Colectiile lui Horia: Prietenie Romano-Maghiara... pe sosea

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.127
1.101
Mulhouse, Alsacia
salut,

cum pe scara N camioanele din Europa de Est reprezinta inca o raritate, a trebuit sa fac din nou apel la propriile calitati modelistice... si iata cateva prime exemple...

mai intai un DAF XF de la Hungarocamion, cunoscuta companie de transport din tara vecina:

apoi un alt DAF XF insa fara Aeropaket, asa cum umbla prin Bucuresti acum cativa ani cu o remorca scurta pentru containere de 20':

si in sfarsit, preferatul meu, asa cum l-am vazut de nenumarate ori in 1997-1998 la Kehl am Rhein, firma Trans Condor din Resita:

(Foto: Schiffner)

si la 1/160:

daca pe sofer il chema Horia si daca firma sau camionul mai exista azi, nu stiu... acest Actros LH ar trebui sa aiba azi cam 12 ani si 2 milioane de km la bord... :D

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.127
1.101
Mulhouse, Alsacia
aha!

deci acum in loc de Volvo FH12 si MB Actros LH baietii de la TransCondor merg cu diferite Renault Premium... macar au ramas rosii ;)

tfa2003

Well-Known Member
Trenulist
15 Aprilie 2007
385
7
Bucuresti
Acum, in Bucuresti, zilnic e coada la intrarea PEPSI de camioane d-astea cu remorca scurta... HOYER.

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.127
1.101
Mulhouse, Alsacia
buna,

un Edy am si eu in pregatire ;) ca doar le vad des, numai ca Volvo FH din 2001 incoace (inca) nu exista pe N asa ca trebuie sa il fac cu un cap tractor mai vechi, un FH12 sau FH16 modelul 1994-2001... asa are Edy destule!

ar mai fi Frigoexpres... iar containere Hoyer se gasesc si ele! :D

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.127
1.101
Mulhouse, Alsacia
buna,

revin cu niste poze de calitate mai buna ale modelelor.

mai intai, vecinul "de la apus":

si Actrosul LH'97 de la Resita:

spre comparatie, iata cabina modificata de mine (fara spoilere) si sasiul nou comparat cu modelul de baza (Actros'97 LH de la Herpa):

enjoy,

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.127
1.101
Mulhouse, Alsacia
hallo Rudi,

pai ce crezi mai, ca era sa ma multumesc cu nivelul de detaliu propus de Herpa sau Wiking?

bineinteles ca este N! :D

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
0
Germania
Stiu Horia..la tine nici nu ma astept la altceva.....este uimitor ce bine arata la scara N !!!!

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.127
1.101
Mulhouse, Alsacia
stiu ca stii :D

de fapt arata bine si de la mama lor, ar zice unii.
eu zic insa ca oglinzile retrovizoare, jentile cu cauciucuri autentice si celelalte detalii schimba toata treaba.