Colectia mea personala...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut, urmaresc demult subiectul asta si imi place ce vad. As vrea sa te rog sa pui poza de la avatar in "marime naturala" asta daca nu cumva e deja pusa pe aici. :confused: nu de alta dar de acasa pana la munca uit la ce poze m-am uitat, iar aici la munca nu vad nici o poza ca deh, suntem restrictionati...
 
Mi se pare interesant ca e printre putinele locomotive pe care le-am vazut eu si care au jgheaburile de desupra cabinei dispuse neparalel cu tocul geamului.. nu am mai vazut sincer. :lol:
Merci de poza.
 
Cateva poze din Suceava Nord :

929 se pregateste sa ia in primire R 754 :



571 locomotiva de manevre :



452 vine izolata de la Burdujeni si intra in depoul Suceava :



O parte din depoul Suceava Nord :



Vizionare placuta!
 
Cateva si de la Pascani :

585 asteapta sa intre DA 939 pe tren pentru a pleca spre Suceava :



939 pleaca spre triaj. Merge impreuna cu EA 585 pana la Suceava apoi pleaca la Dornesti :



14 cu un P pentru Pascani :





Si altceva in afara de trenuri :

O basculanta Roman :



Vor urma ..
 
Gabi, ne poti arata mai multe poze, eventual un close-up cu 585 ?Cred ca multora le-ar placea sa vada poze mai multe cu o locomotiva intr-o schema atat de reusita.
 
Am incercat sa fac si eu cateva poze cu expunere pe timp de iarna, dar nu mi-a iesit mai nimic :(

Primele 3 zic ca sunt putin mai reusite :







Ultimile 2 sunt catastrofale :





Daca doreste cineva, sa imi dea si mie mai multe sfaturi, cum as putea face ceva poze mai reusite, spre exemplu cat ISO, timp expunere, etc.

Multumesc!
 
Pai nu sunt chiar atat de catastofale. Incearca insa o expunere cat mai mare si un ISO cat mai mic (daca vrei sa nu iasa granulate).La "sapunuri" este o problema majora chestia cu granulatia. Cele facute acum doua ierni le-am facut cu DSLR in ISO 1600...daca faceam asta cu sapunul :evil:

Granulatia o poti scoate si artificial insa pierzi putin din calitate. O observatie ar mai fi sa mai lucrezi artificial pe canale RGB ( eventual si la Hue) pentru a le scoate tenta de verde.

In rest sunt super ok :)

O zi faina !
 
...pentru niste poze reusite pe timp de noapte, in primul rand e nevoie de un trepied, ca aparatul sa stea nemiscat, apoi incearca sa folosesti functia de declansare intarziata, adica seteaza aparatul sa pozeze singur, in al doilea rand, pe langa timpul lung de expunere, e necesar un ISO scazut si nu in ultimul rand trebuie setata si deschiderea diafragmei...(f/...).

eu folosesc diafragama 2/8, un timp de expunere de 16 sec, si ISO 64...



@Sulzer...nu cumva e gresala de "tipar"..setarea ISO-ului la 1600...
 
Pentru DSLR e ok sa setezi ISO-ul cat mai mare, pentru ca acolo e oarecum pe bune asemanator cu sensibilitatea filmului. Automat se micsoreaza timpul de expunere, iar din cate stiu eu diafragma e buna in special pentru a te juca cu zonele de profunzime.
Cu compactele e dezastru, pentru ca acolo chestia cu ISO e o chestie (a se citi frectie) digitala, si de la ISO 200 in sus deja o ia razna rau, apar purici de nu se poate. Ce-am facut si a iesit destul de bine (mai putin focusul si zonele de profunzime, dar deh, am facut mai multe poze deci am avut de unde alege) a fost cu ISO 100 (sau chiar 80), mini trepied si binenteles declansare intarziata, tocmai pentru a nu atinge si misca.

Si ca observatie, am ramas socat de cate se pot face cu cateva mii de lei plus ce mai avem prin casa (lustre, lampi etc).
http://www.sby.ro/lightbox.html

Sau varianta profesionala (dar mult mai scumpa)
http://www.sby.ro/lightbox-pentru-pozat-produse.html