Colectia AdyAero

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
598
369
42
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am zis sa profit de 1 iunie si sa instalez 'diorama' de pe covor :D Am alcatuit niste garnituri fara sa am pretentia ca sunt autentice, sper sa va placa:

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.



To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.



To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.



To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.



To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Prea multe nu am, doar ce se vede in poza.
Scotand deocamdata din ecuatie seria 50.100 si BR 232, la la EA Siemens am potrivit vagoanele conform cu ce era pe site-ul Trains-addicted, toate fiind epoca V.
DA060 este tot epoca V si doar etajatele si vagonul clasa 1 (11-47) mai sunt din epoca V, mi-au mai ramas de potrivit vagoanele AVA in schema expres cu LDEGM, eu asa le-am imperecheat.
O sa mai sap pe forum sa caut niste compuneri :)

PS. Vad ca in filmare locomotivelele par ca merg un pic cu hopuri, in realitate este de la filmarea cu telefonul.
 
  • Like
Reacții: Horia_Radulescu
Stai mai, 50.000 nu exista ca model in serie mare. Poate vrei sa spui 50.100, adica prusaca G10.

Daca de ea e vorba, are doar doi cilindri.
 
E vizibila asa tare "urma" de la a treia sina, pe fata sinelor, asa cum mi se pare mie din video? Pe site-ul Trix nu vad asa ceva in poze si ma uit fix la la aceleasi coduri ca cele de pe cutie...
Asa sunt toate sinele Trix sau doar astea din start kit?


Multumesc,
Mircea
 
  • Like
Reacții: mpursu
Este o variatie a matritei Marklin sau chiar o matrita comuna care la Marklin se gaureste. Se pot simti la mana urmele respective si chiar vedea daca esti atent. Mie mi se pare ca se vad si in pozele de pe site-ul Trix deci cred ca toate sunt la fel.

Am testat si locomotiva, mi se pare cam zgomotoasa, nu sistemul de biele cred ca este problema ci mecanismul, poate trebuie uns. Ca toate locomotivele pe care le cumpar va fi digitalizata, vad ca Trix are un decodor generic cu sunete de locomotiva cu abur dar nu da detalii despre tipul locomotivei:
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspuns.
Ma batea si pe maine gandul sa cumpar acest set, dar acuma mi-a cam trecut. Asa ca multumesc si pentru review.

Mircea
 
  • Like
Reacții: mpursu
Sunetul este unul generic pentru locomotiva cu 2 sau 4 pistoane si 4 pufaituri pe rotatie completa a rotii motoare, probabil nu este un proiect de sunet foarte elaborat dar merge cam pe la toate.
Uite si un link ,poate te ajuta.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Raportul calitate pret cred ca este cel mai bun de pe piata la locomotive cu abur (completare: ma refer la start-seturi).
Seturile Piko sunt mai ieftine dar locomotivele sunt jucarii fara mufa decodor si fara lumini, Roco mai are un set cu un BR80 detaliat dar cu doar 2 vagoane de marfa.
Pe langa cele mentionate in unboxing, pot sa adaug ca locomotiva nu are nicio suprafata vitrata montata, adica cam bate vantul. Planul este sa ii montez decodor, geamuri din plastic, un mecanic in cabina si niste furtune si cam atat.
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: mpursu
O singura observatie , la unboxing...foloseste manusi. Din alea albe, din microfibra sau chiar si de modelit, din latex (negre, albastre, etc.).
Te va scuti de transfer nedorit de ADN , pe model :)

Ma uit la tampoanele alea si mi se stramba ochii. Cred ca plangerile de la modelele anterioare cu tampoane strambe, din seria a doua, nu prea au fost auzite...
 
Ultima editare:
Multumesc pentru sfat, am vazut ca Alex foloseste manusi dar stau cu frica ca fiind de material textil o sa agate in ele piese fine aplicate.

Vin si cu o continuare: am incercat sa montez accesorii si am cam dat gres.
1) Nu am reusit s amontez cupla in portcupla, are un profil pe interiorul portcuplei care se gaseste pe toate cele 4 laturi, nu doar pe laturile mici care sa tina cupla prinsa.
Am incercat sa dau jos portcupla dar s-a rupt, e dintr-un plastic foarte prost. A trebuit sa desfac carcasa locomotivei si sa scost stiftul, apoi am pilit portcupla din punguta de accesorii (un capat vine cu plug complet) si am reusit sa montez o cupla Roco scurta.
2) Rezervoarele de aer de pe sasiu care vin in punga de accesorii trebuie montate pe sasiu intr-o anumita pozitie, au un stift care nu se gaseste pe mijloc. Daca se monteaza asa cum am facut-o eu la inceput, nu se mai poate aseza locomotiva pe piedestal. Am incercat sa le dau jos dar unul s-a rupt, plastic extrem de prost. O sa ii refac sistemul de prindere. DIn pacate nu este ilustrat modul de prindere al acestor rezervoare in brosura locomotivei.
3) Sistemul de articulatie al boghiurilor nu este descris pe nicaieri prin instructiuni, trebuie ghicit cum vin piesele.
4) Am avut si un inel de aderenta care fugise de la locul lui, asta s-a rezolvat usor, am desfacut masca boghiului si am rezolvat.

Am descris problemele mele aici:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Like
Reacții: Raduip
Rulare locomotiva Delfin de la HGD:

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Ce am observat:
Luminile de ceata sunt foarte slabe, se vad foarte greu.
La aprinderea fazei lungi, lumina patrunde si in cabina. Nu stiu daca este un defect de fabricatie sau cand am remontat carcasa nu am pus ceva cum trebuie la loc.
De asemenea, decodorul ESU 5.0 tiuie, ceva ce nu am mai auzit pana acum la alte decodoare. Este defect sau asa fac astea mai nou?
 
  • Like
Reacții: Horia_Radulescu