Cladirea statiei Buzias la scara N

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Salutare tuturor ,

Cu mult timp in urma am inceput sa lucrez la Cladirea statiei Buzias la scara N.

In primul rand am pregatit piesele necesare :

Am asamblat structura corpului central :

Mi-am pregatit masa de lucru si pentru un mic TimeLapse cu asamblarea corpului central :

https://youtu.be/d5Ld0OwmadQ

Va urma.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Salut,

Pana acuma am lucrat cu cei de la Universal : https://www.ulsinc.com/systems modelul fiind VLS4.60 .

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Dupa asamblarea corpului central a urmat izolarea partilor pe care nu le vroiam vopsite si aplicarea stratului de vopsea aleasa.

Am pregatit piesele pentru asamblarea ferestrelor si a usilor :

ferestrele la locul lor :

usile :

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Piese pregatite pentru vopsit :

Am facut mai multe tipuri de ferestre :

Usi :

Pereti interiori:

Pe durata lucrarilor am fost insotit de o visinata buna precum si de Nenea Iancu :)

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Acoperisul va fi facut probabil din tigle de la Noch sau Kibri, inca nu am decis . Sincer nici unul nu imi place .

In interior fiecare camera va fi iluminata individual, fiecare led va fi conectat la un decodor digital. Deocamdata am pregatit suportul (tavanul) pe care acestea vor fi montate .

A urmat taierea pieselor pentru chioscurile laterale , bufetul si sala de asteptare :

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Am editat cateva poze din joaca . Modelul din fundal este gara Buzias la scara 1:87 realizat in urma cu multa vreme.

La ora actuala , cand scriu acest post, aceasta este starea in care se afla gara . Am inceput sa lucrez la ea in februarie 2017...

Va urma, spor la modelit tuturor .

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.612
5
Bucuresti
Sincer sa fiu , cred ca la asta se va ajunge avand in vedere ca nu vreau sa fac prea multe sacrificii . Urmeaza cosurile de fum, acolo cred ca voi apela direct la 3D print, numai ca cineva (eu) trebuie sa le deseneze ...