CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
victorian a spus:
@Shikanne:

Inainte de a te hotari definitiv, nu uita sa studiezi asa ceva, poate iti mai vine ceva inspiratie:

http://www.naisp.net/mfischer/m_train2.htm

Diorama ta "tradusa" in inci ar trebui sa aiba circa 94-1/2" pe 47-1/4", sau cum ar veni 7 picioare si 11 inci pe 4 picioare si 5 inci.

Primul layout mi se pare chiar foarte interesant, pe doua nivele, si cu posibilitate de prelungire spre o extindere ulterioara, si incape in mai putin decat spatiul pe care il ai tu la dispozitie!

Salutari din Constanta,
Dorin

Te salut "victorian"
Buna sursa de inspiratie....am tot cautat in ultima luna si sincer sa fiu la cat am vazut imi vine sa ma las.. :skul: ..dar nu....voi continua.. :D ..

Sigur voi avea 2 nivele....daca nu 3 si subsol....da...nu rade!....si ma gandesc sa inconjor si camera pe margine....
 
victorian a spus:
@Shikanne:

Inainte de a te hotari definitiv, nu uita sa studiezi asa ceva, poate iti mai vine ceva inspiratie:

http://www.naisp.net/mfischer/m_train2.htm

....
Salutari din Constanta,
Dorin

Foarte interesant site , am vazut ca la my layout , are pus in aplicare primul plan , cu cateva modificari , fiind un plan interesant si care da un aspect diferit machetei , evitandu-se aspectul acela de oval cu macaze :( .

Acolo pe site sunt niste sfaturi sau ponturi ca sa le zic mai simplu , foarte utile si care se aplica si la noi , in mare masura .
 
Exact asta-mi place si mie la primul layout, acea bretea care urca pe deasupra in diagonala realizeaza o "divizare" a ovalului clasic, pe care nu-l mai sesizezi ca atare!

Personal as realiza o varianta imbunatatita acestui layout, in care sa am totusi un oval complet cu o linie dubla continua in afara bretelei care urca spre diagonala; asta mi-ar permite doua trenuri ce merg in legea lor simultan pe doua circuite diferite, in timp ce eu ma ocup de o a treia garnitura ce face manevra intr-un colt al dioramei :D

Salutari din Constanta,
Dorin
 
Shikanne,

Uite o idee, ultimul plan, care desi nu are linie dubla, nici nu ar merge datorita dimensiunilor blatului, poate te inspira in ce vrei sa faci.

Click

:cafea:

p.s. Nu poate decat sa ma bucure ca ati pus linkul cu planurile la 1:87 (H0).
Ce ma mira insa este ca abia acuma ati descoperit aceasta pagina cand, de fapt, adresa "zace" pe forum de mai bine de un an :D
 
Tocmai asta era ideea, LDH, uneori avem nevoie sa re-descoperim roata, si sa ne mai uitam tocmai prin adresele care... zac de prea mult timp, si unde se pot gasi lucruri extrem de utile!
 
LDH a spus:
Shikanne,
Ce ma mira insa este ca abia acuma ati descoperit aceasta pagina cand, de fapt, adresa "zace" pe forum de mai bine de un an :D

Foarte valabil , cand i-am dat sa o salvez , browser-ul meu ma intreba daca o schimb pe cea veche cu cea noua si deodata mi-am adus aminte de inca un site australian , dar o sa postez maine un link , la ei , ca pe laptop nu am link-ul .

@LDH Frumos plan .
 
robertanasa a spus:
@connectorxp

Ce faci mah, mai traiesti!? Esti bine!?


Fizic sunt bine , dar cu moralul foarte bine , sunt in negocieri cu ai mei , pentru spatiu pentru diorama , in sufragerie si dupa ce obtin spatiul final , vin cu bericile (sau alte stimulente) pentru baietii nostrii , sa concepem un plan pentru acel spatiu :fluierat: .

Revin si cu link-ul promis mai sus , nu e cine stie ce , dar e bun la casa omului : http://www.hobbiesplus.com.au/build_a_layout_.htm .
 
Salutare tuturor,

Dupa o absenta destul de mare, revin cu noutati....

Am demarat actiunea " C.F. Shikanne-Diorama H0" si incep prin a va prezenta pas cu pas....

Diorama are dimensiunile 2.40m x 1.25m si este construita din schelet din lemn de brad, picioare din lemn de fag pe care le-am dotat cu roti pt. mobila si sper sa reziste in timp la greutate.....



OSB de 8 mm pe care l-am taiat la 60 cm in 4 bucati sa il pot cara cu masina.


si o vedere de sub diorama


dupa care am pus pe margini imbinare de lambriu care imita fagul....macar sa semene cu picioarele... :D
 
Pe partea cu peretele am lipit un fel de pasla pt. a proteja cat de cat peretele...


Urmeaza un bait sau ceva sa aduc lemnul de brad la culoarea fagului.

Voi reveni cu detalii in curand....
 
Bravo, felicitari ca te apuci la randul tau de diorama! Sa inteleg ca ai reusit sa termini apartamentul? ;-)

Numai urari de bine din partea sud-estica!
 
Bravo ,frumos lucrat .Imi place asa cu lemn de brad.Dar am o intrebare :de ce folositi toti acest OSB ??? :roll: Eu prefer placaj usor de 8mm-10mm .
 
@ victorian
victorian a spus:
Bravo, felicitari ca te apuci la randul tau de diorama! Sa inteleg ca ai reusit sa termini apartamentul? ;-)

Numai urari de bine din partea sud-estica!

Te salut Dorin,
In sf. am reusit sa termin....a iesit super....aceleasi urari si de aici.

@SantaFeFan
Sincer sa fiu ideea cu osb-ul am luat-o de aici, insa ce am folosit eu este de 8 mm si e destul de bun....placajul cred ca este si mai scump si cred ca nu e asa de rezistent(cred) si pe deasupra trebuie structura solida.
Multumesc de aprecieri....

Mai nasol este ca am combinat bradul cu fagul....insa picioare n-am gasit decat de fag...
 
Salutare tuturor,

Am cam absentat in ultimul timp de la aceasta sectiune.....insa zic eu, am un motiv intemeiat.....sotia mea a nascut pe 19 August un baietel....asa ca diorama mea a ajuns masa de infasat bebelusi....si cam stau pe loc.... sper, nu pentru mult timp.

Noroc ca am apucat sa invart trenurile putin si asa am constatat ca fara terasament este un zgomot destul de mare.

Acum intreb profesionisti ce ar trebui sa pun peste osb??? si ar trebui sa lipesc ceva si dedesubt, nu???
 
M-am gandit si binenteles dupa ce am vizionat in mare parte diorama de la Cluj, sa lipesc pluta, apoi sa vin cu terasament.

Iar dedesubt m-am gandit sa lipesc poliester de 3 mm.....ce ziceti????
 
Multumesc mult si va doresc asemenea!!!

Rudi, am studiat si modulele tale....sunt super, insa pe deasupra ce ai pus in sensul amortizarii zgomotului??
 
Shikanne,

Si din partea mea sa va traiasca bebe, sanatate multa si voiosie si s-aveti parte numai de bucurii cu el!

Chiar daca te tine in loc un pic cu diorama, las-o asa pe post de masa de infasat, ca in felul asta se invata copilul de mic cu "glasul rotilor de tren"! :)

Cred ca ar fi o idee buna sa lipesti sub sine un strat de pluta de 3 mm, iar doar daca vrei NEAPARAT lipeste pe dedesubtul placii de OSB cu aracet, in mod continuu, o placa de polistiren etrudat.

Parerea mea este ca pluta va amortiza bine transmiterea zgomotului in timp ce placa de polistiren de dedesubt este un soi de frectie la piciorul de lemn.

Nu in ultimul rand, pentru lipit pluta nu uita sa folosesti un clei care ramane permanent elastic (gen prenadez).

Felippe a facut experienta asta deja, a folosit in loc de prenadez un clei special pentru pluta si dupa ce l-a pus a constatat ca acel clei se intareste precum betonul si ajungea sa faca transmisia zgomotului la placa!

In final, atentie mare la termenii tehnici folositi, materialul folosit in constructii este POLISTIREN (expandat sau extrudat) si nu poliester. Poliesterul este folosit sub forma de fire si fibre in tesaturi, alta gasca in alta traista!
 
Iti spun si eu, la randul meu, sa va traiasca bebelul, sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii!

Cred ca cea mai buna varianta pentru terasament ar fi terasamentul produs de Woodland Scenics.

Si mai bine ar fi, daca se gaseste in Romania, sa folosesti in loc de OSB, Sundeala, caz in care nu mai e nevoie de alt terasament ci doar de balast, pentru aspect.

Gasesti multe sfaturi pentru incepatori la New Railway Modellers. Mai are si avantajul ca este in limba engleza.