C.F.F

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
O noua sosire in depou...categoria DMU:pIKO 52015...
Printre caracteristici:
-3 lumini albe fata, 2 rosii spate in functie de sens si iluminare interioara (toate cu SMD);
-Mufa pentru interfata digitala;
-Gume pentru aderenta (2 dispuse diagonal pe un boghiu de capat);
-Raza minima 358mm (R1 PIKO)


 
O intrebare: cuplele de la capete sunt "de forma" sau permit legarea mai multor Desiro-uri ?
 
dac a spus:
O intrebare: cuplele de la capete sunt "de forma" sau permit legarea mai multor Desiro-uri ?
Unde te gandesti ? :D Desigur sunt doar de forma !!! Dar Lima a vrut cu ani in urma (inainte de faliment ) sa scoata ceva cuple functionale.Dar poate sub Hornby o sa-si aduca iarasi aminte de promisiunile facute.... :roll:
 
Ma gandeam ca ar fi frumos sa ai macar 2 Desiro-uri legate... Oare nu merg cuplele scurte Roco sau cele clasice NEM?
 
Idea mea este ,ca la acele cuple se poate monta intr-o gaura niste magneti mici (Neodym ).Acesti magneti sunt mici dar foarte puternici ,si ar tine cu usurinta un Desiro.
 
Se pot lega 2 Desiro... cu accesoriul livrat in cutie care reprezinta doua cuple reale... cuplate. Dar in cazul folosirii lui in manual scrie ca raza minima admisa devine r=520mm. Nu am alt Desiro sa verific. Dar poate strângem 500 de cereri (comanda minima) si vine direct unul CFR.

PS. Pentru cuplare pe raze incepind cu R1 (358mm) este data ca accesoriu o bara de legatura care vine pe sub "plug", cu puncte de conectare sub carcasa, in fata boghiurilor
 
Cu ajutorul unui coleg de forum am reusit prima etapa a reconditionarii primei mele locomotive E69, achizitie 1986. Si acum ma gindesc cum am economisit banii de strudel si film pana am ajuns la cei 134 lei RSR necesari pentru ea.
Ca o prima imbunatatire am introdus NEM pocket-ul pentru ca pe CFF se circula in cuplare apropiata cu cuple Roco. Am adaugat si "decaluri" si am inceput sa adaug "furtunase", scarile (nu sunt multumit de ele inca), plugurile, tampoane. Urmeza pentru ea si "sora" ei din 1990 schimbarea pantografelor. PIKO ar avea ceva conform cu realitatea.



Si cu sora ei nemodificata:
 
Frumoase E69!
pacat ca geamurile sunt opace, ca sa ascunda motorul imens ce ocupa volumul cabinei
.Uite cum arata fiica lor de la Brawa:
 
@santafe

eu am primit la desiro meu piko si o cupla dubla
adica forma a doua cuple gata lipite
si doua cuple ornamentale erau pe el /desiro
 
S-a spus deja ca printre accesoriile Desiro se dau: imitatie de doua cuple deja cuplate pentru a lega doua Desiro pe curbe cu R=520mm si o bara de legatura pe sub "pluguri" pentru R=358mm.
 
Sosire noua in depoul CFF:
Dezamagit de DA060 CFR am decis sa-mi reinvestesc banii sa sa-mi cumpar un BR64 de la Roco. Am inteles ca locomotiva asta a fost si pe la CFR (probabil cu ceva deosebiri pe care cei mai guru decit mine le vor semnala) asa ca sunt multumit. De doua ori:prima oara, ca este un model bine realizat, si a doua oara, pentru ca banii dati pe ea, plus decodor (fara sunet e drept), plus o garnitura de trei vagoane Roco Pro si tot nu am ajuns la costurile DA060.
Pe scurt despre model:
-Cuplare scurta fata-spate;
-3 lumini directionale realizate cu SMD-uri galben (nu bi-xenon :) );
-Accesorii cit cuprinde:furtune, carlige, table fotogravate (pe care inca nu am curaj sa le pun), mecanicul+fochistul etc.etc.
-Motor cu volanta, tractiune pe cele 3 osii motoare (care au roti metalice);
-Pregatita pentru digital cu 8 poli si soclu pentru generator de fum;
-Bari metalice, tevaraie multa etc.etc.
-O osie are cauciuc pe bandaje pentru aderenta;
-Ca minus as zice ca e cam zgomotoasa, dar in comparatie cu alte Roco detinute.

Imagini:
 
64 Roco zgomotoasa?!? :confused:
Mie unul nu mi se pare :D
Pana la ora actuala, ea este cea mai reusita aburoasa din colectia mea, iar eu ma bucur grozav ca poate sta alaturi de membra fondatoare a colectiei mele, venerabila 64 Guetzold 8)
Revenind la E69, totusi, cum ai procedat pentru montarea de cuple close?
 
buna alegerea pe care ai facut-o in privinta acestei aburoase. arata foarte bine. iar mecanicii .... fara cuvinte. merita sa-i pui si sunet. are mai mult farmec. eu am un BR 64 de la Fleischmann.
 
tfa2003 a spus:
Sosire noua in depoul CFF:
Dezamagit de DA060 CFR am decis sa-mi reinvestesc banii sa sa-mi cumpar un BR64 de la Roco. Am inteles ca locomotiva asta a fost si pe la CFR (probabil cu ceva deosebiri pe care cei mai guru decit mine le vor semnala) asa ca sunt multumit. De doua ori:prima oara, ca este un model bine realizat, si a doua oara, pentru ca banii dati pe ea, plus decodor (fara sunet e drept), plus o garnitura de trei vagoane Roco Pro si tot nu am ajuns la costurile DA060.
Pe scurt despre model:
-Cuplare scurta fata-spate;
-3 lumini directionale realizate cu SMD-uri galben (nu bi-xenon :) );
-Accesorii cit cuprinde:furtune, carlige, table fotogravate (pe care inca nu am curaj sa le pun), mecanicul+fochistul etc.etc.
-Motor cu volanta, tractiune pe cele 3 osii motoare (care au roti metalice);
-Pregatita pentru digital cu 8 poli si soclu pentru generator de fum;
-Bari metalice, tevaraie multa etc.etc.
-O osie are caiciuc pe bandaje pentru aderenta;
-Ca minus as zice ca e cam zgomotoasa, dar in comparatie cu alte Roco detinute.

Imagini:

Dupa ce o sa instalezi decodorul nu o sa mai ai problema zgomotului desi..si eu i-am facut proba in analog dar nu am avut senzatia zgomotului :confused:
Succes la montarea decodorului,eu am reusit asta dar....greu(am macelarit putin mufa decodorului :D)
 
tfa2003

ti se pare zgomotoasa la o anumita viteza sau in general?poate ai ghinionul sa fi nimerit vreun exemplar
facut in graba si necontrolat,asa cum am patit eu cu Br 57.daca i-ai pus decodor,ar fi bine
sa ii limitezi viteza,cat mai aproape de viteza reala la scara HO,astfel lungesti durata de viata a motorului.
 
Voi reveni cu subietul E69 cand o voi termina. Deocamdata sunt bucuros ca am reusit sa manufacturez niste scari destul de aprope de realitate dintr-o piesa de ... LEGO.
 
si eu de bani alocati pt Da060 am cumparat o br 89, o cutie cu pomi si am baut o bere :)
buna investitzie tfa / sa o rulezi sanatos
si daca-i pui sunet si-l dai la maxim nu mai potzi spune ca e zgomotoasa