BULGARIA. VIS SAU COȘMAR?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pân㒠la urmă’,e o chestie de gusturi.Eu iubesc România,îmi place ţara,dar nu îmi plac nici mie românii,sau mai bine zis,80% dintre ei.
azi în tren auzeam un domn vorbind cu cineva despre Italia.Din câte am înţeles,lucra în Italia dar zicea c㒠Italia e o ţar㒠de tot rahatul,şi c㒠ar vrea s㒠plece în alt㒠parte.Pe mine m-a şocat,fiindc㒠îmi imaginam c㒠Italia e cea mai frumoas㒠ţar㒠din Europa(din ce am auzit),dar de câţiva ani aud tot mai mulţi români care zic c㒠italia e de rahat,e naşpa,e jegoasă’.Dar m㒠întreb,oare faptul c㒠Italia s-a ţiganizat,şi e murdară’, nu are cumva legă’tur㒠cu faptul c㒠sunt milioane de ţă’ră’noi români parveniţi acolo,cocalari,cum îi numeşti tu???
 
Dr2005 a spus:
Asta au Bulgarii: all inclusive. La noi, dac㒠vrei şi mas㒠inclus㒠deja ţi se dubleaz㒠preţul cază’rii, iar masa aia e meniu fix cu porţii care abia ajung pe o mă’sea.

Mihai90, unde s㒠mearg㒠,,proştii de români"? La Mamaia? Bun, s-o luă’m pe rând:
- plec din Bucureşti la Mamaia, fac o or㒠pân㒠la gară’, 3 ore cu trenul pân㒠la Constanţa (că’-s să’rac şi merg cu Acc), apoi plă’tesc 5 RON la autobuz (dac㒠am noroc s㒠fie acolo) sau 2 - 3 RON la duba de maxi-taxi şi merg cu fundu-n geam (evident, fă’r㒠bilet, c㒠n-are şoferul timp de aşa ceva, c㒠cu o mân㒠numă’r㒠banii, cu una ţine telefonul şi una o ţine pe volan) pân㒠în Mamaia, drum de 20 de minute parcurs în juma' de oră’, c㒠duba merge cu 25 km/h, doar-doar mai apare vreun că’lă’tor de dup㒠vreun stâlp, deşi maşina e full
- cobor din dub㒠unde m㒠las㒠şi încep s㒠întreb în stânga şi în dreapta unde e hotelul; aflu că’-i în partea celalat㒠a staţiunii şi dă’-i pe jos cu bagajul în spate (deşi lustruisem podeaua de la maxi-taxi cu el) 1km pân㒠gă’sesc hotelul
- ajung la recepţie, dar e 12 şi ziua turistic㒠începe la 15, aşa c㒠tre' s㒠mai aştept sau s㒠m㒠plimb

Varianta B e s㒠m㒠sui în maşin㒠şi s㒠o iau spre Constanţa... 30 de minute pân㒠ies din oraş, vreo 2 - 3 ore pe drum + 10 minute de stat la pod. Apoi mai m㒠învârt vreo 20 de minute prin Constanţa pân㒠ajung la Mamaia, unde m㒠opresc s㒠plă’tesc taxa lui Mază’re, apoi stră’bat toat㒠staţiunea s㒠pot s㒠întorc s㒠intru la hotel, care hotel n-are parcare, deci parchez pe barba mea unde vreau.

Exemplele sunt fictive (sincer, nu îmi permit Mamaia :oops: ), dar cam asta e situaţia.

Oare în Bulgaria e la fel? întreb şi eu, în perspectiva planifică’rii concediului de anul viitor.
M㒠tem c㒠s-a desfiinţat taxa lui Mază’re..şi asta m㒠bucură’.
 
sincer cred ca orice tara isi are cocalarii ei, asa cum orice padure isi are uscaturile
sunt 2 aspecte legate de acest subiect:
1. procentul de cocalari intr-o tara, si probabil in tarile civilizate gen elvetia, germania, tarile nordice sunt destul de putini; franta nu o mai trec aici dupa ce poze am vazut saptamanile trecute
2. gradul de cocalarime personal si in mass-media; daca faci pe cocalarul in germania risti sa ajungi la parnaie pentru tulburarea linistii publice sau alte acuzatii related
la noi, la tv vezi doar ce masina si-a mai luat simona senzual, ce a facut la oala fata lu monica, ieri am vazut stire in cancan cum ca nu stiu cui i-a fost foame si a mancat o felie de paine pana a venit aranjat bufetul suedez
pai daca asta e stire de jumatate de pagini intr-un ziar citit de destul de multa lume (am multi cunoscuti care chiar dau bani sa citeasca astfel de gunoaie), atunci cum sa zica cineva ca nu suntem o tara de cocalari ?

multumim stim noi cum ca ne-au spalat creierele (ca popor), cine vrea sa nu fie "impecabil de curat" la creier (adica si niste substanta cenusie, nu numai alb de ariel) ar fi cazul sa-si faca bagajele; sau sa aiba mult curaj

ps: bine ca am scapat de taxa aia; oricum nu mergeam la mamaia pentru ca mi se pare 99.99% cocalarime, dar orisicum era de tot rahatul; cand o sa ajunga si taxa de la giurgiu la acelasi nivel cu bulgarii ma duc si ma imbat de bucurie
 
Mie unul, mi se par mai bune drumurile în România decât în Bulgaria.Și taxa de la Mamaia era modică’...având în vedere c㒠s-a fă’cut ceva în aceast㒠staţiune.Eu în Bulgaria am ajuns pân㒠la Varna, dar litoralul lor nu mi s-a pă’rut cine ştie ce.
Oricum,nu am fost de mult la Mamaia, am preferat sudul litoralului