BR78

AlexDB

Active Member
21 Februarie 2019
82
45
38
ROCO 70278 mai exact. Am impachetat-o deja pentru retur. Lumina se propaga atat de mult incat dadea impresia ca felinarele levitau, cel mai rau fiind cel de pe cazan.
De asemenea am observat lumina in cos, care oricum urma sa fie obturata de un generator de fum, si intre primele osii mari, vizibil doar din anumite unghiuri.
Revenind la BR78, exista o tentatie pentru 50609, care o sa fie disponibila la sfarsitul acestei luni.

• Like
Reacții: mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
1.256
1.527
Bucuresti
YAHOO
contactless
Ai putea sa o iei in calcul si pe cea de la Trix, are mai mult metal in componenta decat cea de la Piko,
Este facuta in Germania nu in China.
Nu vreau sa fac reclama , dar ai putea sa te duci sa o vezi direct la magazin.

Ultima editare:
  • Like
Reacții: AlexDB și mpursu

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.579
439
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YOUTUBE
mpursu
Cu foarte puține excepții, locomotivele cu abur Maerklin/Trix au mecanismele sertarelor simulate și... celebra problemă a contramanivelelor orientate diferit
4.gif
, iar BR78 Maerklin/Trix nu se regăsește printre acele fericite excepții. Evident, aceste detalii ale bielelor pot să conteze mai mult sau mai puțin la alegerea unei locomotive cu abur miniatură, în funcție de preferințele viitorului posesor. Până și noua BR02 Maerklin/Trix are aceleași probleme.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
1.256
1.527
Bucuresti
YAHOO
contactless
Nu este. Locomotiva Trix este montata in Ungaria din subansamble produse in R. P. Chineza. Doar foarte putine modele Märklin / Trix / LGB se produc in Germania.
In seamna ca toate filmuletele de pe Youtube cu Marklin factory open day, sunt doar de reclama.
Am crezut ca sunt fabricate in Germania, in filmulete aratau doamne respectabile care asamblau de zor la locomotive ,mai trecea inspectorul de la CTC si lua cate o locomotiva la verificat, iar la final proba pe un oval si impachetat.
Pana la urma este doar propaganda.