br 52 liliput - probleme

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdy

Active Member
20 Mai 2007
70
0
Am cumparat si eu cu mari sacrificii asta loko buclucasa - vad ca mai e inca cineva la rubrica vanzari care incearca sa scape de una la fel - si martutisesc ca e cea mai mare dezamagire din viata mea de acar pe 16 mm; sare, tzopaie, nu urca pantele nici singura daramite xcu vagoane... dezamagire mare la 850 lei si lunga vreme de economii; de vandut n-o vand, de sa dai altuia beleaua de la tine din casa... aud voci care spun ca e o minunatie, ca merge nustiucum pe nusce raze stranse, eu insa nici de-un macaz n-o pot face sa treacaa in conditii in care alte 30 de surate de-ale ei se descurca fara probleme... am tot mesterit-o; i-am modificat scaritele care coteau - culmea tampeniei - odata cu marchiza si tenderul iesind hat departe din peisaj; am demontat-o cam de tot tot scormonind si cautand, dar nimic face la fel ca atunci cand am scos-o din cutie : sare la curbe, patineaza si.. ce sda mai zic ca ajung si eu ca altii care se tot plang de proiectare defectoasa bla bla bla
Daca aveti vreo idee sau vreo sugestie afara de dinamita va rog din suflet sa ne ajutati si pe noi napastuitii de 52
Multumesc mult
B
PS: mentiionez ca nu sunt incepator in ale demontatului, repar de la laptoape la cutii de viteza automate si am cam 50000 de scule pe cap cu care mi=am facut de toate inclusiv casa in care stau; 52-iul asta imi pune capac
Multumesc din nou
B- scuze pentru un mesaj asa lund, dar de mult stau sa dau in clocot
 
Salut
Daca locomotiva sare si tzopaie atunci cred ca ceva nu este in ordine cu ambielajul.Poate este ceva deformat sau undeva blocat sau merge greu....Sau o roata (poate mai multe) nu mai sunt in pozitia initiala pe axe.Partea stanga trebuie sa fie la 90grade fatza de partea dreapta.Daca aici ceva nu mai este corect atunci ambielajul "strange si merge greu".
 
SALUT

DE UNDE AI?LUAT LOCO??

AI MESAJ PE PM.

LILIPUT NU RAMANE DATOR LA NIMENI

TE ROG SUNA
 
Deci: m-am sfatiut cu prietenii care au asa locomotiva: ii spun ca poate fi ca modelul este asamblat cu o gresala. Deci trbuie atent sa va uitati la ea si sa gasiti ce ii amestica ca sa treaca curbe mici. R2 de la PIKO are 422 mm, iar R-min la Liliput BR52 este 420, asa ca trebuie sa treaca...
 
A mai aparut o idee: de a micsora forta arcului de la caruciorul de la osie frontala (nu stiu com piesa aceasta se numeste correct in limba romana).
 
multumesc mult tuturor, abia acum ajung sa vad ce e pe forum...
o sa incerc sa vad, poate sunt intr-adevar probleme de asamblare
Meresi mult, in curand alte detalii si poate poze
B
 
Multumesc firmei importatoare Bachmann-liliput romania
Am fost contactat de cei de la firma importatoare si mi s-a rezolvat multumitor problema , respectiv schimbarea produsului, fara ca eu sa fi soclicitat asta!!!! un lucru care rar se intampla in Romania; in SUA unde am stat o vreme e un lucru curent, nimeni nu vrea sa-si puna in cap clientii fara rost; eu modificasem deja ceva la loco cu pricina si ma pregateam s-o las de expozitie, desi la banii respectvi e un pic cam mult; Toata stima pentru firma in cauza. Modelul este complicat ca constructie si se pot strecura anumite hibe de montaj, asa cum spuneau si ati membri ai forumului - ambielaj, roti descentrate etc. In curand vesti despre cealalta aburoasa pe care inca n-am ajuns s-o scot din cutie.
Multumesc tuturor
Cele Bune
Bogdy
 
Salut bogdy , bine ca ai scapat cu ea .. oricum este interesant ca liliput ofera 2 seturi de modele de aburoase : una cu reducere de 50% ( aprox 450 lei ) L105201 si una fara reducere L105212 la aproape 850 lei noi ( cred ca difera doar inmatricularea ) .
Probabil baietii stiu de ce :D :D :D
p.s. si eu incep sa ma gandesc ... am un automotor VT06 tot liliput luat la 300 lei ( 65% reducere ) pe care nu l-am scos din cutie .... sper sa nu patesc la fel ca tine :x :x :x
 
Multumesc tuturor celor ce au raspuns mesajelor si ce sa mai zic... Liliput dupa ine face modele grozave, cel putin din punct devedere al detaliilior ca functional nu am avut cum compara sau analiza neposedand decat doua vagoane Liliput pana acum; totdeauna am tanjit dupa modelele lor si sper ca mica mea dezamagire sa fi fost doar un accident nefericit; din pacate preturile mari nu-ti permit sa iei 10 modele si sa le vezi pe toate la lucru; Bachmann am doar o loko americana de aceea cu decodor integrat cu care mari probleme n-am avut; dar marja de pret spune multe, nu poti avea mari pretentii la acesti bani; in orice caz merge destul de bine... cam asta ar fi... sa vedem ce liliputanii mai putem face noi Guliverii machetelor feroviare...
Multumesc
Bogdy
 
Salut,
Liliput face modele bune ,nici nu se pune problema !!!Am avut un BR18 ,si trebuie sa spun ca am fost foarte multumit ,si optic si functional .Am si cateva vagoane Liliput si imi plac foarte mult.Cred ca la tine este doar un accident nefericit .
Acum Bachmann face 2 feluri de locomotive:Bachmann Standart si Bachmann Spectrum.Aburoasele Bachmann Standart nu sunt grozave ,dar nici nu sunt rele (cam ca cele de la Mehano....).Pentru pretul lor sunt OK. Dar cele de la Spectrum sunt niste BIJUTERII ...... :p (dar sunt mai scumpe ca cele Bachmann normale).