Bormasina cu acumulator

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut tuturor pasionatilor.Am imprumutat de la un amic o bormasina cu acumulator pe nume Santo.Am incarcat acumulatorul peste noapte cam 6-8 ore si am lucrat azi cu ea.Dupa 15 gauri s-a descarcat acumulatorul.
Am ramas dezamagit de calitatea acestui produs.Nu se opreste imediat ce decuplez butonul ,miroase urat,se invarte incet si descentrat si cuplajul dinamometric parca nici nu exista..ba merge ba nu merge.
Fac apel catre toti trenulistii si nu numai sa imi dea sfaturi in privinta unei alegeri corecte la cumpararea unei astfel de unelte.Astept cu mare interes ajutorul vostru.Multumesc
 
Eu ti-as recomanda Einhell. Nu sunt atat de scumpe ca si Bosch sau Black and Decker dar eu am folosit si a fost foarte buna. Vezi sa aibe acumulatori de 14,4 V.
 
felippe a spus:
Eu ti-as recomanda Einhell. Nu sunt atat de scumpe ca si Bosch sau Black and Decker dar eu am folosit si a fost foarte buna. Vezi sa aibe acumulatori de 14,4 V.

Pentru lucrari hobby este cea mai buna marca ce se gaseste la noi si cel mai bun raport calitate/pret.

Uita de Santo
 
Salut,
si eu folosesc einhell, calitate foarte buna la un pret ok. Atentie, sunt mai multe variante, firma produce atat pentru clasa medie cat si pentru clasa de calitate joasa. Nu cumpara varianta gri, ci doar varianta galbena, pe care o poti utiliza timp indelungat fara probleme.
 
Salut,

eu iti recomand Bosch cu baterie li-ion.

De ce? pai este usoara, mica, extrem de puternica, bateria tine extrem de mult, o incarcare full (de la zero) dureaza putin (parca cam 3 ore) - nu am reusit sa raman cu ea in pana de curent (asta lucrand chiar si 3-4 ore incontinuu)

Poze pe care le am la indemana:



Acumulatorul este incorporat, scula arata exact ca in poze nu se mai ataseaza nimic la ea, acumulatorul fiind li-ion este usor si mic, poate fi incarcat oricand chiar daca nu este descarcat complet.

Mai are si un led care lumineaza exact varful ei, ai zice ca e o chestie inutila, dar sa stii ca mie mi-a fost extrem de util cand am lucrat pe sub module si lumina era slaba.

pretul a fost 375 lei, incluzand accesoriile (biti si incarcator), garantie 2 ani.

Raman adeptul economiilor si a cumparatului sculelor de calitate cand se aduna banutii. :lol:

p.s. pentru ca am lucrat vreo 2 ani in instalatii si am avut multe scule in mana - nu recomand black & decker indiferent de scula. :lol:
 
Florin am gasit si eu acel Bosch pe la brico dar pretul lui este putin cam mare pt mine deocamdata.si nu o folosesc industrial....nu stiu deocamdata mai astept ceva banuti de la pusculita.Si einhel sunt bune ,dar nu stiu pe unde se gasesc.
 
Referitor la sculele de insurubat, sunt de doua feluri:

1. asa zisele surubelnite electrice, utilizabile doar pentru insurubare, deoarece au locasul hexagonal
2. bormasina cu acumulatori, care se poate folosi atat pentru insurubat cat si pentru gaurit, deoarece are o mandrina standard

Este valabila regula generala conform careia cu cat este mai scumpa cu atat o scula este mai buna, dar din pacate daca nu poti amortiza investitia sunt foarte bune si sculele de hobby. Recomand in continuare einhell, am folosit-o chiar si la facricarea de mobila, merge in draci fara probleme, se gaseste in toate lanturile de magazine metro, real, sellgros si praktiker. De asemenea, daca dispui de bani poti utiliza boschul verde, de amatori cum zic ei, urmat de boschul albastru, pentru profesionisti, dar foarte scump.

Eu folosesc si black and decker, nu am nici un fel de problema cu el, este ok. De fapt este concurentul boschului verde. Mai exista si alte game de masini profesionale, la niste preturi care le intrec cu mult pe cele discutate aici, se gasesc doar in magazinele de specialitate si nu justifica in nici un caz "scorul" in regim de amator.
 
Stage are dreptate.pe mine ma intereseaza la nivel de Hobby..adica eu fac rareori mobila pe la cunoscuti..pe la mine pe acasa.Nu sunt fabrica.si nu am cu ce amortiza costurile....:D o sa caut Einhel.
 
buna,

si eu folosesc de cativa ani una Bosch cu acumulatori Li-Ion... a costat cam 60 de Euro, insa face toti banii si acumulatorul tine o viata!
 
Dragos, dar de Black&Decker ce zici? Mi-aduc aminte ca pe aia de la firma am luat-o acum 4-5 ani, si nu a costat mult. Bormasina aia a vazut muuuuulte suruburi la viata ei, si a dat multe gauri, dar merge ca in prima zi. Acumulatorul se cam "duce" dupa vreo 2 ani, dar se gaseste ca piesa de schimb.
 
Salut ,
Si eu am un Black&Decker .Am cumparat extra ceva nu asa scump ,pentru hobby ,dar sunt multumit .Data viitoare vreau sa iau poate DeWalt sau Bosch ,ceva asemanator ....dar pana acum merge si acest Black&Decker :D
 
Einhell,Black&Decker...sunt scule unde raportul pret/calitate este satisfacator...
daca aveti de gaurit si insurubat in fiecare zi,atunci se merita sa investesti intr-o
scula profesionala gen Hilti, DeWalt sau Bosch...
 
Skill-ul meu, face parte din grupul Bosch, are 4 ani si inca nu a dat rateuri, basca ca pe langa el am o masina radiocomandata tot teren marfa :)

Are 14.4 V, si mandrina standard. Merg si biti si burghie. A fost in 2005 vre-o 250 lei

Eusebiu
 
eporteka a spus:
Skill-ul meu, face parte din grupul Bosch, are 4 ani si inca nu a dat rateuri, basca ca pe langa el am o masina radiocomandata tot teren marfa :)

Are 14.4 V, si mandrina standard. Merg si biti si burghie. A fost in 2005 vre-o 250 lei

Eusebiu
si eu am luat acelasi pachet de la Praktiker...are deja cam 3 ani, dar acumulatorul a cam obosit, nu-l mai tin nervii asa ca la inceput.La tine inca mai merge bine?
 
Treaba cu gama hobby si gama profesionala sta cam asa:
Masinariile de hobby si cele de utilizare profesionala stiu sa faca aprox. acelasi lucru, cele destinate profesionistilor sunt astfel fabricate incat sa reziste unui numar de ore de functionare zilnica sporit, si actiunii unor factori "duri" de santier.
Adica altfel o sa foloseasca un utilizator de zi cu zi o masina de gaurit pe langa casa, si altfel se foloseste una 16 sau 20 ore pe zi la un atelier.

Piata la noi este putin diferita, adica sunt echipamente foarte ieftine, care nu sunt bune de nimic pentru ca nu sunt in stare sa lucreze in parametrii de fabricatie nici macar un minut. Apoi exista echipamentele din zona de mijloc a pretului, care se gasesc in toate magazinele de tip metro, sellgros, real, praktiker unde se si specifica faptul ca sunt destinate utilizarii de hobby. Si apoi cele de uz profesional care se gasesc fie in praktiker (mai putine) fie in magazine specializate pe producator.

Io zic asa (nu e obligatoriu de urmat cu doar un sfat) :D :
cine are bani suficienti sau posibilitatea sa-si amortizeze cumva costurile, cumpara o masina profi
cine nu poate sa dea atatia bani dar are nevoie de o scula pe langa casa sa isi cumpere una de tip hobby sau cum le mai numesc unii semiprofi, dar atentie, niciodata la un pret foarte mic, sau de tipul "la gramada" pentru ca acelea nu-si justifica banii.

Personal am folosit black and decker, bosh verde, einhell si toate au functionat ok, avand grija de a respecta un regim de lucru decent (ungere la timp, nu am dat cu ele pe jos, etc). Pe vremuri la lucru am folosit si o masina de insurubat bosh albastru, cu o fiabilitate extraordinara.