Beilhack snow blower Roco 71003 - mici imbunatatiri

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Septembrie 2007
1.488
435
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am intrat de curand in posesia acestei bijuterii tehnico-modelistice; primul lucru pe care l-am remarcat (cu neretinuta mandrie) a fost:

IMG_2065.jpeg

Modelul este foarte bine realizat, cu detalii numeroase si inscriptionari fine (pe masura asteptarilor asociate numelui Roco) si vine insotit de o cutie-vitrina de prezentare. Are nu mai putin de 5 (!) motoare electrice si este animat de un creier electronic produs de Zimo (MS450P22) conectat la o interfata PluX22. Avand zero experienta cu aceasta marca de decodoare, majoritatea modificarilor aduse de mine se refera la modificari ale CV-urilor, in scopul alinierii la functionalitatea celorlalte decodoare (in majoritate ESU).


1. Punctul de atractie al acestui model (ca si al prototipului din realitate) este capacitatea inedita de a-si roti intreaga cabina impreuna cu agregatul pentru deszapezire, cu 180˚ fata de sasiul cu cele 2 (false) boghiuri. Transmiterea miscarii de la motorul aferent se face prin intermediul unui ambreiaj mecanic, in scopul protejarii motorului la capetele de cursa; in cazul meu acest ambreiaj nu reusea sa transmita insa forta necesara rotirii complete a cabinei, indiferent cat am incercat eu sa reduc frecarile din timpul rotirii, sau sa cresc cuplajul ambreiajului. In cele din urma l-am imobilizat complet cu cateva picaturi de superglue plasate strategic. Din cate am observat, comanda motorului se opreste cam la o secunda dupa terminarea rotatiei, deci blocarea ambreiajului nu ar trebui sa creeze probleme de fiabilitate a motorului pe termen lung.


2. Luminile modelului folosesc ghiduri de plastic, unele cu traseu complicat; impreuna cu un plastic al cabinei cam prea transparent pentru gustul meu, rezulta iluminari nefiresti prin transparenta in diferite puncte ale caroseriei. Solutia Roco a fost reducerea intensitatii luminilor pentru a face situatia suportabila.
Well, not for me: am demontat complet ghidurile si am innegrit pe interior cu un marker toate zonele afectate. Mai mult, asta mi-a permis aducerea la normal a intensitatii luminilor:

- CV 60 = 0 (no lights dimming)

Locomotivele mele folosesc F10 pentru a porni / opri sunetul, rezervand F1 pentru faza lunga. Am modificat asadar si:

- CV 42 = 0 (F8 NU mai aprinde faza lunga)
- CV 35 = 48 (F1 aprinde faza lunga)
- CV 310 = 10 (F10 in loc de F1 comanda sunetul de motor)

Nu vad utilitatea blocarii unei functii pentru aprinderea luminilor treptelor laterale; am ales sa le aprind odata cu pornirea sunetului:

- CV 41 = 0 (F7 NU mai aprinde luminile treptelor)
- CV 44 = 64 (F10 aprinde luminile treptelor)

Functia F6 (manevra) anuleaza acceleratia si reduce viteza la jumatate; pentru a semnaliza F6 activ obisnuiesc sa aprind faza scurta la ambele capete:

- CV 40 = 3


3. Setari de miscare:

- CV 2 = 160 (viteza minima = 4,1 km/H0)
- CV 6 = 69 (viteza medie = 26 km/H0) reglata la 1/3 din viteza maxima
- CV 5 = 184 (viteza maxima = 70 km/H0)

- CV 3 = 15 (acceleratia 0->max in 13,9 sec)
- CV 4 = 17 (deceleratia max->0 in 15,6 sec)

- CV 56 = 11 (PI compensare sarcina) ruleaza perfect lin cu exceptia trecerii din oprit -> treapta 1 si invers. Situatia este similara ESU (sesizabila dar tolerabila).


4. Setari de sunet:

- CV 310 = 10 (F10 comanda sunetul de motor)
- CV 311 = 0 (sunetele functiilor sunt active si fara sunetul de motor)
- CV 313 = 0 (fara "mute key", era F14)
- CV 540,541,542 = 0 (F10 NU mai comanda sunetul de cuplare/decuplare)

- CV 266 = 24 (volum maxim la 37,5%)
- CV 395 = 24 (volumul maxim reglabil la 37,5%)
- CV 396 = 0 (fara "volume - key", era F17) volumul este fix
- CV 397 = 0 (fara "volume + key", era F16) volumul este fix

- CV 387,389 = 0 (turatia sunetului este proportionala cu viteza reala a modelului, NU cu viteza comandata din centrala)

- CV 287 = 100 (viteza prag pentru sunet frana)

- CV 517 = 91 (volum F2 - sunet freza zapada)

F7 sanding
- CV 531 = 36 (sample)
- CV 532 = 128 (volume)
- CV 533 = 72 (loop)

F8 double horn
- CV 534 = 44 (sample)
- CV 535 = 0 (volume)
- CV 536 = 0 (loop)

F9 doors
- CV 537 = 38 (sample)
- CV 538 = 128 (volume)
- CV 539 = 8 (loop)

F11 coupler
- CV 543 = 34 (sample)
- CV 544 = 91 (volume)
- CV 545 = 8 (loop)

F12 long horn
- CV 546 = 45 (sample)
- CV 547 = 0 (volume)
- CV 548 = 0 (loop)


5. Alte setari:

- CV 12 = 4 (doar DCC, NU analog)
- CV 28 = 0 (RailCom off)
- CV 29 = 2 (28/128 speed steps)


Pentru a vedea acest conținut avem nevoie de acceptul tău pentru a seta cookie-uri terțe.
Pentru mai multe informații detaliate, vezi pagina noastră cookie-uri.

[img=https://youtu.be/AGqBu27QE2Y]View: https://youtu.be/AGqBu27QE2Y[/img]
 
Pentru cei interesati, atasez pdf-ul cu lista completa a CV-urilor cu valorile actualizate. Neavand un programator dedicat decodoarelor Zimo, listarea a fost facuta cu ajutorul unui programator train-O-matic (cu multumiri Mircea si Gyuri!).
 

Atașamente

"Jucarie" interesanta! La ambele scari. :D

Pentru a vedea acest conținut avem nevoie de acceptul tău pentru a seta cookie-uri terțe.
Pentru mai multe informații detaliate, vezi pagina noastră cookie-uri.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=f9x9KyOLV6Q]View: https://www.youtube.com/watch?v=f9x9KyOLV6Q[/img]
 
Interesant este faptul ca, desi modelul are o singura osie motoare (dar dotata cu cauciucuri de tractiune), dezvolta o forta de tractiune de 122 gf (la o masa model de numai 290 g).
Forta este comparabila cu cea a BR193 Piko Expert - 124 gf la o masa model de 447 g. (!)
 
Si tipul asta a masurat ceva pe acolo, nu mi-am batut capul cu unciile lui...sau ce-or fi.

Pentru a vedea acest conținut avem nevoie de acceptul tău pentru a seta cookie-uri terțe.
Pentru mai multe informații detaliate, vezi pagina noastră cookie-uri.

[img=https://youtu.be/h9Aw37owf8E?si=XfPUwOOf415uuhF1&t=974]View: https://youtu.be/h9Aw37owf8E?si=XfPUwOOf415uuhF1&t=974[/img]