

O explicatie perfecta.Intre V+ si masa (care pare a fi pad-ul rotund din vecinatatea V+). Intre cele 2 pare a fi deja montat un condensator ceramic.
Atentie, dupa montarea condensatoarelor electrolitice, nu vei mai putea modifica CV-uri.
Vezi atașament 7552
Condensatoarele le legi in paralel intre ele si in serie cu un grup dioda - rezistor:
Vezi atașament 7562
Astfel, condensatorul se incarca relativ lent (<1 sec.) prin rezistor, dar furnizeaza rapid prin dioda energia stocata.
Verific iar.. deci conectat la V+ si SMK ( masa)?Intre V+ si masa (care pare a fi pad-ul rotund din vecinatatea V+). Intre cele 2 pare a fi deja montat un condensator ceramic.
Atentie, dupa montarea condensatoarelor electrolitice, nu vei mai putea modifica CV-uri.
Vezi atașament 7552
Condensatoarele le legi in paralel intre ele si in serie cu un grup dioda - rezistor:
Vezi atașament 7562
Astfel, condensatorul se incarca relativ lent (<1 sec.) prin rezistor, dar furnizeaza rapid prin dioda energia stocata.
Understood. Multumesc din nouNoooo, SMK este pentru fum cred (smoke). GND este padul din cercul rosu.
Atentie, dupa montarea condensatoarelor electrolitice, nu vei mai putea modifica CV-uri
Folosim cookie-uri esențiale pentru a face acest site funcțional, și cookie-uri opționale pentru a îmbunătății experiența ta.