Aparat foto cu defect

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
De ceva vreme am un aparat foto Sony DSC H2 o jucarie fara prea mari pretentii si destul de buna pentru ce fac cu el.

Intr-o zi l-am gasit cu butonul de aclansare rupt, l-am reparat (lipit) cum nu se putea mai greu, am demontat tot aparatul sa ajung la el, in zeci de bucati.. am lipit butonul iar acum functioneaza perfect. Face poze la fel ca inainte evident, nu da nici un semn de oboseala.... Am muncit sa il asamblez cu multa grija ca e mai pretentios ca un laptop.

care e problema ? Blitzul. cand activez blitzul, imi arata pe ecran E91:01 eroare care o da dupa ce se straduieste 2 - 3 minute sa incarce blitzul. Iar pe urma nimic. Se blozheaza si nu mai face nimic bine....

Resetez, totul revine la normal, dar aceiasi problema cu blitzul..... deja ma inrosesc....

Desfac aparatul... verific conexiunile, pamblici si lipituri.... totul corect.... cel putin la vedere. Inchid, verific iar...iar eroare....restez, reverific iar eroare.. deja imi venea sa il sparg. L-am pus la loc si acum caut disperat sa il repar...

Asadar, daca stie cineva unde as putea sa repar jucaria va rog insistent sa imi recomandati un service autorizat sau ceva de acest gen.
Am dat cam 10 milioane acum un an si jumatate si nu imi permit momentan altul.....
 
dupa cum citesc inntr-un forum special, nu esti singurul cu aceasta problema. Stiu ca asta nu te ajuta mai departe, dar mi se pare ca problema apare si la alte aparate (DSC-W30, W50) de la Sony. Rest pe MP.
 
Cel mai bun lucru, este sa te duci cu aparatul la un service Sony autorizat.
Si eu sunt fun Sony,am avut la H1 aceeasi problema cu butonul, si am rezolvat-o elegant cu 30 lei la service. Nu merita osteneala, daca n-ai cartea tehnica, sa-ti bagi mainile in aparat.

Nu te speria, nu e scump. Intr-adevar iti cere o taxa de constatare in avans, ca dupa ce il desfac si-ti zica ca asta-i defectul sa te razgandesti. dar daca-l repari, taxa de constattare se transforma in taxa de reparatie.
 
Salut,

si eu "mi-am reparat" sony-ul dupa ce a facut cunostinta cu peretii unui tunel de pe Oravita-Anina, acum merge bine mersi, exceptie ca mai face nazuri cateodata butonul de selectare mod foto / mod filmare. Eu ma descurc ca stiu cum trebuie sa il folosesc ca sa sar peste aceasta mica problema.

Toate acesta aparate foto sunt foarte complexe si chiar si un firicel de praf le poate da peste cap functionarea asa ca sfatul meu este, cum spune si Seby, sa mergi cu el la service :).
 
Salut, Closeau deocamdata nu cumpar manualul de service al carui link mi l-ai dat pe pm pentru ca oricum nu am cu ce sa il repar, e mult prea minuscul modulul de blitz daca o fi de acolo problema. Multumesc pentru efort.

MPU linkul au este de un real ajutor, mai ales ca firma are sediul in Bucuresti. Ai fost scurt si la obiect, mii de multumiri. Am sunat si am vorbit cu cei de acolo iar in weekend le fac o vizita. Sper sa se poata rezolva problema.

Eporteka, initial asa m-am gandit la un service autorizat, dar nu am gasit nimic .. sper ca cei care mi i-a recomandat MPU sa fie profesionisti. Am avantajul ca sunt din Bucuresti, sa il faca pe loc eventual, sa vad si eu ce si cum. :D

Florin cum ai reusit sa il "pui la perete" ? :D
 
vesti bune: Am dus aparatul la service-ul pe care mi l-a recomandat MPU www.omicronservice.ro , iar acum astept un raspuns din partea lor. Abia astept sa il repar ca am o multime de lucruri sa va prezint.
 
Si intr-un final aparatul foto a ajuns inapoi la mine. Foarte buna functionarea, isa il tin in teste :twisted: . MPU iti voi ramane vesnic indatorat pentru informatie. Cred ca mi-ar fi luat un timp mult mai mare sa gasesc service-ul respectiv.