Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am plecat la vanatoare de BR 23 105 museum edition si am impuscat altceva.
Prima locomotiva este un BR 23 Roco cod 63223 , model cu interfata digitala din fabrica, era vanduta ca defecta ,dar cand a venit si am probat-o a functionat din prima, estetic este ca noua.
A doua locomotiva este tot un BR 23 Roco model vechi care este in sistem Marklin dar surpriza , are roti Weinert, bandaje RP 25 :cool: , vanzatorul nu a stiut ce vinde si a fost cumparata la un pret modic.
Locomotiva care va ramane va fi cea cu codul 63223 dar care va primi un transplant de roti de la sora ei ,care apoi va fi si ea trecuta in sistem DC si interfata pentru digital.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Printre reparatii prin casa am reusit sa schimb rotile la locomotivele BR 23.
Alergatoarea din fata are un pic tendinta sa patineze din cauza vaselinei siliconice care din greseala a fost aplicata in exces.
Rotile acelea fac toti banii , este o incantare sa le privesti, pacat ca aceasta locomotiva nu are tractiune prin cardan catre rotile din fata sa o pot rula pe stand.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am lucrat si la locomotiva BR 23 in sistem AC, practic este gata in acest moment ,dar nu am poze de la toata lucrarea.
Locomotiva are la tender roti in scurt, asa ca aveti mare grija daca va cumparati asa ceva, trebuie neaparat izolate pe o parte sau schimbate.
A fost eliminat montajul electronic de control pentru AC, eliminat scurcircuitul de la cazan si facute culegeri de tensiune , refacuta instalatia electrica pentru DC , montata cupla cu 8 pini.
Acum locomotiva este in probe pentru ca noul posesor sa se bucure de ea fara probleme.
Intre timp , nu m-am lasat si o astept sa ajunga pe cea Museum Edition:cool:, alta inlocuire de roti alt balamuc.:rolleyes:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
O daaa.:rolleyes:
A venit ceea ce cautam de mult BR 23 105 Museum Edition Roco.
In descrierea de vanzare era data ca defecta , dar la probe vad ca nu are nici o problema de functionare, pana acum, estetic este aproape impecabila, aproape pentru ca au ruginit putin tijele de comanda , in rest este pachetul complet, accesorii, pliante si mai ales cartea cu toate informatiile si datele tehnice despre seria de locomotive BR 23 , plus aproape 100 de pagini pline de poze cu si despre aceasta locomotiva.
Va urma sa ii montez rotile Weinert de la cealalta si sa o trec in digital.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am trecut in digital locomotiva ,ocazie cu care am descoperit si asa zisul defect , motiv pentru care a fost vanduta ca "bastler , for spare parts"
O lamela care trebuia sa faca contact pe un plot al motorului nu facea contact cum trebuie pentru ca acea lamela nu era tensionata si facea atingere cand dorea (ceva de genul ca in poza doar ca la aceasta locomotiva motorul este de generatie noua.)
1573499261348.png

• Like
Reacții: sesamcave