Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am plecat la vanatoare de BR 23 105 museum edition si am impuscat altceva.
Prima locomotiva este un BR 23 Roco cod 63223 , model cu interfata digitala din fabrica, era vanduta ca defecta ,dar cand a venit si am probat-o a functionat din prima, estetic este ca noua.
A doua locomotiva este tot un BR 23 Roco model vechi care este in sistem Marklin dar surpriza , are roti Weinert, bandaje RP 25 :cool: , vanzatorul nu a stiut ce vinde si a fost cumparata la un pret modic.
Locomotiva care va ramane va fi cea cu codul 63223 dar care va primi un transplant de roti de la sora ei ,care apoi va fi si ea trecuta in sistem DC si interfata pentru digital.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Printre reparatii prin casa am reusit sa schimb rotile la locomotivele BR 23.
Alergatoarea din fata are un pic tendinta sa patineze din cauza vaselinei siliconice care din greseala a fost aplicata in exces.
Rotile acelea fac toti banii , este o incantare sa le privesti, pacat ca aceasta locomotiva nu are tractiune prin cardan catre rotile din fata sa o pot rula pe stand.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am lucrat si la locomotiva BR 23 in sistem AC, practic este gata in acest moment ,dar nu am poze de la toata lucrarea.
Locomotiva are la tender roti in scurt, asa ca aveti mare grija daca va cumparati asa ceva, trebuie neaparat izolate pe o parte sau schimbate.
A fost eliminat montajul electronic de control pentru AC, eliminat scurcircuitul de la cazan si facute culegeri de tensiune , refacuta instalatia electrica pentru DC , montata cupla cu 8 pini.
Acum locomotiva este in probe pentru ca noul posesor sa se bucure de ea fara probleme.
Intre timp , nu m-am lasat si o astept sa ajunga pe cea Museum Edition:cool:, alta inlocuire de roti alt balamuc.:rolleyes:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
O daaa.:rolleyes:
A venit ceea ce cautam de mult BR 23 105 Museum Edition Roco.
In descrierea de vanzare era data ca defecta , dar la probe vad ca nu are nici o problema de functionare, pana acum, estetic este aproape impecabila, aproape pentru ca au ruginit putin tijele de comanda , in rest este pachetul complet, accesorii, pliante si mai ales cartea cu toate informatiile si datele tehnice despre seria de locomotive BR 23 , plus aproape 100 de pagini pline de poze cu si despre aceasta locomotiva.
Va urma sa ii montez rotile Weinert de la cealalta si sa o trec in digital.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am trecut in digital locomotiva ,ocazie cu care am descoperit si asa zisul defect , motiv pentru care a fost vanduta ca "bastler , for spare parts"
O lamela care trebuia sa faca contact pe un plot al motorului nu facea contact cum trebuie pentru ca acea lamela nu era tensionata si facea atingere cand dorea (ceva de genul ca in poza doar ca la aceasta locomotiva motorul este de generatie noua.)
1573499261348.png

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
A venit in colectie cea de a 100 locomotiva :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Aceasta cea de a 100 este o locomotiva Piko BR 01.5 cumparata de aici , dupa ce m-am uitat si tot uitat la poze ceva iimi dadea cu virgula, cutia este de la Piko generatie veche iar locomotiva parea mai noua, transmisia pe trei osii in tender fata de doua la cele vechi , rotile putin brunate si fara bucsa de alama cum aveau cele vechi, cupla de la tender care se poate trage din portcupla, pret de vechitura spre "bastler". Am facut cumparatura si azi a venit.
Locomotiva este intreaga , fara nici o problema , ruleaza excelent, cum anticipasem in tender are motor in trei poli cu volanta , cuplare apropiata intre tender si cazan, ce nu imi place este ca nemtalaul s-a jucat un pic cam mult cu vopseaua si pe unde a putut a trasat cate o dunga sau a vopsit rotile.
Va trebui sa revopsesc rotile cu vopsea Rewell matt , sa o trec in digital si o mica revizie tehnica .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Revizie capitala la trenul de rulare la locomotivei BR 01 Piko
Rotile au facut o baie de alcool izopropilic pentru a curata mizeria aia de vopsea , dupa care totul a fost reasamblat , gresat cu vaselina siliconica neutra. Arata muuult mai bine asa.
Am aruncat o privire si la transmisia din tender, am descoperit roti dintate metalice pe osii, lucru care poate doar sa ma bucure.

• Like
Reacții: mpursu și cheluIS

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Un filmulet cu BR 01 in test in sistem analog .
Am uitat sa precizez ca in spatele rotilor motoare 1 si 3 am montat pe ambele parti stanga/ dreapta intre sasiu si roti saibe din plastic pentru a mai lua din jocul lateral al osiilor , pe langa faptul ca se vedeau aiurea rotile cum se muta de pe o parte pe alta, aveau si tendinta de blocare, acum doar osia motoare din mijloc are joc lateral pentru a se inscrie in curbe .

• Like
Reacții: mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Ca sa nu ma plictisesc.
Am gasit placuta cu circuitele electrice si cupla cu 8 pini care este compatibila pentru tenderul aditional al locomotivei BR 18 201.
Drept urmare m-am apucat repede de treaba si am rezolvat si aceasta problema pe care de mult vroiam sa o rezolv.
A fost montat un decodor de functii de la TOM la care a fost montata cupla cu 8 pini si alocata aceeasi adresa cu cea a locomotivei ca sa se aprinda pe functia F0.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Pentru ca o aveam pe BR 012 de la Roco (43340) am adus in colectie si pe sora ei cu codul 43341 BR 01 1062 , doar ca va primi o noua inmatriculare din cauza ca pe partea stanga a marchizei nu are imprimata inmatricularea , drept urmare am comandat alta marchiza si alte placute iar cand vor ajunge locomotiva va avea numarul BR 011 065-0.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Salut Mircea si multumesc.
Chiar nu am observat ,dar acum uitandu-ma la pozele de pe stanga si dreapta asa se pare , sunt defazate la 120 de grade.

• Like
Reacții: mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
644
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Locomotiva BR 80 a primit "haine noi".
Am comandat mai de mult la Roco prin HGD o carcasa cu inmatriculare DRG si traversa din fata cu felinarele , din pacate abia zilele trecute am putut sa ma ocup de operatia de montare a ledurilor in felinarele din traversa si in carcasa pentru spate.
Au fost montate leduri SMD 0805 alb cald comandate de la chinezi.
Din pacate in poze lumina pare alb rece dar este din cauza aparatului foto.

Ultima editare: