Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
BR 74 DB prezentata cateva pagini mai in spate a fost inlocuita in colectie cu alta BR 74 dar DRG cod Roco 43270 .A fost dotata cu decodorul demontat din cealalta , un TOM din vechea generatie .

Ultima editare de un moderator:
  • Like
Reacții: mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Intre timp a fost trecuta in digital si BR 57 Roco, tot cu decodor TOM, dar mai trebuie frezat lestul ce imita carbunii.
Pentru BR 18 am comandat la Roco prin HGD rotile alergatoare ,cea purtatoare pentru DC si timoneria de frana , toate in jur de 20 E, acum urmeaza lunga asteptare pana soseste comanda de la Roco.
Cateva poze de la trecerea in digital a locomotivei BR 57

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
A sosit in colectie alta locomotiva BR 57 DRG Roco 43230 , locomotiva nu are cutie si nici accesorii dar acestea din urma au fost comandate.
Din pacate cand am frezat lestul ce imita carbunii pentru a face loc decodorului l-am gaurit.Pe masura ce taiam capul frezei a coborat din cauza ca nu l-am blocat si a intrat pe partea cealalta, asa ca pana la urma a ramas din el doar o rama peste care am lipit o bucata de hartie iar apoi nisip care a fost vopsit in negru mat, asta asa de experiment pentru ca am comandat alt lest ca sa fie conforma.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Nu se vede dar eu stiu ca este acolo , piticii mei de pe creier nu vor sa o lase asa.:):):)

• Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Ce sa fac , neatentia se plateste.
Un lest la fel la Roco este in jur de 8 €, problema este ca nu mai au pe stoc pentru codul acesta de locomotiva ,dar dupa multe cautari pe alte coduri de locomotive la fel am gasit in final.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am gasit bucata de lest decupata si i-am facut poza.
Se vede de la dreapta spre stanga linia cum a coborat capul de frezare .:mad:

Ultima editare:
  • Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Dupa o luuuunga perioada de timp au sosit in final o parte piesele pentru locomotive, spun o parte pentru ca Dan( HGD) ) din greseala mi-a comandat o singura osie alergatoare pentru BR 18 si doar un lest pentru BR 57(unul sa fie de rezerva).
M-am apucat sa inlocuiesc osiile la BR 18 si timoneria de frana.Rotile pentru Marklin sunt un pic mai groase si au diametrul mai mic al partii de rulare , se poate observa in poze.
Pentru BR 57 a ajuns lestul ce imita carbunii si punguta cu accesorii,in septembrie o sa o trec in digital si am sa frezez si lestul nou, de data asta sper fara sa il gauresc:)

• Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Prima mestereala dupa concediu , asa ca sa imi intru in mana.:).
Locomotiva BR 85 Trix a venit fara tepii de la cilindrii, asa ca am comandat piesele de la Roco doar ca prinderea la Roco este dreptunghiulara iar la Trix este rotunda.
Pentru a rotunji patratul am prins tepii in mandrina frezei proxxon si apoi pe turatie mica am plimbat usor o bucatica de smirghel de granulatie fina ,pana am adus piesa la diametrul cat sa intre fest in gaura din cilindru .
In final au iesit perfect

Ultima editare:
  • Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Gata si cu a doua locomotiva BR 57.
Zilele trecute a fost frezat lestul cel nou, de data aceasta a iesit perfect, iar azi am montat decodorul in locomotiva .Vor urma probe si reglaje ale decodorului pe oval.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
A venit in colectie locomotiva BR 85 001 DRG Marklin 33081 , Da este un Marklin , in principiu l-am achizitionat pentru carcasa cu inmatriculare DRG eu avand un Trix inmatriculat 85 010 DB, asadar si prin urmare am facut repede un schimb de carcase ,se potrivesc fara nici o problema.
Acum ca am ramas cu locomotiva cu roti in scurt va urma un nou proiect de trecere in sistem DC.
Prima operatiune a fost cea de schimbare a intrefierului motorului de la cel cu bobina la unul cu magnet permanent si rotor in 3 poli.Daca operatiunea de conversie reuseste si sunt multumit de cum iese voi comanda kitul cu rotor in 5 poli si magnet cu neodim.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am prins o oferta excelenta si m-am pricopsit cu un "fier de calcat" Roco 43514.
Ochisem de mult electrica E71 dar vroiam inmatricularea DRG , model destul de greu de gasit in stare "neuwertig" , dar pana la urma l-am cumparat in stare excelenta cu cutie, accesorii si pliante.
Dupa o mica sedinta foto ,locomotiva a fost desfacuta pentru a fi frezata si a face loc decodorului , dar probabil voi face un topic separat cu lucrarea.

• Like
Reacții: mpursu și AdyAero

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
Un mic dampflok fest pe oval.
Ieri dupa o ora de scos locomotive din cutii si aranjat pe sine deja ma apucasera nervii.:mad: dar dupa ce am vazut ce bine arata m-am calmat , mai trebuiau cateva locomotive sa umplu toate sinele de garare dar dupa cum am cedat.
Ma tot gandesc din ce in ce mai mult la o turnanta motorizata Roco sau Fleischmann:rolleyes:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
A sosit in colectie locomotiva BR 23 1020 DR ,cod Roco 63232.
Locomotiva este impecabila cu cutia originala ,punguta acesoriile sigilate , are cupla pentru decodor cu 8 pini, transmisie prin cardan din tender catre rotile de la cazan.
Din pacate mai are de stat pe dreapta ca si E71 pana cand voi cumpara decodoare .

Si locomotiva reala
1570458171260.png

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
614
282
Bucuresti
YAHOO
contactless
In final dupa o lunga si chinuitoare asteptare au sosit piesele si decodoarele TOM.
A venit cea de a doua roata alergatoare pentru BR 18, doua pluguri pentru BR 52 , si un lest de rezerva pentru BR 57 in caz ca se mai intampla ceva neprevazut.
La BR 18 a fost montata roata si acum arata perfect.
Unul din cele doua pluguri a fost vopsit rosu mat si montat la BR 52 Roco, schimbare totala la cum arata acum, m-am inspirat la acest tunning ca sa zic asa din filmuletele de pe Youtube de la Dampflok fest-urile, unde am vazut unele BR 52 cu aceste pluguri si am zis ca nu arata rau deloc. Mai am un plug tot pentru un BR 52 Liliput dar momentan nu il montez pentru ca trebuie lipit si inca mai studiez situatia.
BR 23 DR a primit si ea decodor , E 71 a fost trecuta in digital, dar asa voi face topic separat in sectiunea dedicata.

Ultima editare: