060-EA seria 45 Probleme in digital

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
246
35
39
Bucuresti
Pana in 2013/2014 locomotiva a avut patografele puse normal:

Cand a fost reactivata in 2017 probabil i s-au schimbat pantografele si au fost montate invers (am mai vazut asta la alte locomotive din clasa 45):

Dupa revopsirea din 2017 a ramas cu pantografele orientate tot invers:

Pe mine ma intereseaza mai mult locomotiva dupa vopsirea din 2017 cand arata ca o bomboana, impecabila, adica asa cu a aparut ea la AF dar cu modificarile urmatoare:
- Pantografe inversate
- Goarne de culoare rosie
- Osii vopsite in rosu cu bandaje albe
- Oglinzi cu 2 prinderi
- Inmatricularea de pe lateral stearsa.

aquino

Active Member
Trenulist
27 Martie 2008
181
1
Bucuresti
Locomotiva asta este o struta-camila.
Are oglinzi simple si inscriptia mica cu rosu pe bot, deci este reprezentata inainte de vopsirea din 2017 (noiembrie).
Insa proiectoarele de pe plafon au fost vopsite in rosu in 2017...
Sub logo-ul CFR de pe laterale are trecuta si inmatricularea, lucru pe care eu nu l-am vazut insa in nicio versiune. Inainte de 2017 pe langa logo-ul CFR mai erau vopsite cu sablon niste inscriptii.

Eu o sa incerc sa obtin varianta cea mai recenta, sa ii montez oglinzi cu 2 prinderi, goarne de culoare rosie si sa vopsesc bandajele cu alb. Inmatricularea de pe laterale cred ca o sa fie dificil de eliminat, nu as vrea sa atace si vopseaua daca dau cu alcool sau acetona.
Zici ca ii costa mai mult daca scoteau un model corect conform cu pozele de acum sau cele dinainte de 2017 :mad:
Uite o poza cu inmatriculare sub sigla CFR, dar se pare ca si 2001 avea acele inscriptii.
[img=https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=860139437832317&id=540198083159789]View: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=860139437832317&id=540198083159789[/img]

• Like
Reacții: AdyAero

CFRmarfa

Active Member
Trenulist
14 Septembrie 2016
79
2
NL
Daca le rotesti se comuta pe epoca VI ???
Pe mine ma intereseaza mai mult locomotiva dupa vopsirea din 2017 cand arata ca o bomboana, impecabila, adica asa cu a aparut ea la AF dar cu modificarile urmatoare:
- Pantografe inversate
In afara de faptul ca pentru a roti pantografele 180 de grade trebuie refacute postamentele pantografelor, pantografele modelului nu seamana cu pantografele intoarse de pe modelul real deci trebuie sa gasesti pantografe inlocuitoare.

Daca tot este vorba de pantografe: voi nu aveti probleme cu pantografele asymetrice montate de AF pe seria 45 ?

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
246
35
39
Bucuresti
Ce fel de probleme? Merg usor inaltate si coborate ale mele.
In ceea ce priveste tipul pantografelor, ce diferente constructive sunt intre cele 2 tipuri?

CFRmarfa

Active Member
Trenulist
14 Septembrie 2016
79
2
NL
In ceea ce priveste tipul pantografelor, ce diferente constructive sunt intre cele 2 tipuri?
Pai se observa ca in prima perioada cand erau intoarse pantografele nu mai erau standard EP2 ci altceva, banuiesc ca de tip Stemmann.
In ultima perioada cu pantografe intoarse se observa ca bara principala a pantografului se bifurca in doua bari spre baza pantografului. Astea trebuie sa fie pantografe de tip Schunck.