Regionala CFP

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
E 03 DB,epoca III,Roco,cap de serie si varianta de museu.un model foarte aratos pe care l-am dotat cu sunet.din pacate intr-o zi s-a hotarat sa zboare de pe sine direct pe jos si uite asa astept de un an piesele de schimb(buzunarele cuplelor si o osie completa).



 
Br 103 DB,epoca IV,Fleischmann.o masina ce sare din proportii,nu stiu cum pot sa doarma noaptea cei de la Flm cu asa model pe constiinta.am cumparat-o din cauza pretului la un targ.dupa ce am cumparat E 03 de la Roco am reusit sa vad diferentele intre cele doua.

 
o comparatie intre cele doua modele.veti remarca ca modelul Flm are tampoanele mai indepartate si este mai inalt.sistemul de inchidere este identic cu cel al DA-ului Tilllig.vedeti vreo crapatura?cred ca DA-ul poate fi numit "Razbunarea nemtilor"...
 
buna,

iar un bolovan, ca sunt in forma... :D

E94 si 194 la DB nu s-a numit niciodata "iron pig"; la DR (Ost) li se spunea "Eisenschweine" (=iron pig) de feroviarii din Tineretul Comunist (Est German)...

numele sub care s-a incetatenit in Germania Federala si in lume este de "Deutsche Krokodil", care nu trebuie tradus... :D

E50 Roco e un model recent deci fundamental corect (mici defecte: antena pe acoperis inexistenta pana in 1976 montata pe modelul de epoca IIIb, etc) insa cu plastic... asa cum spuneai si tu :D
 
imi place mai mult Iron pig :p. E 50 de mai sus este recent,reeditat.eu as fi vrut varianta de prin anii 90... :roll:
 
ohoho, 182 ar trebui si matuita...

cum DB Schenker foloseste numai vopsele acrilice (pe baza de apa) la loco, dupa cativa anisor (182 au toate 8 ani) arata... de parca ar fi roz-bombon!
 
se pare ca ne incrucisam la mesaje...

locomotivele BR119 se numeau in Saxonia si Thuringia simpatic "U-Boot" si mai putin simpatic "Ceaucescus Rache" (razbunarea lui Ceausescu)...

se pare ca dupa 30 de ani se intoarce pe sinele miniatura romanesti o "Juergens Tillig Rache" din... Saxonia :D
 
am matuit-o un pic insa nu de ajuns.inca nu s-au terminat sedintele de cosmetica(imbatranire) :D

si la final, inca o locomotiva ce nu are nevoie de prezentare :D

 
Horia_Radulescu a spus:
se pare ca ne incrucisam la mesaje...

locomotivele BR119 se numeau in Saxonia si Thuringia simpatic "U-Boot" si mai putin simpatic "Ceaucescus Rache" (razbunarea lui Ceausescu)...

se pare ca dupa 30 de ani se intoarce pe sinele miniatura romanesti o "Juergens Tillig Rache" din... Saxonia :D

de aici si analogia intre DA-ul nostru si Br 119 :mrgreen:
 
Hai sa-mi dau si eu cu parerea....nu de weathering ca asta a iesit cum imi imaginam :D
Daca LED-urile au o directivitate prea pronuntata, aceasta se poate corecta (citeste "indulci") dupa dorinta prin polizarea frontala a LED-ului - precum poate voi avea prilejul sa arat.
Cele bune!
 
si dupa lungi asteptari, mi-a sosit regina depoului....



dupa modificarile de rigoare,(tenderul ala o sa imi dea bataie de cap) CFR va scrie pe ea :twisted:
 
Sa-ti traiasca la multi ani! :lautar:
Cu asta chiar ca m-ai inebunit :mrgreen:

P.S. mi-a saltat tensiunea la 14 cu 12, si nu volti :D