Constructia garii SteinbachbrĂźcke cu ajutorul laserului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Acuma urmeaza sa mai aflam si preturile ...dupa care fiecare va dori sa -si faca
evident gara din orashul lui :p

Sà incepem cu cea din arad? :D
 
hmmmm... Arad, gara mare?

cladirea de pasageri este comparabila cu cea din Karlsruhe-Durlach pe care tocmai o face Olaf... cam 4200 de piese si numai decuparea costa cam 280 de euro... kitul ar veni pe la 700 ;)
 
Da Arad gara mare + anexe + pod poate + ....

700 euro zici ...ne mai gandim
e scump ..dar daca doresti ceva cu adevarat faci orice sacrificiu
problema mai e si la spatiu linii/diorama ...da sincer ma bate gandu
sigur nu dau maine comanda dar poate prin ianuarie 8)
Oricum cine mai poate face asa ceva ?!!

Acum sunt in faza unde mut dulapu sa pun diorama
probabil voi deschide si eu un camp la "constructii diorame" numa sa rezolv problema dulapului :roll:
 
... ca sa nu mai zic ca la 4200 de piese, muncesti pe ea un an ca nimic...

insa dupa aceea ai o gara unica in lume! :D
 
Ma gandesc f bine probabil ca voi cere o chestie cu ceva piese mai putine :) si din cauza pretului dar si ca-s omu fara rabdare ..SCristi poate confirma .....
Da tot gara din Arad o vad la mine pe diorama :)


Poate pina atunci mai faceti si voi cateva experiente si mai prind si altii curaj
Felicitari si la mai multe
 
pai se poate face si in tara, numai ca din cate stiu eu decupari su laser se fac la bucuresti ...in alta parte nu mai stiu..am aflat ca mai e si la galati dar inca nu am ajuns acolo desi e la 18km de mine dar timpul asta liber inexistent ma omoara.
oricum aici pot sa vin cu o completare, pt o astfel de gara 700 de euro nu mi se pare mult avand in vedere ca e destul de complexa, numai sa o reproiectezi pentru a o putea introcude in calculator sa o decupeze laserul dureaza cel putin 2 luni , vb din experienta ca lucrez in domeniul de arhitectura si stiu cu ce se mananca, si aceasta gara am vazut ca e destul de complexa.
oricum o sa fie unica . iar ce face calculatorul impreuna cu laserul nu face omul la mana, decat cu multa multa migala si "chiorala", asa ca abia astept sa vad produsul final daca va apare, mult succes in continuare.

P.S. Horia, se poate face pe laser geamurile frontale de la bobic cu rama? adica curbe si cu rama mica care sa urmareasca curbura geamului, ca presupun ca se pot face transparente dupa saparea cu laseul, ce zici? ai idee?

Numai bine, cristi
 
buna cristi,

laserul lucreaza pe un raster de 0,06mm, adica s-ar vedea niste "trepte" extrem de mici in plasticul transparent... nu este o solutie... mai degraba se fac ca la Weinert, din folie de 0,2 transparenta super stralucitoare (un fel de rhodoid insa mult mai fin si mai bun) cu rame de alama sau hartie de 0.2 decupata cu laserul (si lipite cu Klarlack)

in alta ordine de idei, acum se poate comanda:
http://shop.rst-modellbau.de/product_info.php?products_id=43
 
Iata ce gasiti pe site-ul firmei austriece "9mm", specializata in modelism feroviar la scara N:

http://www.9mm.at/produkte/indexneu.php


;-)
 
buna Dorin,

cred ca vorbeai de http://www.9mm.at/produkte/liste.php?id=38
:D

intr-adevar, de saptamana trecuta Alexander WĂźlz vinde si produsele noastre!
 
tot din seria 'finescale', iata ce va veni in curand in locul acelei hidoase biciclete Faller:
b1jilppzupelux9xt.jpg


:)

sunt de la Weinert si scara este chiar 1/160 :)

vopsirea apartine autorului :D
 
De ce nu ??? :D (si daca tot ai pensula in mana ......cred ca mai am si eu cate ceva de vopsit.... :D )
 
Salutare Horia,

Vrem detalii cu privire la aceste frumoase biciclete, rotile acelea cu spite sunt dementiale, cum sunt realizate? fotodecupare din alama? Intamplator am chiar pe birou intr-o cutiuta un euro-cent deci pot sa-mi imaginez bine de tot dimensiunea lor reala!
 
buna Dorin,

da, sunt fotodecupaje, 3 straturi de 0,1 sau 0,15 lipite unul peste altul; la exterior, Messing (alama?) galbuie, adica cauciucurile, cadrul, etc, si la mijloc Neusilber (cum s-o chema Rudi?) foaaaaaarte fin!

setul de 4 bucati (nevopsite, nelipite, 2 de barbati, 2 de femei) costa la Weinert cam 5 euro! ;)
 
Horia m-am uitat fugitiv pe subiectul tau,felicitari pentru reusita. Pot sa intreb si eu ceva? ce fel de carton ai folosit pentru realizarea pieselor? Are vreo denumire speciala ? Ma tot intreb daca se gaseste si la noi asa ceva.
 
Dupa cum vei vedea si pe site-ul ScaleScenes, la constructia unor astfel de modele se foloseste hartie cat se poate de normala si usor de gasit: mata, cu densitatea de 90 - 120 g/mp.

Pentru a capata experienta, poti chiar descarca doua modele gratuite. Utile pentru a-ti "face mana" cu astfel de constructii.

Eu am vazut multe cladiri de hartie pe viu, la cateva expozitii, si pot spune ca arata chiar mai bine decat cele din plastic. Si weathering-ul este mai facil, spun unii mai experimentati.
 
buna,

Vali are dreptate, este vorba de hartie si carton normal (Bristol, carton de dosar, etc) intre 0,2mm si 1,5mm

cel de 0,2 era dintr-un caiet, se vedeau liniile pe el! ;)

trebuie ca fascicolul sa se miste repede, ca sa nu ia foc cartonul!
 
Salut,

Pentru a pune bine in scena bicicletele Weinert prezentate mai sus, iata una, in versiunea de dama, alaturi de faimoasa mea gara :



Enjoy,