Minidecodorul DIGITRAX DZ 125........

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@ dac,
Multumesc !!!
Asa o sa fac!!!
Sa stii ca eu NU modific inandins acel CV,in fine,fac cum zici si spun ce am rezolvat.... :D
 
Salut at all !!!!

<r>@ Niko,<br/>
No hard feelings !!!! <E>:D</E> <E>:-?</E> <E>:D</E> <br/>
<br/>
...si da ,e reclama...... !!!!!!<br/>
E un produs prea bun pentru nu a-i face reclama!!!!! <E>:evil:</E> <br/>
Cu ce e mai bun decat restul ????<br/>
DZ 125 e mic si al dracului !!!!! <E>:evil:</E> <E>:oops:</E> <br/>
DZ 125 e facut pentru Z,atentie !!!<br/>
Dar,ca este cu DAR,pe cat e de mic la dimensiune,pe atat e de mare la "Inima" <E>8)</E> <E>8)</E> <E>:D</E> .<br/>
<br/>
Ce am vrut sa subliniez a fost asta:<br/>
<br/>
---americanii au facut un decoder ffff mic ,dar cu putere mare la preturi fff <SIZE size="150"><s></s>decente<e></e></SIZE><E>:!:</E> <E>;-)</E> <br/>
<br/>
--europenii(Lenz,Esu,Tams,Kuehn ,Uhlenbrock ,Zimo etc etc ) fac ,in continuare, decodoare fff mici dar cu putere mica ,la preturi M A R I. <E>:twisted:</E> <br/>
<br/>
Dupa cum bine se stie,pe piata exista o multime de locomotive HO ,TT, N care :<br/>
---fie NU au loc destul pentru decoder<br/>
---fie sunt din generatia veche,sunt in analog si atunci au motoare ce consuma mult curent + ca Nu au loc in interior pentru un decoder conventional de scara HO,Tt sau N.<br/>
<br/>
Digitrax DZ 125 patrunde in locomotive care NU visau vreodata sa ajunga digitale !!! <E>;-)</E> <E>;-)</E> <br/>
.....si iarasi DA, DZ 125 isi va "T A I A " o felie serioasa din piata decodoarelor clasice, mari.<br/>
<br/>
<br/>
Digitrax DZ 125 ,momentan ,is THE BEST (pentru mine cel putin )!!!<br/>
Deocamdata,americanii au ridicat stacheta un pic prea sus pentru europeni(cel putin la decodoare)( startul s-a dat odata cu aparitia lui DZ 123 ). <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <br/>
<br/>
PS:<br/>
Nikko, cred ca nici daca eram platit de Digitrax, nu faceam reclama asa de bine !!! Eu nu inteleg de ce te deranjeaza ??????? <E>:fluierat:</E> <E>:fluierat:</E> <br/>
<E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E><br/>
<br/>
Cu respect ,<br/>
Marius.</r>
 
Si eu am achizitionat decodorul in discutie, pentru ca, prin caracteristicile sale tehnice, corespunde conditiilor concrete impuse de materialul rulant motor pe care il posed, este mic si poate fi amplasat in spatii inguste si nu in ultimul rand, datorita pretului de achizitie.
Decodorul functioneaza corect, in parametri si fara probleme. Fiabilitatea se va constata in timp, acest lucru fiind valabil pentru orice fel de produs.
Mentionez ca, sunt posesorul si al altor tipuri de decodoare (Piko si ESU) care cel putin pana acum, functioneaza corect si fara probleme.
Decodorul DZ 125 poate fi folosit "bine merci" si pe N sau HO, lucru specificat de catre producator, cu conditia respectarii cerintelor prezentate in cartea tehnica a produsului, verificat de mine deoarece colectia mea este HO.
Personal nu ma intereseaza cine produce decodoarele si unde se produc, ma intereseaza sa fie bune, mici si ieftine.
P.S. :
Nu mai fiti atat de patimasi. In fond un forum este destinat schimbului de idei, de experiente si informatii.
Cand sunteti bucurosi de ceva, cand realizati ceva sau va "iese" ceva, nu simtiti nevoia sa impartasiti aceste lucruri cat mai multor oameni ?
E omeneste, si nu vad nimic rau in asta.
 
Domnilor .... incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult aceasta rubrica .
Marius MULTUMESC MULT ! Am aflat ca in afara de firmele europene mai produc si altii decodoare , mici , ieftine si calitative . 8) 8)
Am incercat sa caut dealeri care ofera DZ125 , dar majoritatea aveau DZ123 pe stoc (echivalentul a 37 lei + transport :confused: ) (poate ne spui tu cum se pot procura DZ125 )
Niko MULTUMESC si tie ! Am aflat ca mai exista si TAMS . Deci oferta de decodoare s-a mai diversificat ! As fi si mai bucuros daca ne-ai impartasi si noua niste info despre aceste decodoare si mai ales locori de unde se pot cumpara la preturile specificate de tine ( pe site-ul producatorului decodoarele de mici dimensiuni au preturi semnificativ mai mari )
... si astfel TOTI cititorii putem lua o decizie mai "inteleapta" cand vom alege un decodor ...
....si poate si comerciantii locali vor incerca sa-si diversifice oferta :roll: :confused:
 
Mare dreptate ai "kablu". Cred ca merita cuvinte de laude ambi forumisti <<fiecare in felul lui>> pentru ca amandoi au facut aceleasi cercetari, unul a testat pe viu, iar celalalt s-a informat despre aceste decodoare.....si cu informatiile pe care le impartasim aici putem alege mai usor ce decoder e mai bun pentru un motor mai nou sau mai vechi.
Felicitari celor 2 .... si asteptam cat mai multe informatii de la voi.
 
Apropo despre lista pe care a pus-o GAGAMENDON, domnule vino la zi cu datele pentru ca DZ 125 este noutate 2008 si listele alea sint din octombrie 2007
 
De acord dar presupun ca stii ca decodorul DZ 143 se produce de cca 3 ani asa ca se pare ca lista ta este totusi putin de pasita. In alta ordine de idei nu vreau ca pe acest forum sa facem apologia unui produs ci numai sa aducem la cunostinta tuturor ca pe piata mai exista si alte produse demne de luat in considerare pentru ca fara suparare eu caut de vreo 4 ani decodoare care sa poata fi montate in locomotivele vechi si o parte din cele noi fara a fi nevoie sa bagam freza in ele. Ca exemplu BR 220 Roco desi are priza de decodor, acestia recomanda sa fie devalizata o cabina pentru a se monta decodorul. Cu aceste decodoare minuscule si foarte puternice am reusit sa evit acest lucru si de asta sint foarte bucuros. Asa ca hai sa dam si colegilor de suferinta informatii care sa ii ajute nu sa ne certam. Oricum eu iti multumesc pentru informatiile pe care ni le dai cu privire la alti producatori de decodoare. Asa ne facem o baza de date care ne poate ajuta oricind
 
@ Gagamendon

Rocoman a zis:
Apropo despre lista pe care a pus-o GAGAMENDON, domnule vino la zi cu datele pentru ca DZ 125 este noutate 2008 si listele alea sint din octombrie 2007

Decoderul DZ 125 il inlocuieste pe DZ 123.
Decoderul DZ 125 este produs in 2008,nu in octombrie 2007 cand a fost tiparita "Miba Digital".
-----------------------------------------------------------------------------------
Deci......cine si cum greseste???
Apoi,eu nu inteleg de ce trebuie NEAPARAT ca acest DZ 125 sa apara in "Miba Digital"????
Oricum ,presimt ca peste 2 ani o sa apara.... :D :D :D

Gaagmendon a zis:

Gasesc anormal sa compari un decoder Digitrax cu Lenz, Esu si chiar Tams, Khuen,

Eu NU am comparat DZ 125 decat cu Lenz MiniSilver sau Gold, Esu Lok decoder Micro, Uhlenbrok mini,etc.. ====numai gama MINI de la acesti producatori..... :fluierat:
Nu am pus mere la pere ,ci strict decodoare mini cu decodare mini.

Aaa, ca am zis ca acest decoder DZ 125 (decoder mini) se poate bate cu succes si cu decoderele mari ,clasice ,asta e alta poveste....de succces din partea lui Digitrax. :evil: :D :D

Marius.
 
Salut la toata lumea
am sa vin si eu si am sa spun ca aceste decodoare sunt foarte bune si merita toti banutii
pt asta am sa va prezint un caz
ce face caldura degajata de decodor:



locomotiva este o MZ 1414 (roco) iar decodorul LokSound V3.5 (ESU)
caldura a torsionat sistemul de sustinere dintre geamuri fapt ce a prvocat o modificare a pozitiei acestora
am anuntat furnizorul acestora (omul care a facut si digitalizarea :wink: ) care mi-a spus sa nu ma ingrijorez ca se mai intampla pt ca tempetatura la nivelul decodorului este destul de ridicata

poate comparatia nu este corecta dar este un exemplu bun

dar cand nu am loc si mai vreau si digital trebuie sa tin cont si de acest factor - caldura

am achizitionat mai multe decodoare digitrax pt a nu mai intampina acest fapt neplacut
este cunoscut ca majoritatea decodoarelor se incalzesc puternic

prima digitalizare cu digitrax



nici nu se simte caldura pe laterala locomotivei chiar si atunci cand este solocitata si se obseva ca nu este loc
cred ca daca puneam un alt tip de decodor in acest loc sigur apareau deformari ale carcasei datorate excesului de caldura degajat pt ca este subtire
 
GAGAMENDON a spus:
LokSound V3.5 este fara izolatorul asta negru, si are interfata 21 poli.
Ce ai tu in locomotiva poate fi un Roco mai vechi fara protectii pe iesiri!
Incearca cu alte argumente :lol:

NIKO


asta am cumparat si stiu ce am cuparat
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=E52400
te las pe tine sa mai cercetezi
:fluierat:
 
am urmarit disputele voastre...atentie! riscati sa faceti din topicul asta un balci,

@GAGAMENDON

uita-te mai bine la firele decodorului din poza si ai sa vezi ca este un loksound,ai sa
gasesti acolo 2 fire maro care duc la difuzor :wink:
acelasi tip de decodor il am eu si eu montat in diferite masini