Diorama lui dRacus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sunt de acord ca nimeni nu s-a nascut invatat, si va avea de invatat cat traieste. Totusi e greu sa ai curajul sa intrebi. Mai ales lucruri care ptr altii sunt banale. Voi incerca pe viitor sa fiu mai putin "timid" si daca unora le va veni sa rada.... le vine si lor randul (vezi noua reclama Sprite). Revenind:
Am ajuns acasa , am refacut traseul si am facut rodajul. Am tras un film:

La inceput, loco in viteza max. Apoi, viteza scazuta. Vagoanele sunt puse ptr a putea aprecia viteza. Deci nasol. Dezamagit strang si constat ca neamtul a tratat sinele - aveam dungi negre pe degete. Improvizez o carpa si sterg sinele. Carpa initial era alba. Apoi, alba in dungi. Nemultumit, am utilizat niste carpa+benzina usoara (traiasca bricheta zippo!). Ce a rezultat:

Desi viteza este mult mai mica, comportamentul imi pare mult mai stabil.
Sper ca nu e doar impresia mea... obisnuindu-ma cu poticneala....
Sunt sigur ca e loc si de mai bine, probabil prin si prin curatarea partii interioare a sinei, a clipsurilor si a strangerii clipsurilor si de ce nu - sa sterg si loco pe picioare!
Zic de strangerea clipsurilor ptr ca stergand cu sina montata unele s-au departat... si am intrat in panica cand s-a oprit brusc loco (nu se vede ca tocmai se terminase cseta) si nu voia sa mearga deloc - nici lumini nu mai avea. Mi s-a parit ciudat: clipsul facea puntea intre sine, sinele nu erau in contact - si totusi nu mergea...
Si eventual cu mai multa benzina (acum am folosit cu retinere ca nu am chef de "muzica de camera" ca am stricat masa :oops: )
Initial am zis ca acel dispozitiv de curatat sinele e o inventie de lene germana. Acum e trecut pe lista de cumparaturi :lol:
Se pare ca asta a fost: sina murdara, contacte imperfecte.
 
LDH a spus:
Ce zici dRacus?

gvib0htg.gif


Cu chestia asta rezolvi cu spatiul la ambele capete ale garii.
Te incumeti s-o faci?
dRacus a spus:
de incumetat.... de ce nu?
problema e ca nu inteleg f bine ce e in poza. Se poate mai clara?

Uite ca am gasit ceva ce "pare" mai clar pentru macaze curbe si o incrucisare.

http://www.rbd-breslau.de/71-tips/115-bogenkreuzung/bogenkreuzung.html

Faci si-n partea cealalalta la fel si iese o dubla jonctiune in curba :D

Ce zici?
 
hmm...
pare tentant sa stric niste sine incercand... Nu atat din necesitate (sunt multumit de cum arata acum) cat din provocare si spectaculozitate....
 
LDH a spus:
LDH a spus:
Ce zici dRacus?

gvib0htg.gif


Cu chestia asta rezolvi cu spatiul la ambele capete ale garii.
Te incumeti s-o faci?
dRacus a spus:
de incumetat.... de ce nu?
problema e ca nu inteleg f bine ce e in poza. Se poate mai clara?

Uite ca am gasit ceva ce "pare" mai clar pentru macaze curbe si o incrucisare.

http://www.rbd-breslau.de/71-tips/115-bogenkreuzung/bogenkreuzung.html

Faci si-n partea cealalalta la fel si iese o dubla jonctiune in curba :D

Ce zici?



Arata foarte bine, dar e destul de greu sa realizezi asa ceva.
Eu unul cred ca m-as pierde in amanunte.
Oricum, :aplauze: pentru aceasta realizare!
 
Mie lumina mi se pare absolut OK. Asa cum tot spuneam, verifica valoarea curentului prin fiecare sir de de LED-uri inseriate si asigura-te ca nu depaseste 15 - 20mA. Astfel te vei bucura multa vreme de lumina lor 8). Usoare ajustari ale curentului se pot face modificand rezistenta de balast aflata in serie cu sirul de LED-uri.
 
Salut,
Dupa o absenta indelungata am revenit totusi. Am lipsit doar "din activitatea trenulistica" nu si din citirea forumului.
Lucrurile au evoluat spre bine. Am reusit intr-un final sa amenajez beciul in care am la dispozitie o camera de 420x420 ptr trenulete. Am reusit sa concep un plan ptr diorama pe care, evident, il supun dezbaterii publice in asteptarea pietrelor.
Inaintea pozelor cateva cuvinte despre ce am urmarit.
0. Epoca IV-V undeva in Germania - nu de alta dar abundenta modelelor din DE e (re)cunoscuta.
1. Forma aleasa este un L de 4x3m avand latimea blaturilor de 150cm. Aceasta camera indeplineste si functia de birou,deci nu am cum ma intinde mai mult
2. Mi-au placut dioramele cu linie dubla...
3. Mi-am dorit un pod feroviar peste o cale ferata
4. Mi-am dorit un circuit care sa se inchida, manevrele in triaje si zone industriale neatragandu-ma in mod deosebit.
5. Mi-ar fi placut si un helix... dar nu i-am gasit locul....

Si a rezultat asta:


Diorama e gandita pe 3 nivele: -1, 0, +1, inaltimea nivelului 100mm
La -1: un triaj ascuns
La +1: gara+un mic depou+o mica zona industriala (probabil rezervoare combustibil) si eventual o turnanata (cu albastru in prima poza)
Nivelul 0 practic e utilizat doar de o sina dubla care trece pe sub un pod, dealungul ei urmand a fi case, o sosea, o bariera
Tipul de sina ales: Fleischmann ProfiTrack, probabil triajul de la -1 va fi Piko A-Gleis (ptr reducerea costurilor plus ca deja Piko am ceva sine si macaze)
Suportul (blatul) va fi de tipul celui realizat si prezentat zilele aste de flvca.
In final circuitul va fi controlat din PC, cel mai probabil utilizand partea hardware de la Lenz.

Cam astea ar fi elementele de inceput. Ce parere aveti... ca strang pietre ptr terasament :lol:
 
In principiu mie imi place cum arata schema numai ca , daca laturile L-ului sunt chiar la perete iti va fi extrem de greu sa lucrezi aplecat peste blatul de 150 cm (la noi la club a fost extrem de greu la doar 80cm) in plus toata gara nu e foarte accesibila din aceleasi considerente. Normal ar fi sa fie gara spre marginea blatului si linia sa se intoarca pe langa merete (deci sa faci oarecum in oglinda tot)
 
Fa-o pe toata pe un singur nivel, de ce sa ascunzi frumusete de triaj, linii , macaze ... etc. Oricum, la 150 latime cat ai tu acolo ... intra berechet.
 
@IonutTrif
da, o idee f buna. Initial ma gandisem ca masa sa fie pe roti - am peste 20cm liberi si ma pot strecura. O sa pun pe hartie si varianta asta care chiar imi place (aduce in primplan gara). Cu ocazia asta o sa finalizez si varianta cu gara pozitionata usor diagonal.

@Ex
Si pe mine ma doare sufletul sa ascund triajul dar daca il aduc la suprafata va trebui sa renunt la multe: trebuie scurtata gara si micsorate R-urile. Nu vreau sa merg sub R3 in zona viziblia, iar o gara cu linii 1000-1600mm intre macaze ptr epoca IV-V mi se pare ok (daca nu chiar prea scurta)
 
Salut,

ideea e foarte buna,

Vlad triajul se ascunde pentru ca acela nu este un triaj, asa ceva nu ai sa gasesti nicaieri in realitate, pe diorama are doar rolul de "parcare" de trenuri,
adica daca vrei sa ai gara prin care sa se perinde vreo 10 trenuri, pe rand, ascunzi undeva un "triaj" ca acesta, din care iti pleaca pe rand garnituri.

In rest sustin ideea lui ionut, daca e la perete e greu de lucrat,
un sfat ar fi sa incerci sa faci schita garii mai putin simetrica.
 
Am incercat mutarea garii in partea de jos. Am spart si simetria garii.



Cele 2 modificari mi-ar permite o noua, mica, zona industriala.
Bucla de sus probabil o voi mai atenua ptr a putea urca totul mai sus (sa am loc suficient ptr gara si un drum de acces).
Deocamdata trebuie sa ma obisniesc psihic cu schita asta.... varianta initiala o "vedeam". Ce nu imi place acum, nu stiu de ce, dar nu ma incanta ideea garii la marginea blatului. In forma asta cred ca totusi cea mai potrivita varianta ar fi cu gara usor diagonal.
O sa ma mai joc cu liniile pe tema asta. Oricum aranjamentul final va fi stabilit "la fata locului".
Pina atunci, multumesc de sfaturi si mai astept si alte sugestii
 
Da, acuma asta ar fi problema gara pe marginea blatului care iti obtureaza vederea.
Dar daca ai pune gara usor in diagonala ai impusca 2 iepuri dintr-un foc:

1. Nu ai avea liniile paralele cu marginea blatului iar liniile din triaj nu ar fi paralele cu cele din gara (deci mai interesant)
2. Ai putea vedea/poza gara din unghiuri interesante
 
Salut,

e bine ca ai spart putin simetria, insa nu e bine ca ai folosit macaz cu 3 cai pe linie principala, incearca sa-l inlocuiesti cumva, nu prea are ce cauta acolo, decat in triaje.
Poti muta mai la dreapta si sa folosesti fie 2 macaze drepte, fie unul curb si unul drept.
Si da, ai putea incerca sa pui gara putin in diagonala, sau macar la un unghi mic fata de margine.
 
Nici nu am vazut macazul cu 3 cai. Cu siguranta trebuie scos, nu e vorba numai de realitate sau estetica ci si de fiabilitate. Si acuma regret amarnic ca le-am folosit la diorama de la Cluj.
 



2 variante cu o gara in diagonala.
Am pastrat unele sine paralele cu blatul, ca se potrivesc cu "scena" imaginata - in partea de sus.

Gara - nivel 0
Linia de sus - nivel +1
Triajul (sau turnanta)+zona ind nivel 0

Varianta cu turnanta - zona turnantei nu e aranjata inca, in zona de jos o mica industrie.
Varianta fara turnanta - un mic triaj, zona industriala nu am mai figurat-o (de lene)

Ce parere aveti ? Merge, gresesc undeva? Ce/cum ati schimba?
 
Mult mai interesant :)
mie personal imi place prima varianta din doua motive:

1. Ai turnanta care e extrem de spectaculoasa pe o diorama
2. Ai acolo in partea de jos in curba posibilitatea sa faci o zona de industrie. Poate ar fi bine sa faci o singura linie, industriala plina de burieni care intra in curte la o fabrica nu prea are rost sa faci 3 linii (hai sa zicem max 2)

In rest mi se pare excelenta, gara asimetrica, in diagonala, ai loc pentru cladirea garii si alte anexe, ai "acces" vizual perfect catre toate zonele interesante (gara, remiza, industrie) , in coltul din stanga sus poti face un munte si tunel astfel incat curba dispare. Personal mi se pare o schema de pus la galerie :)
 
si uite pagina 10 (zece) si nu e nici un macaz ,nici o linie batuta-n cuie
(am citit aleator paginile si nu am vazut decat scheme)

pe cand vedem si noi un blat de diorama ,un fir de iarba ceva :D