Diorama SSL

SSL

Active Member
Trenulist
10 Iul 2015
57
10
Bucuresti
La inceput a fost Ovalul...

Dupa ce sotia si-a revenit din socul initial, ovalul s-a modificat...

...si a crescut...

...si s-a marit...

...apoi a capatat forme de relief...

...si portale de tunel :)

Dpdv electric, rulez in DCC cu BOD-uri pe S88 si control via Rocrail.
Incerc diverse tehnici - relief cu polistiren pe o parte si substructura de placaj cu spuma poliuretanica pe cealalta parte.
Mai urmeaza multe, foarte multe, dar nu-i graba - e un proiect multi-anual.

Cum vi se pare pana acum?

SSL

SSL

Active Member
Trenulist
10 Iul 2015
57
10
Bucuresti
Odata cu primavara au inceput sa apara chestii noi pe diorama. O remiza, contraforturi, balast, niscaiva verde... Urmeaza sa inceapa lucrul plantatorii de buruieni si panselutze, dar merge greu cu licitatiile, contractele, shpaga... :)

SSL

Active Member
Trenulist
10 Iul 2015
57
10
Bucuresti
...si-au trecut ani... vreo 2 :) Intre timp am lucrat incet-incet la diorama. Mai jos cateva portiuni aproape terminate:
803

804

[vagoanele transporta tuburi de oscillococcinum, in lipsa de altceva :)]
805

• Like
Reacții: AdyAero și GFN

SSL

Active Member
Trenulist
10 Iul 2015
57
10
Bucuresti
Am avut o portiune de deal/tunel/serpentine in jurul careia am dansat destul de mult pana m-am hotarat ce anume vreau sa fac. Mai jos diversele stagii de constructie:
806

Am folosit un kit de la Noch pt teraformare pentru suportii strazii, hartia pt relief etc:
807

Apoi cimentul dinaintea inierbarii (de la WS):
808

...si in final, obiectivul aproape terminat. Mai raman ceva maruntisuri de detaliat, dar in linii mari asta e:
811

In coltul stanga-sus e o zona ramasa libera, unde posibil sa apara un aranjament muntos ceva. Desigur, peste inca 2 ani cand se realiniaza planetele :)

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
541
176
Bucuresti
YAHOO
contactless
Imi place incarcatura din flacoane de oscillococcinum ;):rolleyes:.
Foarte frumos lucrata si cu multa atentie la detalii. Sinele geoline de la Roco parca strica un pic peisajul, oricat ar fi nu se compara cu un terasament din pietris , dar in rest imi place mult cum ti-a iesit.

SSL

Active Member
Trenulist
10 Iul 2015
57
10
Bucuresti
Multumesc!
Intr-adevar, Geoline e o alegere proasta si nu doar dpdv vizual. Sunt si destul de zgomotoase, plus ca de la o varsta incolo, plasticul devine super casant. Singurul avantaj, si motivul pt care le-am ales initial, sunt macazurile cu actionari sub sina. Mai putin deranj la instalare.
Urmatoarea diorama - daca obtin autorizatie :) - nu va mai fi cu geoline sau line ci cu pietris pe bune.

• Like
Reacții: ICRA

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 Aug 2011
651
9
Bucuresti
Mă bag și eu, dacă tot ai pomenit de "pietriș pe bune".
Ce am găsit/ cumpărat și nefolosit, pungi cu pietre sfărâmate de diverse mărimi. Piatră "neagră" de carieră care folosește drept cărbune.
Postez aici siteul . Nu știu cum s-ar face in DIY mă gândesc chiar la o râșniță veche.

SSL

Active Member
Trenulist
10 Iul 2015
57
10
Bucuresti
N-am idee cu macinatul -- eu am folosit pietris de acvariu de la Dedeman (cred?! avea un pret mic pt o punga de 5kg), pe care apoi l-am vopsit cu acrilice in diferite nuante de gri/maro/ruginiu. Nu e tocmai granulatia corecta la 1:87, dar e pe-aproape.