Mini Diorama Mobile01 BogdanRa Ea Za (TT - statica )

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multumesc, cosmin...
Intrebare...am gasit site-ul urmator, magazinul fiind "tangibil"de catre mine in drumurile mele.
ce spuneti de aceste acrilice? Cum vi se par preturile, mai ales, poate si marca...: 6,9 lei la 60 ml?
http://casaretro.com/index.php/cat/c768_Vopseluri.html/page/2

Imi place ca sunt multe nuante, de exemplu eu as incerca un SAND pe pietre

PS: nu am nicio legatura cu acest magazin, daca adminii considera fac un screenshot la pagina, dar parca este prea complicat
 
bogdanra a spus:
Cum vi se par preturile, mai ales, poate si marca...: 6,9 lei la 60 ml?

Mari.
Daca vopsesti machete este ok si nu mai conteaza pretul dar trebuie sa ai lac pentru sigilare.
Daca folosesti pentru peisaj atunci colorantii pentru vopsele acrilice sunt cei mai buni si ieftini.
Ii folosesc de o gramada de timp si nu m-au dezamagit. Se dilueaza si se aplica cu pensula.





Costa, initial, 9 lei iar acuma, criza fiind, este intre 10 si 12 lei.
Sunt o gramada de culori si ai de unde alege.
Se pot combina si obtine diferite nuante.

Pentru suprafete mari, unde trebuie data o culoare de fond, pentru pamant de exemplu, cel mai economic este de mers la un magazin de tip brico, unde se gasesc de toate pentru toate buzunarele, si au mixer pentru preparat vopseaua.
Se comanda o galeata de 5 L si ai scapat de o grija.

:cafea:
 
@LDH, multumesc. Vazand raportat la modelele din spate Ana Color cred ca au 200-250 ml?
Plus ca ideea cu galeata de 5 litri cred ca este buna pentru diorama mare...

Acum pentru toti:

Vreau sa fac o zona de toamna... Mi se pare foarte frumoasa, as vrea sa arate cam asa:


Asta la despartirea dintre stanci, cred.

Cred ca din pacate exista probabilitatea ca de fapt copacii de modelism sa fie chiar urati...

Dar in afara de culori cum as putea imita frunzarisul? a mai incercat cineva?

edit: Copacii golasi presupun ca ii pot face colorand niste iarba in maroniu auriu si sa pun mai rar aceasta iarba pe ei...

Cum ziceti voi?
 
Unde vrei sa faci o zona de toamna ? Pe diorama mare sau pe cea de test ?

Copacii din modelism sunt foarte urati , majoritatea. Trebuie coafati ca sa le dai o forma si o culoare mai apropiata de cei reali. Exista doar cateva companii care fac copaci foarte reusiti, una din ele este Woodland Scenics dar preturile ustura rau. Cauta pe la americani ca acolo vei gasi tips and triks legat de copaci calumea.

Frunzarisul se imita cu foliaj special pentru asta, exista diferite metode...varii dar nicuna foarte reala. NOCH 07149 NOCH 07148 NOCH 07142

Ultima propozitie nu o inteleg.
 
Am modificat ulima propozitie:)
Pe cea mica... ca de asta am scris aici:)) hihi...de aia mare nu mai ma apuc pana la primavara... sper ca pana atunci sa stiu ce sa fac

deocamdata Scoala de Toamna Iarna de la Lokomotiv.ro/ cursuri cu frecventa sporita
 
Nu poti sa pui iarba in copaci...ma gandesc :D incearca cu foliajul de ti-am zis eu. Sau cu buretele maruntit , stii tu de care vorbesc :D cel de la Gamitzu
Uite aici http://www.trennet.ro/produs/2296
 
bogdanra a spus:
Vreau sa fac o zona de toamna... Mi se pare foarte frumoasa, as vrea sa arate cam asa:

Nu vreau sa iti tai elanul dar este destul de greu de realizat.
Nu spun ca nu ai inclinatii artistice dar combinatia de culori facuta de natura chiar este greu de imitat.
Noi am incercat ceva asemanator dar nu ne-a iesit.
Poate ai mai multa indemanare si noroc.

Spoor!
 
Sallut ,imi poti spune si mie te rog care sun diametrele cercului(in cm) pentru cercuri cu R2 si cercuri cu R3 la TT.Ms mult astept mesaj.
 
Scz,dar nu ma pricep sa ma informez pe siteu ala.Va rog mult care stiti diamentrele celor 2 cercuri cu R2 si R2 la tt sa mi le zica si mie.Multumesc.
 
Wesley a spus:
Scz,dar nu ma pricep sa ma informez pe siteu ala.Va rog mult care stiti diamentrele celor 2 cercuri cu R2 si R2 la tt sa mi le zica si mie.Multumesc.

Fara suparare, cam trebuie sa inveti sa te descurci deoarece nu o sa se gasesasca, meru, cineva care sa raspunda la intrebari elemntare din modelismul feroviar si sa dea "mura in gura".

De altfel este posibil ca raspunsurile sa fie la "De citit pentru incepatori" si "Tot ce vrei sa stii" la subiectele dedicate scarilor din modelismul feroviar.
Eu nu am verificat dar tu ar fi trebuit sa o faci.

Cat priveste paginile indicate de mine ...
De descurcat sigur te descurci dar nu ai incercat.
Pe pagina ai tot felul de linii curbe.
Dai clik pe titlul liniei si se deschide o noua pagina in care ai toate elemntele geometrice ale acesteia: raza, masurata pe axa liniei, unghiul segmentul in functie de care poti determina cate segmente formeaza un cerc.

De exemplu:
De pe pagina

http://www.conrad.de/ce/de/overview/1606350/TT-Tillig-Gleis

alegi

Tillig TT 83710 TT Gerades Gleis

dai clik pe titlu si se deschide o noua pagina de unde afli ca:

acest articol, indicativul R12, este o linie curba, cu raza de 310 mm, are terasament iar pentru un cerc ai nevoie de 24 de bucati

In josul paginii ai o curba la 30 Gr., R11, cod articol 83709 si raza tot de 310 mm.

Stiu, era mai simplu sa iti spun R1 are raza de 310 mm dar am considerat ca raspunsul corect este cel de sus.

Spoor!

p.s. Nu poti face modelism, indiferent de domeniu, daca nu ai, cel putin, notiunile elemntare.
 
Salut...pentru ca nu am mai plecat din Bucuresti la locul dioramei mari si pentru ca cea mica a fost adusa la Bucuresti de ceva timp am reinceput lucrul la ea... Pasta invatata de la maestrul Robert si-a spus cuvantul, de asemenea si apartamentul uscat in care m-am cuibarit cu nebuniile mele:

prima zi:


si a doua zi, inainte de Revel(nu Revell)



aici va fi un ceva (teava pe sub un mini podet - caut poze de pe net) de trecere torenti de pe versant:

in zona de mai jos va veni un zid de sprijin:


alte detalii:


si imagini de ansmblu:




Multumesc pt suport Sogardu (prezent pe 29) si lui Robert (deranjat la telefon pe 30 cand am si turnat stancile partea a...4-6? Curand toti cei 25 de kg de ipsos vor fi fost facuti ...stanci!
 
bogdanra a spus:
aici va fi un ceva (teava pe sub un mini podet - caut poze de pe net) de trecere torenti de pe versant:

Cred ca nu gasesti pe net decat daca te duci pe la CCCF.
Nu este mare lucru si nici nu au fost la fel toate.
O mica acumulare spre versant si un podet peste care trece linia CF.

http://www.scrigroup.com/casa-masina/constructii/CLASIFICAREA-PODURILOR-DUPA-MA44623.php

Eu am preferat ceva de genul



ce se poate lipsi, la nevoie, de tevi si inlocui cu o arcada sau un simplu "C"

Zona se poate trata si altfel.
Zid de sprijin cu barbacane, rigola pentru colectare si put de mare adancime pentru deversare.



Spoor!
 
Sa tră’iţi, boierul Dvs. Prima poza este si cea care mi-a venit in minte cand mi-a sugerat Dragoş asta. înă’lţimea este mica, aprox 1 cm, deci sub 1 metru jumate real.

O sa încerc poate si o înă’lţare de aprox jumă’tate centimetru a întregi linii.

Multumesc frumos
 
Salutare. Dupa multe modificari si rasmodificari, pt ca acum oricum tot tatonez terenul, am si gasit sursa inspirtiei mele:

Este o poza care prezinta un asemenea canal/tub de torent. Am ales aceasta poza pentru ca se potriveste cu diametrul pe care doresc eu sa il utilizez.

Am tot stat sa aleg materialele, sa vad cum inalt linia, pana la urma am plecat de la o cutie de vagoane lungi Tillig si am taiat cat si cum imi trebuie rezultand asta:





Dupa suprainaltare (peste aceasta mai vine un 3mm de extrudat gris) am pozitionat cat mai exact locul viitoarei lucrari. am golit contra racelii un oscillococcin si m-am ales si cu o teava. Astept si al doilea tub, desi cred ca nu mai am nevoie de el...





Maine urmeaza sa ajung la pasul urmator:



Pentru aceasta voi folosi carton pentru front si restu. :confused:



Pentru ca linia este prea aproape de margine as vrea sa ii fac o margine de 8 cm (2 cm in sus fata de baza, 1 cm sub linia ferata) in laterala astfel incat valea sa nu fie atat de abrupta si sa merg mai lin



De asemenea ma gandeam ca avand in vedere aceeasi supra inaltare a linei o scurgere de-a lungul perettelui nu ar fi chiar ceva gresit, nu-i asa?

Fac referire si la poza a doua trimisa de LDH... numai ca eu nu am zid, ci am perete de piatra.

Sugestii? Multumesc...

PS: As pune si o catenara acum ca am spatiu putin de acoperit. Gasesc ceva la TT pe la Domniile Voastre? ma refer cu precadere la SH