Cum postam poze - Link-uri-miniatura

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
andreiul a spus:
200 de poze pe un cont; iti poti face o infinitate de conturi.

E destul de complicat sa administrezi mai multe conturi.

Cu Photobucket eu nu am nicio problema. Conditia este sa copiezi link-ul din campul "Direct".

Uite si dovada:



Si da, ESTE CUMPLIT de enervant sa faci scroll laeral (pe orizontala). Strica total cursivitatea unui topic. Cati isi vor aduce aminte sa modifice rezolutia?... Daca s-ar putea eu as interzice pozele cu o rezolutie mai mare de 800 x 600 in topic. De acord cu orice rezolutie dupa click pe thumb-nail.
 
Ja, ja, Wunderbar!

Andrei, merci de intentie, ai dreptate. Cum ceva mere binie, cum trebuie coagulat cacatul pe dos (referitor la Photobucket). Cu timpul, poate trec la alt clasor de poze timbrate. Rezolutia pozei pe care am pus-o e ok, cand clicaresti insa apare cum zici tu, un biscuite pe conducta. PLM!
 
Nu stiu ce aveti cu Photobucket. Nu zuc ca nu are bubele lui dar in ce priveste utilizarea lui pentru pozele postate pe acest forum este ideal.

Obi, ti-am editat mesajul de mai sus, cel cu poza. Da click acum si vei vedea ca se deschide numai poza la rezolutia mare, fara nimic altceva.

Si apropo, pentru emiminarea reclamelor, de ce nu folositi AdBlock pentru Google Chrome sau Adblock Plus pentru Firefox? Ca nu cred ca mai sunt multi care foosesc IE...
 
Off-topic (şi nu prea): deşi linkul-miniatur㒠este scris corect, la prima accesare se deschide site-ul Photobucket cu poza scalat㒠la posibilită’ţile respective de afişare, iar de la a doua accesare poza este afişat㒠direct, fă’r㒠site-ul Photobucket. Hmm...
39.gif
 
exact, subscriu si eu la ce a zis mpursu, mi s-a intamplat si acum cateva zile la niste imagini postate de gam3 parca, la fel si la poza de mai sus
desi linkul pare corect (cu ixxxx), photobucketul vad ca face redirect catre sxxxx, unde se afiseaza si restul de balarii
daca gasesc timp o sa incerc sa investighez problema, la prima vedere pare ceva de un cookie, ca altfel nu-mi explic (sau poate la a doua deschidere deja exista imaginea in cache-ul de firefox - sau browser in general - si nu se mai face cererea la photobucket)
 
Eu folosesc Opera si Firefox. Cu Opera nu am probleme, tot timpul mi se deschide poza mare direct, nu ma duce in contul de photogaleata. Cu Firefox tot timpul ma duce in contul de photobuket si trebuie sa mai dau un clik ca sa deschid poza mare.

Zic sa continuam aici discutia pentru ca ii facem praf diorama lui Vali.
 
Deci nu e nici de la firefox (ca user agent in sine), nici de la referer cum banuiam la prima vedere, e fix de la headerele pe care probabil doar firefox-ul le baga ca atare, si anume:
Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,th_/th_;q=0.8

Cum am bagat asta la teste cum a inceput sa urle galeata ... ceea ce intr-un fel are dreptate, deoarece eu by default ii cer cu prioritate html, daca nu, poza sa fie.
Ca dovada, atunci cand se cere poza ca atare (din labareala galetii), headerele apar in felul urmator:
Accept: image/png,image/th_;q=0.8,th_/th_;q=0.5

sa ma uit sa vad daca e vreo metoda de fortare pe net pentru vulpe, probabil ca opera trimite by default alte headere, de asta functioneaza cum trebuie (sa vad daca am instalat pe masina de test)

pana una alta vad ca si chrome-ul face la fel, deci probabil headerul de accept e asemanator
 
o solutie (nu stiu cat de temporara si cat o sa functioneze) ar fi urmatoarea:



numele serverului nu mai este ixxxx, ci oixxxx
pana azi nu am mai auzit de chestia asta, si nu stiu daca sa o recomand, ca poate se gandesc galetile sa scoata denumirile respective, si atunci ramanem cu sute de 'broken links' pe forum ... deci use at your own risk sau mai cautati chestii oficiale la galeti, poate chiar e un feature documentat
 
Buna ziua doresc sa postez si eu un anunt dar nu beneficiez de un calculator si dupa un sistem android nu pot postaa poze in photobucket. Multumesc
 
Nu ma pricep la android, insa daca poti intra de pe telefon pe site-ul nostru inseamna ca poti intra si pe alte site-uri; ca atare poti incerca sa postezi imagini cu ajutorul site-ului: http://666k.com/

Singura limitare este doar ca poza sa fie mai mica de 666 kb. In prima faza alegi (cu "choose") poza pe care vrei s-o trimiti, apoi apesi "speichern" (trimite) si site-ul iti va arata un preview al imaginii si-ti va genera o adresa-cod a imaginii, pe care trebuie sa o copiezi si sa o "lipesti" pe textul mesajului tau. Am folosit de multe ori site-ul asta (spre disperarea unora dintre colegii de aici, care nu prea iubesc acest site in limba germana) si intotdeauna fara probleme.
 
Photobuchet are aplicatie si pentru android , o gasesti in magazinul play. descarci, instalezi aplicatia si incarci pozele pe cont , la fel si linkurile se genereaza exact ca pe calculator.
Copiezi linkul care trebuie aici pe forum si gata.
Ta-daa ! :D
 
Codul HTML pentru inserarea imaginilor (click pe imaginea de mai jos pentru marire):



In cazul in care nu este clar de unde se copiaza link-ul direct (Direct Link), am incercat in imaginea de mai jos sa fac cat se poate de clar campul respectiv (urmareste sageata neagra):

 
Din Dropbox se pot cumva share-ui poze? Am avut candva si cont de photobucket dar il folosesc atat de rar... Mi-am uitat si parolele. Vroiam sa urc pe forum cateva poze
 
Da, se poate, dar numai atâta timp cât pozele ră’mân efectiv în folderul tă’u Dropbox. în momentul în care le ştergi, linkurile respective vor da eroare.
Exemplu: https://www.dropbox.com/s/ls2kep4s9v1xab5/P1110173.JPG?dl=0 - rozetta RGB pentru Cră’ciun, optimizat㒠de subsemnatul prin înlocuirea beculeţelor clipitoare aleator cu LED-uri comandate de un controller RGB.
înc㒠nu am gă’sit o modalitate de elaborare a unor linkuri-miniatur㒠pentru pozele stocate în folderele Dropbox.
Alt exemplu: https://www.dropbox.com/s/eredflghkwtxm0q/P1110165.MP4?dl=0 - filmare a rozettei respective.
 
Cum postam poze - link-uri-miniatura in noul format al forum-ului ?
Am incercat vechea metoda:

si apare poza in marime "naturala" din photobucket.
Multumesc pentru clarificari.
 
Sunt unul din cei care a gazduit 90% din imagini pe contul personal de photobucket, motiv pentru care o sa-mi cer eu scuze pentru ca posturile mele sunt acum fara continut.

In mod evident, sa editez ce am scris in 10 ani pe acest forum cu poze gazduite pe alt host e peste puterile mele.

Poate se reia ideea galeriei foto lokomotiv, asa cum s-a promis prin 2005. E singura cale ca sa nu mai avem asemenea mizerii....
 
Re: RE: Re: Cum postam poze - Link-uri-miniatura

<r><QUOTE author="catalin"><s>
catalin a spus:
</s>Sunt unul din cei care a gazduit 90% din imagini pe contul personal de photobucket, motiv pentru care o sa-mi cer eu scuze pentru ca posturile mele sunt acum fara continut.<br/>
<br/>
In mod evident, sa editez ce am scris in 10 ani pe acest forum cu poze gazduite pe alt host e peste puterile mele.<br/>
<br/>
Poate se reia ideea galeriei foto lokomotiv, asa cum s-a promis prin 2005. E singura cale ca sa nu mai avem asemenea mizerii....<e>
</e></QUOTE>
Imi cer scuze, pe scurt... Nu mai avem voie sa facem link de pe fotogaleata (photobucket) pe forumuri?<br/>
<br/>
Sent from my XT1033 using Tapatalk<br/>
<br/>
</r>