Propuneri pentru forum.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu functioneaza asa sistemul.
Un user nu o sa poata primi decat un anumit numar de - sau + intr.un anumit interval de timp.
Un user care apasa pe + sau - apoi un anumit interval de timp nu o sa mai poata folosi sistemul.
Cine foloseste sistemul cu rea vointa, o sa se intoarca impotriva lui.
 
Numai ca informatie, sloganul era "keine Experimente!". :)

Sunt tentat sa spun ca nu ar fi decat o bataie de cap suplimentara. Asa cum spunea si Florin, nu poti multumi pe toata lumea. O interventie a unui moderator intre doi useri se va solda intotdeauna cu unul multumit si unul nemultumit. Ajunge sa adaugi la asta "clica" fiecaruia, mai mult sau mai putin numeroasa si vei ajunge la o ciorba carpato-danubiano-pontica tipica.

Iti dai seama ca aceeasi echipa de administratie care e notata dupa o decizie (cu multumitii si nemultumitii de rigoare) va trebui sa modereze si "plusurile" si "minusurile" date? E absurd.
 
Dar nu am spus ca moderatorii au sa modereze.
Feedback o sa mearga spre aprobare, aleatoriu la 3 useri care s-au logat in ultimele zile si au o anumita vechime pe forum.
User respectiv o sa vada doar postul si feedback, nu si de catre cine este dat.

Evident ca o perioada o sa fie de test, iar feedback-urile nu au sa fie vizibile.
 
Ar trebui sa mai iei in calcul doua aspecte.

Primul, deciziile se iau intotdeauna de comun acord in echipa de moderare. Moderatorii comunica intre ei, chiar daca asta nu e vizibil pentru utilizatori - prin mesaj privat, telefon, etc. Decizia este insa comunicata de unul dintre ei, nu de toti concomitent. Acela se expune deci "plusurilor" si "minusurilor", desi responsabilitatea deciziei luate este a tuturor. Ti se pare corect?

In alta ordine de idei, care este scopul unui asemenea rating? Moderatorii sunt fie in parte proprietari ai forumului, fie prieteni buni ai acestora. Nu au picat din luna. Nu au fost alesi de catre utilizatori, criteriile sunt altele si aici e vorba de relatii personale. Ce se poate obtine in mod concret printr-un asemenea rating? O crestere a calitatii moderarii in sine? O fac doi oameni si jumatate. Un numar mai mare de moderatori? A fost cazul in trecut si rezultatul a fost o echipa heterogena, in permanenta schimbare.

Personal mi se pare, la modul cel mai sincer, munca in zadar.
 
Raspunde-mi la intrebare: care este scopul concret al unui asemenea rating?

Crezi ca unul din acei doi moderatori si jumatate nu va mai scrie sau se va retrage daca primeste "minusuri" sau se va bucura si va da din coada daca primeste "plusuri" sau bonificatii?

In cazul meu, ma bucur doar atunci cand nu am de moderat nimic si treaba merge de la sine. Iar frica nu mi-de decat poate de bunul Dumnezeu si de moarte, nu de notele celor multumiti sau nemultumiti.

Moderatorii sunt si ei utilizatori aici, care au contribuit la forum cu mii de mesaje, nu in folos personal ci in folosul comunitatii. Acesta e si scopul unui forum. Insa repet: pentru orice user multumit in cazul unei moderari va exista si unul nemultumit. Nu ai cum sa-i multumesti pe toti.

As prefera ca energia sa fie mai degraba investita in calitatea mesajelor postate.
 
Nu are treaba cu moderatul. Nu poti sa primesti feedback pe ceva care oricum trebuie sa faci.

Dar ar avea treaba cu calitatea postarilor.

Acelasi sistem cu mici modificari a fost activ pe partea de vanzari/cumparari. Se numea Trader.


L-am tinut in teste, cred ca in afara 2-3 de pe aici, nimeni nu si-a dat seama ca-i activ :)
 
Suna bine, insa daca urmaresti istoria acestui forum din 2008 incoace vei vedea ca au fost dintotdeauna certuri mai mici sau mai mari. Vei vedea asta si pe Drehscheibe Online, vei vedea asta pe orice forum din lume. Nu e ceva cu specific romanesc.

Vei vedea de asemenea ca totul este ciclic. Au fost oameni care si-au luat jucariile si au plecat si s-au intors dupa aceea chiar de trei sau patru ori. Vei vedea de asemenea ca sunt oameni care se supara pentru un nimic, care sar in sus cand le vorbesti de regulament desi l-au acceptat in integralitatea sa in momentul inscrierii. Asa cum ai vazut acum cateva zile exista chiar si oameni care cer schimbarea regulamentului in privinta imaginilor straine postate aici, desi dreptul de autor nu este ceva prevazut doar de regulament ci si de legislatia romaneasca, europeana si mondiala.

Poti implementa o gramada de solutii, ele nu au cum sa creasca sau sa scada mentalitatea utilizatorilor sau bunul simt. Poti doar da impresia unora ca incerci sa le faci pe plac si prin asta devii extrem de vulnerabil in fata oricarui grup care are o intentie precisa. Te vei trezi in fiecare zi cu cate un user care va veni sa-ti ceara "capul lui Motoc" pe tava de argint pentru ca nu e de acord ca i s-a sters un post care nu respecta regulamentul sau si mai rau, pentru ca s-a simtit jignit de o remarca facuta de cutare moderator.

Singurul mod de a avansa e de a promova ideea pentru cei care posteaza ca forumul e o platforma mult mai stabila in timp decat altele precum FB. Insa cu toate acestea trebuie ca toti utilizatorii sa inteleaga ca postarile aici se fac in folosul comunitatii, nu a orgoliilor personale. Si tot balamucul din ultimele zece zile nu e bazat decat pe orgolii personale.
 
Am facut-o deja. E prea "stufos" pentru un forum ca acesta, in care utilizatorii doresc ceva simplu de citit cu care sa nu-si bata prea mult capul.

Personal cred ca regulamentul actual este mai bun decat cel pe care ni l-ai propus. Se poate lucra la forma, insa continutul este mai adaptat unui forum cu specific feroviar.

Si, ca o paranteza, nu "trebuie" rescris. :) Se poate adapta, imbraca in haine mai frumoase, completa, aduce la zi. Insa nu exista o obligativitate a inlocuirii regulamentului cu un altul.
 
Printr-un asemenea sistem vei ajunge in situatia Spur 0 Forum care era extrem de activ candva insa in care existau ca si aici "biserici si bisericute". Pana la urma nimeni nu mai dorea sa modereze de frica de "-" din partea "razbunatorilor" si pana la urma nu a mai ramas decat proprietarul forumului ca moderator si toti userii au fugit in grupe de FB.
Suna a dispozitiv om mort pe locomotive. Tre sa calci pedala sau sa suni goarna la timp ca sa nu opresti in camp automat. Treaba cu plus , minus, nu plang dupa ea. Eu am propus doar modalitatea de a scapa de comentarii care nu isi au locul. Cine a postat pana acum, va posta si mai departe. Se va schimba complet modul de utilizare. E benefic pentru sicanari sau chiar a nu vizualiza ceva. Ceva de genul vorbim frumos sau nu vorbim deloc. Fara explicatii, pasiv, elegant. Pt cei care posteaza poze, documenteaza lucrari cfr, fise de vagoane, etc, poti face din cand in cand sondaje si sa il faci avansat chiar la director de regionala. Tot asa cum au fost promovati mecanici.
 
Tot asa cum au fost promovati mecanici.

Asta e o gluma din partea lui Cristi.

La modul serios, citeste si treaba care am scris-o cu cateva mesaje mai sus privind "capul lui Motoc". Multi s-au obisnuit sa gandeasca astfel in societatea de azi. Pentru orice lucru care nu place, trebuie tras cineva la raspundere. Obtinerea satisfactiei personale este foarte importanta - in raport direct cu orgoliul persoanei respective.
 
  • Like
Reacții: gamitzu