Macara EDK 80 la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:wink: multam!

cum la sasiu nu mai este mare lucru de facut (scarile am sa le fac impreuna cu bratul macaralei),
am trecut la partea a II a ,

Cabina

panourile si baza inainte de ansamblare



pe placa de baza am lipit fasii de 2x2 mm, pentru a creea o suprafata mai mare de lipire

 
O sa ai ceva de lucru la finisaje. Eu as fi incercat sa indoi materialul la cald (sau la rece) pentru a obtine curba dorita.
 
De acord! Si pe mine m-a surprins solutia. Pentru AM1000 am facut un "master" din ABS, plasticul fiind indoit - la rece, la cald s-ar fi contactat. Ori la automotor razele sunt cu mult mai mici, deci materialul rezista si este "ascultator"!
 
asa este.insa capatul semirotund va fi detasabil,deci o piesa aparte,altfel indoiam fara probleme abs de 0,5 mm si il lipeam la capete, desi as fi avut de slefuit mai putin.cand am inceput sa montez carcasa, nu prevazusem accesul la interior,intre timp m-am razgandit si a trebuit sa adoptez o alta solutie.ideal ar fi fost podeua detasabila...
 
dupa o prima mana de chit si slefuire, cu a doua mana de chit



dupa a doua mana de chit si a doua slefuire :)



HRISTOS A INVIAT!
 
Ma bag si eu in discutie ca surda in hora, ca am doua intrebari:
1 - ce tip de adeziv folosesti ?
2 - ai facut cumva si planurile la scara ?

In rest spor, ca va arata foarte bine.
 
eu imi cer scuze, am uitat sa spun si ce tip de adeziv folosesc :oops:

1-Revell Contacta Pro
2- planurile le-am trecut in pdf-uri, fara nici o modificare si apoi le-am printat pe foi A4.a fost nevoie de cateva incercari pana cand mi-au iesit la scara.astfel masor pe desen si execut piesa.
 
Buna ziua mi-ai dat, belea ti-ai capatat :D . O intrebare care cred ca nu e prea off topic: sigur materialul este ABS ? Ca am si eu trei coli (cu eticheta Graupner, probabil produse in China) si adezivul Revell Contacta Pro nu il dizolva. Luasem materialul special pentru fineturi, dar stau pe dreapta ca nu am adezivul corespunzator.
 
eu folosesc abs, Evergreen.sigur colile de le ai sunt abs si nu pvc?daca revell nu se ia de ele...atunci nu sunt abs.
 
Pai amu Dumnezeu cu mila. Asta e materialul:


Si gata cu off.
Poti posta pdf-urile aici ? Ma gandesc sa incerc si eu sa mesteresc o asemenea macara.
 
atunci ar trebui sa reactioneze cu adezivul :roll:

nu stiu cum se posteaza pdf-uri, insa pot sa ti le trimit pe mail.