Intrebare legata de statusul unui utilizator

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Care este semnificatia unui nume de utilizator traversat de o linie orizontala (strike-through), ca in exemplul de mai jos?

"username"
 
Este vorba de Catalin. Poti verifica daca i-a restrictionat cineva accesul sau si-a sters contul pe forum in mod voluntar? Nu prea inteleg care ar fi fost motivele unei astfel de decizii.

L-as fi intrebat direct pe Catalin dar ma indoiesc ca poate primi mesaje private avand contul suspendat.
 
Ma intreb ce l-o fi determinat sa recurga la inchiderea contului - la cat il cunosc, sunt sigur ca a avut macar un motiv intemeiat. Recunosc ca nu am facut mare lucru in perioada scurta de timp in care am incercat sa readuc forumul la forma de alta data, dar sa pierdem un alt membru valoros, cam greu de digerat.

Apreciez enorm initiativa @AmintiriFeroviare - am avut foarte multe de invatat din efortul celor cativa participanti la concurs si as vrea sa vad rezultatele finale postate intr-o galerie foto si mediatizate. Poate va servi drept sursa de inspiratie si pentru alti modelisti feroviari.
 
@felippe
Vali, cred că din păcate Cătălin și-a dezactivat contul, din cauza a celor întâmplate în ultima săptămână. Eu îl înțeleg, pentru toată contribuția lui majoră la forum i se cer chestii de tot râsul. El a postat miliarde de poze și a susținut acest forum cu conținut istoric valoros. Păcat foarte mare păcat.
 
Nu vad de ce s-ar supara pe asa motiv.
E delicata problema dreptului de autor.
Proprietarul pozei poate sa ceara stergerea acesteia de pe forum, daca nu si-a dat explicit acordul ptr postarea pozei.
Traim in EU si ar trebui sa ne obisnuim cu asta....
Inclusiv software pe care ruleaza acest forum are drept de autor. De exemplu licenta nu-mi permite sa ascund numele autorului.

Un alt exemplu: pozele care ruleaza in backgroud la storage, eu am cerut acordul proprietarului pentru a le putea utiliza.


 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: ICRA
Da Cristi, înțeleg ce zici. Pentru mine internetul încă e țara nimănui.
Și încă odată, Cătălin este un om foarte valoros care trebuie respectat și acceptat.
Trebuie să ne protejăm geniile și bătrânii :cool: .
 
Să precizeze sursa pozelor.

Mi-a scapat mesajul unde i s-a cerut asta. Acum, ca am revizitat topicul respectiv, am si realizat de ce mi-a scapat. De bucurie ca l-am vazut pe Horia iesit din "hibernare" dupa ceva ani - cred ca vreo trei, daca nu ma inseala memoria, nici nu am dat atentie la ce a facut referire.

Drepturile de autor sunt sfinte dar cum cu totii stim cam care sunt autorii pozelor, nu cred ca ar fi trebuit sa se faca atata caz in situatia lui Catalin.

Cam asta cred ca e cantecul de lebada al forumului; toti dati vina pe Facebook dar nu faceti decat sa cautati un tap ispasitor pentru administrarea dezastruoasa (nu il includ pe @crystyv care este un exemplu pozitiv pentru administrarea tehnica).

Informatii despre istoria cailor ferate nu mai am de unde afla pentru ca cei care le puteau furniza au parasit forumul, modelism, noroc cu @AmintiriFeroviare ca a mai inviorat putin atmosfera si am avut ocazia sa vad lucrari interesante dar se pare ca s-a stins si asta. Colectionarii si DCC-ul nu prezinta niciun interes pentru mine... restul, prea putin. Singurul motiv care sa ma faca sa revin, imaginile si reportajele din calatoriile lui @dantm - pana cand o posta si el o poza nefacuta de el si o uita sa puna sursa - nu de alta, dar se trezeste iar @Horia_Radulescu din alta hibernare multianuala si il goneste si pe el - Horia, glumesc, nu mi-o lua ca pe o critica, te rog dar a fost o coincidenta nefericita ca imediat dupa revenirea dupa o lunga absenta, un membru valoros sa decida sa-si stearga contul.

Voi ce solutii aveti?
 
  • Like
Reacții: ICRA
Indiferent ce facem si cum facem, nu putem multumi pe toata lumea.
Suntem diferiti, gandim diferit.
Parerea mea e ca regulile forumului nu sunt complete.


Cat despre pozele altuia copiate pe forum, imi sustin parerea, nu este un motiv de suparare daca cineva te intreaba sursa pozei. Logica din spate este simpla, ptr a fotografia ai nevoie de timp, iar timpul este pretios.
Pe toate forumurile mari, care se respecta, este obligatoriu sa indici sursa.
 
[...]
Parerea mea e ca regulile forumului nu sunt complete.

Parerea mea este ca sunt prea multe reguli; nu numai atat dar sunt si ascunse bine, in pagina a doua a unei sectiuni cu un titlu ambiguu, exprimate intr-o forma greu de citit, cu fraze parca copiate din legi - dar nu despre asta dicutam acum.

[...]

Un alt exemplu: pozele care ruleaza in backgroud la storage, eu am cerut acordul proprietarului pentru a le putea utiliza.

Nu cred ca acesta este un exemplu corect - se presupune ca forumul este o sursa de venit - avand acele poze foarte reusite pe prima pagina poate implica o crestere a traficului si, prin urmare, a venitului. In niciun caz nu putem spune despre Catalin ca postand acea poza cu automotorul ar fi avut vreun beneficiu material. Singura intentie pare a fi cea de informare.

Acum, adevarul este ca si in opinia mea Catalin, in cazul in care avea informatia, ar fi trebuit sa precizeze sursa pozelor si nu prea pot intelege de ce si-a dezactivat contul cand Horia i-a atras atentia (poate era mai bine sa o faca in privat). Pe de alta parte, as intelege daca ar fi avut cele doua fotografii salvate in colectia personala fara avea si datele referitoare la autor, data etc etc. Am si eu sute astfel de fotografii la care am notate detalii despre data, locatie, eventual explicatii dar aproape niciodata nu iau nota despre autorul pozelor (nu in ultimul rand pentru ca nu este specificat). Este posibil ca vreodata sa postez din aceste imagini, impreuna cu toate informatiile pe care le am, mai putin autorul, pentru ca habar nu am cine este - singura referire pe care as face-o ar fi ca autorul fotografiilor nu sunt eu si ca nu stiu cine este. Am descarcat zeci de fotografii de pe acest forum, nestiind si, intr-o oarecare masura, neinteresandu-ma, cine este autorul lor - nu imi amintesc sa fi publicat vreodata vreuna din aceste fotografii totusi.

Pe de alta parte, nu pot totusi observa cum singura contributie a autorului de drept al fotografiilor nu are alte postari pe acest forum decat cele in care se plange ca toti ii furam munca si beneficiem de laude nemeritate. Eu nu vad decat dorinta de recunoastere din partea comunitatii a meritului de a fi realizat acele fotografii. Personal, ii apreciez munca si ii sunt recunoscator pentru acele fotografii, fara ele am fi fost mai saraci, dar as fi asteptat mai mult de la el.

Sunt adeptul Open Source, am si unele contributii minore la dezvoltarea modelului si niciodata nu m-a deranjat cand cineva a folosit integral sau partial vreuna din contributiile mele. La urma urmei, toti avem acelasi scop: o comunitate mai buna, unita, care sa partajeze cat mai multa informatie. Nu inseamna totusi ca toi ceilalti trebuie sa fie de acord cu modul meu de a vedea lucrurile.
 
Buna seara,

Imi pare rau, insa acest forum a functionat intotdeauna pe baza unui regulament pe care toti membrii au decis prin simpla lor inscriere aici sa-l respecte. Nu functionam dupa pareri personale si nici un membru nu dobandeste drepturi speciale prin valoarea mesajelor sale.

Drepturile de autor sunt protejate prin mai multe legi la nivel national si european. Nu le-am hotarat eu, nici ceilalti colegi din administratia forumului. Nici nu stau sa verific daca acestea se respecta la fiecare postare, pentru ca nu mi-ar ajunge timpul pentru asta.

In cazul de fata autorul unei fotografii postate de Catalin (si implicit si detinatorul drepturilor de autor) ne-a contactat, fiind nemultumit ca fotografia a fost folosita nu numai fara aprobare (nu este disponibila in mediul online) dar nici macar nu s-a mentionat numele sau. Omul nu e orisicine, asa cum se spune mai sus ci un autor recunoscut de lucrari in domeniu si de asemenea o persoana cu mari contributii pentru acest hobby, mai mari ca ale celor mai multi useri de aici. Insa nu asta e important. Repet, nu numarul de mesaje sau respectul celorlalti este relevant intr-un asemenea caz. Este dreptul lui fundamental si asta nu sta la discutie nici de echipa administrativa si nici de alti membrii ai forumului. Echipei administrative nu-i ramane intr-o asemenea situatie decat sa-i ceara celui care a gresit sa se conformeze.

Nota bene, nu s-a dat cu bata, nu s-au sters mesaje, nu s-au suspendat conturi, nu a fost nimeni amenintat, nu s-a facut caz de nimic. I-am cerut chiar eu lui Catalin sa precizeze sursa imaginii. Nu in mod privat ci public pentru ca cel care s-a plans a facut-o public. Solutia era simpla ca braga: ar fi ajuns ca userul atentionat sa o faca, sa spuna cine era autorul acelei poze pe care a postat-o fara sa aiba dreptul. Nu i s-a cerut nimic mai mult. Nu i s-a cerut sa o indeparteze. Nu i s-a cerut sa-si stearga mesajul. Ar fi ajus sa scrie "Fotografie: Cutare" si gata.

Catalin a preferat insa sa-si stearga singur contul. Decizia ne-a surprins pe toti si mi se pare, ca sa fiu sincer, absolut copilareasca. Un om adult care se comporta in acest fel fata de oameni care l-au stimat si cu care a colaborat mai bine de zece ani are, in acceptia mea,..... (editat crystyv). Scuzati-mi sinceritatea, insa nu pot gandi altfel. Ma asteptam macar la un telefon sau un mesaj privat, nu la o atitudine de domnisoara cu aere de mimoza. Am aflat ulterior ca nu este prima data, si cu autorul respective poze Catalin s-a comportat intr-un mod similar. Tot fara explicatii, lasand in urma in schimb multe nedumeriri si semne de intrebare.

Decizia ii apartine si cu asta treaba s-a incheiat. Ii urez drum bun pe calea aleasa. V-as fi de asemenea recunoscator daca ati evita comentariile si divagarile pe aceasta tema, pentru ca ele nu aduc nimic. Nu am gonit pe nimeni insa nici nu pot sa-mi aduc inapoi in casa pe cineva care s-a suparat ca vacarul pe sat fara a avea puterea de caracter de a o spune in fata. Multumesc pentru intelegere.
 
Ultima editare de un moderator:
Parerea mea este ca sunt prea multe reguli; nu numai atat dar sunt si ascunse bine, in pagina a doua a unei sectiuni cu un titlu ambiguu, exprimate intr-o forma greu de citit, cu fraze parca copiate din legi - dar nu despre asta dicutam acum.



Nu cred ca acesta este un exemplu corect - se presupune ca forumul este o sursa de venit - avand acele poze foarte reusite pe prima pagina poate implica o crestere a traficului si, prin urmare, a venitului. In niciun caz nu putem spune despre Catalin ca postand acea poza cu automotorul ar fi avut vreun beneficiu material. Singura intentie pare a fi cea de informare.

Acum, adevarul este ca si in opinia mea Catalin, in cazul in care avea informatia, ar fi trebuit sa precizeze sursa pozelor si nu prea pot intelege de ce si-a dezactivat contul cand Horia i-a atras atentia (poate era mai bine sa o faca in privat). Pe de alta parte, as intelege daca ar fi avut cele doua fotografii salvate in colectia personala fara avea si datele referitoare la autor, data etc etc. Am si eu sute astfel de fotografii la care am notate detalii despre data, locatie, eventual explicatii dar aproape niciodata nu iau nota despre autorul pozelor (nu in ultimul rand pentru ca nu este specificat). Este posibil ca vreodata sa postez din aceste imagini, impreuna cu toate informatiile pe care le am, mai putin autorul, pentru ca habar nu am cine este - singura referire pe care as face-o ar fi ca autorul fotografiilor nu sunt eu si ca nu stiu cine este. Am descarcat zeci de fotografii de pe acest forum, nestiind si, intr-o oarecare masura, neinteresandu-ma, cine este autorul lor - nu imi amintesc sa fi publicat vreodata vreuna din aceste fotografii totusi.

Pe de alta parte, nu pot totusi observa cum singura contributie a autorului de drept al fotografiilor nu are alte postari pe acest forum decat cele in care se plange ca toti ii furam munca si beneficiem de laude nemeritate. Eu nu vad decat dorinta de recunoastere din partea comunitatii a meritului de a fi realizat acele fotografii. Personal, ii apreciez munca si ii sunt recunoscator pentru acele fotografii, fara ele am fi fost mai saraci, dar as fi asteptat mai mult de la el.

Sunt adeptul Open Source, am si unele contributii minore la dezvoltarea modelului si niciodata nu m-a deranjat cand cineva a folosit integral sau partial vreuna din contributiile mele. La urma urmei, toti avem acelasi scop: o comunitate mai buna, unita, care sa partajeze cat mai multa informatie. Nu inseamna totusi ca toi ceilalti trebuie sa fie de acord cu modul meu de a vedea lucrurile.


@felippe forumul nu este o sursa de venit, nici macar pozele hostate pe storage. Reclama care apare pe forum nici macar nu acopera costurile cu licenta sa nu mai vorbim de partea de storage si server. Doar licenta costa in jur de 70 euro pe an, la care se adauga addonurile care costa si ele tot in jur de 70 - 100 euro....de server si storage nici nu mai vorbesc.


Prin urmare rugamintea mea este sa respectam munca altora, iar cand postam o poza care nu ne apartine sa specificam macar ca poza nu ne apartine si nu stim sursa exacta....

Acestea fiind spuse, consider inchis subiectul.
 
Da, Acum câtva timp (un an?) a mai fost un val de supărări, să sperăm că trece și ăsta.
 
@Horia_Radulescu în ultimul tău post, eu unul, cred ca erau de evitat aprecierile personale la adresa unui ex membru, fără să aibă posibilitatea să-ți răspundă (aici). Asta nu mai ține de a spune 'verde în fața"...
 
  • Like
Reacții: ICRA și felippe
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.