Instalatia de alimentare cu combustibil pentru locomotivele diesel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

nae44

Member
Trenulist
2 Ianuarie 2008
332
918
La venirea de la drum, locomotivele diesel trebuie sa fie readuse la starea normala de exploatare si se fac completari. Atunci cand aceastea sosesc in depou trebuie realimentate cu nisip, cu motorina, eventuale completari cu apa, cu ulei, cu apa de racire sau cu antigel, cu solutie de spalat ferestrele frontale etc.
Sa revenim la alimentarea cu ,,pretiosul lichid".
Motorina este adusa in depou cu vagoane cisterna si este depozitata in rezervoare. Aici ea se decanteaza si treptat este pompata in acele rezervoare mai mici de langa linie, de unde este folosita la alimentarea locomotivelor.
Daca depoul ar fi realizat exact la scara 1:87, ar fi avut niste dimensiuni faraonice pentru o diorama. Nici nu ar fi avut unde sa fie prezentat nici unde sa fie depozitat. Pentru a rezolva aceasta problema omniprezenta in activitatea tuturor modelistilor, sunt necesare mai multe compromisuri si comprimari ale realitatii. Acest lucru nu insemana ca se va reduce totul pana arata ridicol de inghesuit. Nu trebuie uitat ca vehiculele feroviare sunt totusi destul de exact realizate la scara. Asadar nu pot apare deformari mari ale realitatii pentru ca totul va arata ireal. De regula, obiectele de pe diorama, cladirile, instalatiile trebuie realizate cat mai corect chiar daca uneori spatiile dintre ele sunt reduse fata de realitate.
Din aceste motive, si eu a trebuit sa reduc spatiile. Am ales sa folosesc ca instalatie de alimentare cu motorina a locomotivelor un kit de la Vollmer. Insa am avut parte de surprize. Platforma cu rezervoare facuta de cei de la Vollmer nu incapea in nici un fel intre liniile mele. Atunci am ales sa despart cele doua rezervoare pastrandu-se functionalitatea si principiul de lucru al instalatiei. Astfel am castigat spatiu pretios intre linii si am repozitionat rezervoarele in asa fel incat sa incapa si liniile, sa se respecte gabaritul de circulatie al vehiculelor dar si functionalitatea instalatiei.


IMG_1611.JPGIMG_1612.JPGIMG_1613.JPGIMG_1614.JPGIMG_1615.JPGIMG_1616.JPGIMG_1617.JPGIMG_1618.JPGIMG_1619.JPGIMG_1620.JPGIMG_1621.JPG
 
Arata super, te deranjeaza daca vin si eu cu 3 bidoane sa le umplu? :D
 
Intradevar @nae44 ma lasa masca cu fiecare lucrare prezentata .
Ar trebui si cateva picaturi de motorina reala , altfel ce este o statie de carburant fara mirosul specific. :):):)
 
  • Haha
Reacții: AdyAero
@ALX :D Nu ma deranjeaza deloc. Numai ca pan' termin io macheta e mai bine sa vi sa lasi bidoanele acolo cu dopul desfacut .... sa le umple ploaia ...:D

@GFN Da, ma bucur ca ti-au placut. Si mai sunt cateva. Cel mai mult timp la o postare imi ia micsorarea si Watermark-ul. Dar o sa mai postez. Mai sunt.

Cat despre motorina nu e nici o problema, eu conduc un diesel stravechi, cred ca Euro 2, si pot rezolva imediat cateva picaturi pe unde se scurge apa de condens de la filtrul de motorina. E cam ca la tractor. Asa ca atmosfera se poate crea imediat, mai ales si cea de la rezervoarele mari de motorina de la intrarea in depou. Daca vizitatorii n-au Covid la expo, e ok, merge si treaba cu motorina. Dar se mai poate sa imbib pluta de sub sina cu motorina. Asa ca miroase numai acolo.

Pacat ca datorita prostiilor comunitare nu se mai foloseste creuzotul la traverse. As fi facut cateva cu acel aspect cleios-lucios si miros inconfundabil ....
 
  • Like
Reacții: gamitzu și GFN
fara teava aia care scotea motorina in statia de benzina de la strada n-are nici un farmec.
 
:D pai putem sa rezolvam si aceasta curiozitate. Le dam vizitatorilor o oglinda cu un bat sa se uite sub diorama sa vada ca totul este .... ,,curat" ...... :D:D:D

Asa cum faceam la fete in clasa a VIII a pe la orele de practica ! :p
 
Multumesc pentru sugestie. A iesit foarte frumos. O sa tin seama de acest sfat cand voi pune statia de motorina langa terasament.
 
  • Like
Reacții: gamitzu