• In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ce inseamna pensionarea modelelor in cazul tau? pleaca la cimitirul avionelor sau la alti colectionari?
 
Salut,

"Pensionarea" inseamna scoaterea din vitrina (daca era expus in vitrina) si de pe lista Excel cu modelele din colectie, ambalarea in ambalajul original si pentru moment depozitarea in camara in vederea vanzarii sau donatiei. ;)
 
Urmeaza un model intrat ieri in colectie care nu e la 1/500 ci un piculet mai mare insa e "de-al nostru". :)

Boeing 707 e unul din avioanele mele preferate, poate al doilea pe lista dupa 727-200. Am construit in tinerete un model 1/72 al LH, am cateva la 1/500 intre care si unul al Romavia si chiar si doua la 1/200, ambele LH, in doua scheme de vopsire si cu doua motorizari diferite.

Mi-am dorit foarte mult sa am in colectie si unul la aceeasi scara (1/200) in culorile Tarom. Iata ca acum Retro Models mi-a indeplinit dorinta, cu YR-ABC, B 707-3K1C al Tarom in schema de vopsire originala din 1973:

Einzeln_Tarom_B707-3K1C_RetroModels.jpeg


Modelul este foarte frumos realizat si are partea inferioara a fuselajului din metal curat polizat si lacuit (la avionul real era aluminiu polizat). De cantarit, cantareste o tona, fiind realizat complet din metal.

Acum sper ca Herpa se va indura sa faca un B 707-3K1C Tarom si la 1/500. :)
 
La scurt timp dupa B 707-3K2C urmeaza inca doua modele Tarom, tot la scara 1/200. Acestea sunt insa mult mai ieftine, realizate din mase plastice si sunt produse de firma Kum Models din Ucraina, care lucreaza in general pentru Herpa. Modelele sunt vandute sub labelul "White Box", adica fara o marca anume.

Incep cu YR-IRD in schema de vopsire de la inceputul anilor 1990:

Einzeln_Tarom_IL-62_WhiteBox_old.jpeg
 
Si cum sunt asa de fotogenice, iata si YR-IRD si YR-IRE impreuna:

Einzeln_Tarom_IL-62_WhiteBox.jpeg


Modelele sunt simple, insa corect detaliate si tampografiate si au, pe langa trenul de aterizare complet, si standuri din plastic translucid (asa cum le stim de la Herpa).