Nebunia din mansarda

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Dec 02, 2007 7:03 pm

Si gara BONN si-a gasit linistea aparenta pana apar calatorii si trenurile pe diorama

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Intrarea in gara din partea Remizei de Locomotive (in constructie)

Imagine

Privire de ansambul asupra garii

Imagine

Iesirea din gara in partea ramificarii catre munti :twisted:

Imagine

Si oare de la ce locomotive toate cu sunet sunt acele faruri :?:

Imagine

Un posibil raspuns

Imagine

Si intr-o remiza nelipsitele veterane pozand la loc de cinste intr-un mic muzeu al locomotivelor cu aburi (in constructie)

Imagine

Sper ca nu v-am plictisit , pozele sunt facute azi noapte , mai am O GROAZA DE LUCRU dar incet incet se contureaza beciul :twisted:
[Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 02, 2007 7:10 pm

nenea cu beciu´,chiar ca ai multa de munca,baga tot asa si iese fain.iti mai trebuie
un peron la gara
culoarea aia rosie la remiza de 3 locomotive nu te irita?eu am vopsit la remiza tot ce era cu
rosu in maro,culoarea grundului
Cosmin
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 02, 2007 7:11 pm

placa turnanta nu ai in plan?
Cosmin
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Dec 02, 2007 7:16 pm

la gara - :-( inca 1 peron acoperit Bonn si nu vrea nimeni sa-mi vanda asa ceva ) si alte 11 peroane neacoperite de la Kibri

La cladiri am Wheathering la greu de facut dar pentru mine este partea placuta , prefer cand am chef sa fac ce e mai dificil (trasee ,construit cladiri) iar cand obosesc ma apuc de peisaje , iarba ,copacei ca sa ma relaxez :twisted:
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Dec 02, 2007 7:19 pm

Placa turnanta - este una PROFII SI MAREEEEEEE
Remiza circulara cu 3 intrari este
Mai asteptam (saptamana viitoare vine) Remiza circulara cu 6 intrari si astfel o sa fie toate puse pe pozitie :twisted: :twisted: :twisted:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 02, 2007 7:22 pm

asa da!
bafta!
Cosmin
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 02, 2007 8:22 pm

Locomotiva cu aburi din pozele 3 si 4 este BR80 Roco cu sunet & fum, asa-i? Dar cu... luminile... cum sta? :grin:
Gara este SUPERBA! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Dec 02, 2007 9:32 pm

@mpursu - Corect - este BR80 Roco , am cumparat-o cu instalatia de fum pe ea si dupa o noapte alba am reusit sa instalez in ea (cu freza , pila , cutter etc) un decodor Essu cu sunet si un difuzor imens montat pe tavanul cabinei mecanicului .
Conditia la angajare a mecanicului si fochistului - sa le placa muzica data tare :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Cu luminile - are doar farul central funtional (cel de pe cazan) in rest sunt de design dar le vin randu :twisted: nu ma intreba cand :-? :-(

Dar cu bielele sum stam sefu :?: :twisted: :?:
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 02, 2007 10:12 pm

N-am mai intrebat despre biele fiindca stiu ca versiunea completa are celebra greseala pe care o tot semnalez (din vina exclusiva a producatorilor :evil:), iar versiunea simplificata nu are greseala cu pricina pentru simplul motiv ca mecanismele de distributie a aburului nu au fost montate :grin:. Deci oricare versiune ar fi, despre biele eu tot as avea de mârâit ca ursu' :-D.
Poate ca in faruri vei putea monta LED-uri warm-white de 3mm ;).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Dum Dec 02, 2007 10:16 pm

mpursu scrie:Poate ca in faruri vei putea monta LED-uri warm-white de 3mm :wink:
Sau poate nu si faci ca aici:

Toate cele bune,
LDH
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 02, 2007 10:20 pm

Foarte buna idee :aplauze:!
In acest caz montezi LED-uri SMD warm-white :).
LDH

Mesaj de LDH » Dum Dec 02, 2007 10:28 pm

Mircea,

Multumesc si mai deschide si tu din cand in cand rubrica Atelier. Este postul acolo de o gramada de timp :grin:
Toate cele bune,
LDH
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Dec 02, 2007 11:59 pm

Danke LDH de link , ma ajuta la capitolul lumini in felinare .
Problema e alta - Locomotiva nu este la fel in interior :oops: nici macar nu seamana , iar dupa ce am ingramadit ditamai decodorul si difuzorul sincer mi-e frica sa o mai si desfac ca "sar toate piesele la mine" :twisted:
Dar pe viitor tot o s-o luminez :-P
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Dec 03, 2007 8:49 am

Cunosc foarte bine postul respectiv, care este intr-adevar foarte bun, si mai stiu ca se refera la o locomotiva TT :grin::grin::grin:. De aceea nu seamana interiorul, dar asta nu inseamna ca ideea nu poate fi aplicata si aici, cu adaptarile de rigoare :wink: . Retinerea mea referitoare la LED-urile SMD tine doar de dimensiunile microscopice ale acestora :fluierat:
Mult succes!
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mie Dec 05, 2007 9:54 am

O noapte alba ingropat in sute de piese - Frati de suferinta daca vreodata aveti de and sa va luati remiza circulara ori stati bine cu nervii ori nu va luati VOLLMER .
Avantaje - pretul
Dezavantaje - piese prost finisate , unghiuri taiate nu la 90 grade , sistem de imbinare foarte prost gandit , sistem de glisare al usilor de la intrare foarte fragil , acoperis din foarte multe bucati care nu se imbina perfect , schema de montaj foarte prost detailiata si cu lipsa de coduri scrise pe anumite piese .- Per total mai multi nervi si mai multe ajustari , improvizatii si slefuiri decat la gara Bonn care nu se compara ca marime , numar de piese si detalii .
Poze cu remiza in lucru (asa arata dupa 8 ORE DE LUCRU)si nu pot spune ca nu am antrenament la montat cladiri.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Cam asta este cu remiza circulara VOLLMER - Sincer dezamagit total. Orice alt producator e mult mai bun .
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”