Nebunia mea , Shonmuhlen !!!

Diorama la care lucrez
rally

Nebunia mea , Shonmuhlen !!!

Mesaj de rally » Mar Dec 26, 2006 1:42 am

Da , s-a finalizat , am posedat-o si-a zburat... :lol: :lol: :lol:
Dar au ramas imagini , experienta castigata si de ce nu, satisfactia lucrului implinit , functional si mandru de el ca de primul copil ...
PCQ , a fost piua intai ... cu experienta cumulata la MUHLTHAL-ul lui , la mine a mers ca uns. Sina flexibila, circa 6 m dintr-un circuit de 9m , inclusiv prin tunele. Pt fixarea sinei in tunele , a fixat un spiral de 1mm intr-un cap de ac de seringa si manual a dat gauri... :roll: ... nebunie curata dar efortul a meritat. :idea: plin de idei.
Si-a adus microfreza de... 40 ron , superoferta la Cora , NU VA REPEZITI CA A FOST... :cry:
Cu freza metalica a taiat sina si a modelat platformele la cladiri. Cu microbormasina mea cu aku (60 ron la Conex) a dat gauri pt holzsuruburi
de fixare sina. Pistolul meu cu clei la cald , a fost o binecuvantare la fixarea decodoarelor , cablurilor si a pomilor.
Si uite asa , facuram o echipa buna , ne-am completat , in putinul meu timp ... intre impins 2-3 cutii :lol: :lol: :lol:
Aportul meu a fost la lampi , cabluri lipite pe racleta homemade, nisip, pietris , iarba si pomi asa mai mult final touch dupa suflet... :oops:
Sa nu mai zic ca la legaturi si programarea celor 4 decodoare, 5 macaze si 15 lampi pierdeam vreo 2 zile ... in timp ce pcq le visa... :wink: MARE OM !!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si dupa programare... probe la macaze digitale
Imagine

Cladirilesunt de la PIKO si una (cea cu balcon) de la KIBRI
Imagine

[/img][Link Removed for Guests]

Butucii de vie de la NOCH pe post de gard viu...
Imagine

Placa mare de pavaj am folosit-o la piata si alei
Imagine

Imagine

Voi continua !!! 8)
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

diorama SHONMUHLEN

Mesaj de rally » Mar Dec 26, 2006 2:06 am

Cu seturile de becuri cu dulie (PIKO) am iluminat cladirile, iar cu lampile retro (PIKO), piata si aleile. In total au intrat 8 cladiri si 6 lampi stradale, comandate digital cu un decodor iluminare. Un transformator de startset e suficient pentru alimentarea luminilor.
Paravanul de la ... tarla de oi e de fapt de la motel KRONE.
Ridicatura din spatele morii (de plastic) am acoperit-o cu mai multe straturi de pietris si granule verzi si galbene de foliaj.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Motel KRONE in toata splendoarea lui , dar fara copertina, ca aveam nevoie de umbrar la oi... :oops:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si ce inseamna iluminarea ...
Imagine

Si bogdan BV o sa observe ca se vede motorul... :cry: ... dar clientul...
a hotarat... bugetul
Imagine

Evident ca luminile, copacii si figurinele au dat viata dioramei.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si moara mea cea draga , pt care am ales acest model de diorama.
Este montata si "imbatranita" de mine, cu multe luni in urma, deci are un strat suplimentar de praf natural . E un FALLER , se pare scos din productie si care costa vreo 200 de RON , cu posibilitate de montare a unei pompe de apa NOCH, ce invarte roata prin caderea apei pe zbaturi
Imagine
Am hotarat ca cei doi muncitori sunt din clanul morarilor "cipilica galbena"
ca sa nu mai apara comentarii "acide" :lol: :lol: :lol:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
ghinea_bogdan28

Hobby!

Mesaj de ghinea_bogdan28 » Mar Dec 26, 2006 2:08 am

Magnifica si incitanta opera dvs. de arta si inspiranta pt altii.
rally

Sa continui

Mesaj de rally » Mar Dec 26, 2006 2:21 am

no coment
Imagine

Imagine

Imagine

La sueta in fata la Edeka Shop
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si iar la moara... de fapt in limba germana , Shonmuhlen, inseamna ceva in genul "moara frumoasa"
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si in final, vacile de langa gara , pe specific romanesc :lol: :lol: :lol:
Imagine

Asta e, sper ca nu v-am "plictisit" prea tare :wink:
rally
ghinea_bogdan28

Hobby!

Mesaj de ghinea_bogdan28 » Mar Dec 26, 2006 2:40 am

Felicitari domnilor ca am inteles ca a-ti fost doi protagonisti la montarea sau echipare acestei diorame.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Dec 26, 2006 9:01 am

Superba.

Fara cuvinte.

Mai asteptam o creatie, doar a-ti promis-o.
[Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Felicitari

Mesaj de BOGDAN I » Mar Dec 26, 2006 11:36 am

Ce sa mai zic No coment , arata foarte bine iar in privinta macazelor sincer si eu am renuntat la ideea de a le monta motorasul sub placa prea mult timp si bataie de cap :wink:
Urmarind pozele am observat ceva cunoscut :twisted: nu cumva pe diorama ruleaza BR-UL 218 digitizat de mine? :wink: (B) :wink:
Ce ati reusit voi doi in timp record si cu buget limitat ma face sa regret ca nu locuiesc in Bucuresti .Sincer oricand mi-ar place sa ma inham la un astfel de proiect si chiar daca nu as dormii noptile cred ca tot as fi odihnit .
Bafta si asteptam urmatorul proiect poate "MITTENWALD"

PS. Daca nu sunt indiscret :oops: cu cat a fost bugetata lucrarea ?
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Dec 27, 2006 11:13 am

daaaa superb rally si sincere felicitari. cand ma uit la pozele astea ma apuca nostalgia...... ne reapucam de modelism din ianuarie :lol:
bogdan

Mesaj de bogdan » Mie Ian 03, 2007 9:19 pm

si cant ar costa diarama asta
bogdan

Mesaj de bogdan » Mie Ian 03, 2007 9:22 pm

hai ca trenuletu pe care lam luat acum ii super fain
bogdan

Mesaj de bogdan » Mie Ian 03, 2007 9:23 pm

si tre sal pun pe o diarama ca mam saturat sal tot montez pe parchet,nu de alta zghariu parchetu
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Ian 03, 2007 9:26 pm

Salut Bogdane !!!
Diorama e 798 ron pt membrii forum. Ce sau cat mai bagi in ea depinde de "artist" :lol: :lol: :lol:
rally
BOGDAN I

carcotasul

Mesaj de BOGDAN I » Mie Ian 17, 2007 5:16 pm

Hop si eu " carcotasul"
Sefu de atelier "impingatorul de cutiute" o mica MARE obiectie am la aceasta diorama ca tot am analizat fiecare poza in parte .....
Ce cauta terasamentul si peste podurile de pe diorama ????
UPS . :oops: CA MI-A IESIT DAR NU AM REUSIT SA MA MAI ABTIN :oops: nu de alta dar daca vad aceeasi greseala si la urmatoarea diorama ma duc la toate podurile metalice drepte sau in curba de langa Brasov si fac poze le printez pe format mare si vi le trimit cadou :oops: iar daca vedeti terasament pe acele poduri eu ma las de "virusul "asta si ma apuc de crosetat ...

Cu stima
Carcotasu' sef din Brasov
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Ian 17, 2007 5:36 pm

Ce cauta terasamentul si peste podurile de pe diorama ????
1- asta e punctul de vedere al autorului... 8)
2- autorul e un om batran , ce fumeaza 3 pachete pe zi , si-a pierdut mirosul , si cum in organism totul se compenseaza , i s-a dezvoltat auzul;
Astfel , la trecerea trenului pe pod fara terasament sunetele amplificate in calota craniana riscau sa-l faca sa-si "ia campii" si sa renunte definitiv la impins cutiute... :lol:
In consecinta "AGA" a hotarat sa-i lase pe "carcotasi" sa urle si batranul "impingator de cutiute" ca sa-si menajeze simturile auditive sa fie lasat sa puna terasament pe pod.
3- din graba :wink:
rally
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mie Ian 17, 2007 5:40 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”