Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
alin

Mesaj de alin » Mie Mar 26, 2008 2:17 pm

Pai Ionutz, sa stii ca se poate lucra intr-o singura "mana" cu snitzelu` ala.Doar ca nu se poate scufunda fara pauza a doua oara pomu` in baia de aracet pt ca se "dezbraca" instant de "snitel".Daca vrei sa lucrezi in foc continuu, urmatoarele straturi de aracet se pot aplica prin pulverizare (cu pulverizator din ala penal).Ca sa nu mai zic ca un singur strat de rumegus s-ar putea sa cam ajunga, pentru ca dupa prima baie va adera cu siguranta un strat grosut de rumegus.Sau ma rog, se poate lasa la zvantat cateva minute pe calorifer.
Florin, sint pe vine, omule.Timpul, bata-l vina...
LDH

Mesaj de LDH » Vin Mar 28, 2008 6:34 pm

Mai, mai ce frumos arata capitele de fan si parca nu da asa rau dealul daca nu este impadurit tot.

Cand aveti timp ceva detalii cu zona capitelor si ati promis niste fotografii comparative ele pomilor :grin:
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
lapuseanul

Mesaj de lapuseanul » Vin Mar 28, 2008 8:39 pm

Salut!
Florin, intr-adevar, is superbe cele doua poze.....la fel ca si multe altele din prezentul topic. Felicitari!
Lapuseanul
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Mar 29, 2008 9:27 am

Salut,

pozele cu capitele erau pe pagina 9 :grin:

ia uite:
Florinn scrie:Salut,

Prezint ce s-a lucrat la diorama ieri si azi.

Iarba cosita de taranu nostru acum cateva zile a devenit fan, omul harnic a facut cateva capite:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Harnic om, de-ar fi toti la fel, in continuare va prezint satul din mai multe unghiuri, Sandy a lucrat la el cateva zile la rand:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Florin Tuica

Mesaj de Florin Tuica » Mie Apr 02, 2008 1:09 pm

Am remarcat ca Sandy manevreaza cu multa dibacie "cazanul" cu iarba. Diorama incepe sa arate din ce in ce mai realist. Mi-a placut faza cu smocuri de iarba mai inalte. Parca e cosit pe langa ele.
"Toate pantografele sus!"
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mie Apr 02, 2008 1:15 pm

Baieti si de la mine un Bravo !!!Urmarisem diorama si "dincolo" pe forum.Trebuie sa recunosc ca arata din ce in ce mai bine.
Rudi, I am a Santa Fe Fan
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Apr 02, 2008 1:21 pm

Multumim de aprecieri.

Nu stiu cati ati urmarit aseara transmisia, Sandy, pe langa lectiile de pus iarba, a dat si lectii de limba "cubaneza" :-D

Traiasca El Presidente!
sandy

Mesaj de sandy » Mie Apr 02, 2008 1:36 pm

Muchas Gracias,Companeros!
Ceea nu se vede in poze e ca am cel mai mare consum de iarba la cm patrat.In acest ritma,vom goli rezervele strategice ale importatorilor :lol:
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Apr 02, 2008 1:48 pm

In plus , Sandy a gasit un rumegus care arata exact ca si iarba :)
Pai mai Sandy nu ai zis ca pui rumegus pentru baza padurii ? Eu vad o iarba cruda dupa o ploie de vara :D
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
sandy

Mesaj de sandy » Mie Apr 02, 2008 2:18 pm

Da,Ionut dar la padurea care banuiesc eu ca va fi(rara,mai mult o livada),trebuie sa se vada iarba.In fond e mai ieftina iarba decit copacii.
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Apr 02, 2008 2:34 pm

Parerea mea este ca acum trebuie pus un strat de rumegus, si astfel vom obtine efectul acelas de padure, cand iasa fire de iarba su buruieni printre frunze.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Apr 02, 2008 3:08 pm

@Sandy: da e adevarat ca sunt e mai ieftina iarba...dar acolo am zis ca vine un drum forestier, e stanca, tunel, linie de HOe. Deci mai degraba as vedea o padure de munte deasa prin care serpieste un drum forestier pe care numai TAF-urile au access decat o livada :)
Maine o sa incerc sa fac cati mai multi pomi (de altfel in zilele urmatoare voi lucra la productie masiva de pomi) asa ca o sa poti sa incepi sa plantezi pomi sa vedem cum arata.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Apr 02, 2008 4:16 pm

TAF? v-ar trebui mai degraba un Unimog, ca pe diorama lui Gam3! :D
toate cele bune,
HR
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Apr 02, 2008 4:27 pm

Mauritiu scrie:In ce anotimp va incadrati , faceti un singur anotimp pe toata diorama sau mai multe .
Vad ca aveti meri infloriti , capite de fan uscat , un cosas si nu se vede iarba cosita proaspat .
Cosasu numa ce s-a apucat de cosit, capitele pot fi in orice anotimp :).

Exemplu lucerna se coseste de 3-4 ori pe an parca.

Meri nu-s infloriti, au mere in ei, si alea pot fi mere de vara :lol:

@Sandy, repet din nou, la cat s-a bagat pana acum in diorama oare conteaza ca petecul de iarba costa 20 lei iar copacii 80? asta pentru un modul.
Ultima oară modificat Mie Apr 02, 2008 4:30 pm de către Florinn, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”