Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
Radu161

Mesaj de Radu161 » Sâm Ian 12, 2008 9:54 am

Ce firma produce semnalul? si daca stii cumva cat costa.
Dor de duca, sa te-aduca...
[Link Removed for Guests]
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Ian 12, 2008 10:57 am

Salut,

semnalul e cumparat din conrad ([Link Removed for Guests]) si este produs chiar de ei (con 211222) la un pret de 11 euro.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Radu161

Mesaj de Radu161 » Sâm Ian 12, 2008 8:23 pm

Multumesc
E un pret foarte accesibil fata de semafoarele gata montate.
Spor la montat! :grin:

Inca o intrebare si gata: cum se poate achizitiona acest produs in Romania?
Dor de duca, sa te-aduca...
sandy

Mesaj de sandy » Sâm Ian 12, 2008 8:35 pm

Ionut,
Mi-am adus aminte ca am si eu un asemenea semnal(nemontat).Ca atare,pina marti cind ne intilnim,voiam sa-ti spun ca iti apartine,asa,de Sf.Ion,ca tot nu ti-am luat nimic.Oricum tot la noi pe diorama va functiona. :lol: :lol:
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Ian 12, 2008 10:25 pm

Multumesc :D oricum cum spuneai e pentru diorama...asa am cerut si eu cadourile ca sa fie pentru diorama.
Oricum am vorbit deja cu Alin si i-am trasat sarcini sa le monteze. Ele are skilul, uneltele si rabdarea necesara....pe mine mai bine ma pui sa fac doi munti de polistiren decat un semafor de asta.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
sandy

Mesaj de sandy » Dum Ian 20, 2008 6:38 pm

Salutare!
Azi am trecut scurt pe la club deoarece Alexa,fiica-mea si-a dorit tare mult(Tataaaaaa,vreau la casa cu trenulete! :lol: ).
Am citeva observatii pentru colegii mei:
-Brazii sint excelenti dar mi se pare ca sint prea mici fata de copacii "natur",ori cei din urma sint prea mari.Mi se pare destul de mare discrepanta.Ca solutie vad doar "micsorarea" foioaselor care acum aduc mai degraba a sequoia.Ca sa va dati seama de rapoarte,ar trbui facute niste poze cu macro de la nivelul" solului",ca si cum te-ai afla in realitate.In rest,pamintul lui Alinoch e super.
-Florin,cred ca ar fi fost bine sa dam un strat de vopsea cu erograful inainte de fixarea pilonilor de pod,astfel ar fi fost mai usor.In plus,ma gindeam sa scriu niste porcarii pe acei piloni(ca-n realitate,nu?) dar acum imi vine destul de greu :-D
Saptamina care vine va pot sta la dispozitie mai multa vreme si mi-as dori sa inverzim si pe modulul meu citeva zone,ca sa ma duc linistit si eu la ski.
s
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Ian 20, 2008 7:16 pm

:)

Sandy am discutat si cu Alin si Ionut, asta este si parerea noastra despre brazi, noi am luat ce am gasit pe stoc, busch are si seturi de brazi mai mari, vom mai lucra la padure, asta e doar prima plantatie, vor mai creste 8)

p.s. rezolvam si cu zidu
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Ian 20, 2008 7:21 pm

de ce nu incercati sa puneti brazii mici in plan indepartat iar in primul plan puneti
ce aveti mai mare,astfel incat sa creeati senzatia de profunditate...
Cosmin
sandy

Mesaj de sandy » Dum Ian 20, 2008 8:28 pm

@cosmin,
Teoretic asa ar fiproblema e ca diorama e mult prea mica incit sa poti realiza acest efect.Adica,gradul de descrestere de la primul rind de brazi pina in profunditatea dioramei nu corespunde cu gradul de indepartare dat de dimensiunile modulului.
@Florin,as sugera sa nu asteptam sa creasca :lol: Bradul creste greu,in general.Puem admite ca sint brazi de craciun si sa rugam pe cineva sa faca niste instalatii in ei.Pe post de Mos Craciun-Soferul de la IMS(care are inmatriculare cehoslovaca). :lol:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Ian 20, 2008 8:41 pm

nu e mica....ingusta vrei sa spui.incercati efectul asta in colturi,unde diagonala
face sa para mai larga maketa
Cosmin
rally

Mesaj de rally » Dum Ian 20, 2008 9:23 pm

Ce inaltime au brazii ?
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
sandy

Mesaj de sandy » Dum Ian 20, 2008 9:31 pm

Mici,Rally,intre,sa zicem 7 si 10 cm.Da'de frumosi,is frumosi...
De fapt,revin,brazii sint chiar ok,poate era mai bine de ar fi fost putintel mai falnici.Mi se pare insa ca foioasele is prea inalte,ajungind pina pe la 15 cm,daca nu ma insel.Dar nu-i bai,se rezolva cu brisca. :D .Practic,punctul de comparatie este masina IMS; e usor sa cazi in capcana cu locomotiva mica si sinele de HOe...
rally

Mesaj de rally » Dum Ian 20, 2008 10:36 pm

foioasele is prea inalte,ajungind pina pe la 15 cm
Nu-s inalte, macar pe dioramele noastre sa fie intregi padurile seculare cu arbori de 30 m ... :roll:
Arborii vostri la scara ar fi de ~ 13 m, pana si printre blocuri sunt copaci mai inalti.
Brazii ii puteti pune ca in imaginile de la NOCH, mici in fata si cand or veni si cei de 13-20 cm ii puneti in spate.
Imagine
Brazii mici din imagine au pana in 10 cm , iar cei mai mari sunt de 15 si 20 cm.
Nici in natura nu sunt toti la linie, dar cei mici pot creste doar la liziera padurii.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Dum Ian 20, 2008 11:16 pm

Pai da, ca si la noi pe prefaramata a fost o defrisare si reimpadurire, atat cat sa putut, cu brazi mai inalti ca prea erau ornamentali :grin:
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Ian 21, 2008 9:17 am

@sandy, m-ai inteles gresit, am zis ca "vor creste" in gluma, adica in sensul ca vor veni si brazi mai inalti, repet, am zis ca am luat ce am gasit pe stoc si mai mult de test, sa vedem cum arata, acum putem comanda si seturi de brazi mai mari (evident si mai scumpi) daca suntem multumiti de aspectul acestora.

Multumesc tuturor pentru opinii.
ciao.

p.s. brazi au intre 6 si 13.5 cm
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”