Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

TRR (Tycoon Railroad)

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
tyco

Mesaj de tyco » Mar Noi 20, 2007 12:39 am

De aceea am si ales-o. Imi palce stilul gotic iar altceva ce sa imi placa nu am gasit :( . Insa cum nu ma grabesc niciunde (Vreau numai sa o am terminata pana la Craciun ;) ), probabil ca o voi cumpara si voi lucra incet dar sigur.
[Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Dum Noi 25, 2007 2:20 pm

Vin si eu cu o intrebare pentru cunoscatori. Se poate monta generator de fum in locomotiva asta [Link Removed for Guests] ? Si unde se afla motorul? In tender sau boiler? Ceva mai multe detalii despre ea as dori daca se poate. Multumesc!
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Noi 25, 2007 2:27 pm

nu am locomotive Piko,insa pot sa iti garantez ca motorul este in tender
in mod normal in prospect spune ce tip de generator de fum sa montezi,Seuthe nr.
10 ptr analog,care functioneza cu 10-16V,Seuthe nr.11 ptr digital,16-22V
daca nu are buzunar ptr acestea atunci trebuie cautat un generator care sa il poti monta,ceva de gen Seuthe nr. 20,21,22,23,24,care sunt facute ptr cosuri subtiri
(slim chimneys)
Cosmin
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 26, 2007 11:23 am

Nici in aceasta locomotiva nu (prea) se poate monta generator de fum, fiindca exact sub cos se afla beculetul care lumineaza farurile din fatza. Motorul se afla in tender, iar interfata digitala se afla sub cabina locomotivei. Aceasta interfata digitala este constituita dintr-o placuta de cablaj imprimat pe care se afla celebrul conector cu 8pt pini in care se poate monta decodorul digital, iar "coada" acesteia constituie legatura dintre locomotiva si tender, atat dpdv mecanic cat si dpdv electric.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Lun Noi 26, 2007 8:01 pm

Multumesc de ajutor!
Intre timp am terminat si cladirea remizei, cladire cu care am avut multe probleme, imbinarile nefiind perfecte. Intr-un final a iesit acceptabil, desi inca se vad in multe locuri imbinarile proaste. Din pacate simpatica E69 nu intra in depou :( , iar daca ridic cladirea nu mai incap celelalte locomotive, datorita faptului ca linia intra fix, nelasand nici un pic de loc :( Are cineva vreo solutie? Si iata pozele. Locomotiva GG1 a incaput numai dupa ce am ridicat cladirea sa o introduc, dupa care am pun BR185-le.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
O seara placuta tuturor!
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 26, 2007 8:38 pm

Exact acest depou de afla si la Caile Ferate "La Ursu", iar problemele cu imbinarile au fost prezente si la mine. Nu mai tin minte exact unde anume, dar doua piese nu s-au potrivit deloc - desi ar fi trebuit, conform planului :grin: - si a trebuit sa apelez la cuttere, pile, intarituri din interior, lipituri masive cu "Picatura" etc. Dar totul e bine cand se termina cu bine 8)
Este si normal ca locomotivele electrice nu incap in depou; el este destinat locomotivelor cu aburi sau cel mult diesel :grin:. Pentru locomotivele electrice exista alte tipuri de depouri, mai inalte, mai spatioase si... mai moderne :).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Lun Noi 26, 2007 8:43 pm

mpursu scrie:Exact acest depou...
Mircea, nu-i mai spune depou ca este o remiza, adica o cladire de sine statatoare, un adapost.
Un depou presupune un ansamblu de cladiri si facilitati pentru intretinerea si repararea locomotivelor. Evident ca poate sau nu cumula toate facilitatile si cladirile sau numai o parte dintre ele.
Ultima oară modificat Lun Noi 26, 2007 8:48 pm de către LDH, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
LDH
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 26, 2007 8:45 pm

Exact aceasta cladire :grin:
LDH

Mesaj de LDH » Lun Noi 26, 2007 8:49 pm

:wink:
Toate cele bune,
LDH
060-EA

Mesaj de 060-EA » Lun Noi 26, 2007 8:59 pm

@Tyco
Intr-o cusca de pechinez nu poti baga un St.Bernard :!:
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
tyco

Mesaj de tyco » Lun Noi 26, 2007 9:15 pm

Adevarat ;) Pacat ca nam numai St. Bernarzi pana acuma...adica electrice :) Urmeaza o aburoasa in curand...sper :) . Din pacate pana acum am cumparat doar pe criteriul "ce imi place", iar acuma regret pentru ca nu se potrivesc nicicum machetele :( Insa de acum inainte sunt mai atent :)
Oricum cladirea arata bine si defapt asta e important
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”