Nebunia lui Gam3

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Mar 21, 2007 4:07 pm

Salutare,

Dupa o luna ,iata si surpriza,locomotiva 060-DA varianta modernizata romaneasca:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Am inceput constructia si la sat,treaba merge greu,nu sunt muncitori,materiale scumpe....
[Link Removed for Guests]
Ultima oară modificat Dum Mai 27, 2007 6:50 pm de către Gam3, modificat 1 dată în total.
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mie Mar 21, 2007 4:20 pm

Mai innebunit!
In luna August vin in Iasi, poate-ti fac o vizita. Pana atunci daca vrei ceva de prin Bucuresti sa-mi spui. 8)
Cu respect,
Robert
LDH

Mesaj de LDH » Mie Mar 21, 2007 4:53 pm

s-a plimabt cam mult DA-ul pana sa ajunga la Iasi :D

cat despre muncitorii...din Spania :twisted:
Toate cele bune,
LDH
Endo_ro

Mmm

Mesaj de Endo_ro » Mie Mar 21, 2007 9:10 pm

:shock: Domnilor, eu cand vad lucruri de genul asta imi vine sa ma las de trenulete .... :P Este de-a dreptul minunat, fantastic ... Nu aveam o parere prea buna despre vagonul CFR supraetajat :oops: dar cu locomotivele alea nu incape indoiala ca este necesar minim o bucata la fiecare colectionar din Romania. :wink:
DAN C.F.R.

C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Mie Mar 21, 2007 11:36 pm

Locomotivele sunt modificate profesionist,arata foarte bine!Eu as fi preferat totusi locomotivele ''vopsite pe stilul vechi''. :wink:
made in home
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Mar 23, 2007 1:39 pm

Salutare!

@robertanasa
Daca am sa fiu in oras, cu cea mai mare placere.

@LDH
Asta este,dar a meritat sa astept o luna,au fost ocupati cu terminarea modelului CFR de 5100kW pe TT
Mai degraba din China :wink: Astazi au primit viza si se pot apuca de munca.

@Endo_ro
De ce nu aveai o parere buna despre vagon?Si de ce un singur vagon?Doar daca ai din seria veche si sa ai nr diferite.Decat unul singur mai bine deloc(parerea mea),nu ar fi frumoasa o garnitura cu o 060-DA+2-3 etajate si un vagon de cl 1?Inteleg ca nu sunt momentan locomotive pentru vagoanele noastre dar asta se poate rezolva cu un model Roco (fiind si cel mai detaliat) sau Fleischmann 1043 OBB pentru electica sau de la Tillig modelul 060-DA.La electrica este mult de munca,nu ajunge numai sa o vopsesti CFR cum am facut eu,dar se va rezolva si asta :D

DAN C.F.R.
Pana in toamna alta electica va fi pe "stilul vechi",cu DA astept anul viitor sa o scoata Tillig.

Am sa incerc sa ajung si eu la o intalnire la Bucuresti si am sa vin cu 060-DA daca va intereseaza si daca primiti si din provincie.
Endo_ro

vagon cfr

Mesaj de Endo_ro » Sâm Mar 24, 2007 9:04 pm

:?
De ce nu aveai o parere buna despre vagon?Si de ce un singur vagon?
Dragi colegi, daca imi permiteti sa ma consider coleg cu voi, avand in vedere cunostintele mele modeste in acest domeniu.:oops:
De ce aveam o parere chiar proasta as putea zice despre vagonul CFR supraetajat. Conteaza foarte mult prezentarea unui produs. Din acest motiv, chiar daca vagonul CFR face parte din alta gama fata de cel de la garnitura Metronom (caci asa am inteles), pana la achizitionare sau la contactul direct cu produsul, mi se parea un pret exagerat, doar pt ca e vopsit albastru si scrie pe el CFR. Ba mai mult, din fotografii, primele cu care ia contact orice colectionar, arata mult mai rau .... sunt sigur ca se poate sa nu am dreptate, dar asta a fost impresia mea. Aviz celor ce se ocupa de comercializare ... in primul rand atentie la prezentare, iar in al doilea rand, cat de eficient poate fi un forum in convingerea altor potentiali cumparatori. :wink:
De ce un singur vagon ? Pur si simplu din cauza ca are pretul unei locomotive :shock: , in opinia altora. Daca cineva isi permite sa cumpere un dulap de vagoane pe care sa le tina in cutie, iar nu e nicio problema.
Sa nu uitam ca modelismul romanesc a fost si dupa parerea mea este in coma din cauza ca pretul unei locomotive este mai mare decat salariul mediu pe economie, pe cand in Germania sau alte tari e ca si cum ti-ai cumpara bomboane .... ar trebui sa fim constienti ca la noi chiar sunt colectionari care pun ban pe ban pentru un vagonet. :(

Personal, mi-a facut o buna impresie ceea ce am vazut si abia acum ma gandesc ca as putea avea in viitor o locomotiva, si unul, doua, trei sau zece, vagoane VFR supraetajate :wink: dupa posibilitati.
tonyg

Mesaj de tonyg » Mar Mar 27, 2007 1:32 am

Hop si eu cu o intrebare.... :)
Gam3 tu esti pe linga fericitul posesor si autorul transformarii celor doua bijuterii?
nu te intereseaza sa intrii in afaceri?....adika sa mai prelucrezi si alte locomotive....stiu eu un client sigur pentru cel putin 4 buc..... :wink:
Urcati in vagoane va rog.................
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Mar 28, 2007 11:24 pm

Salutare!

@tonyg
scristi scrie:@tonyg, din pacate Gam3 nu este langa mine, eu Braila, el Iasi, dar nu cred ca asta ar fi o problema, vorba aceea exista atatea firme de coletarie...
Daca vrei trimite-mi un e-mail pe [email protected] si discutam acolo. :D
Locomotivele au fost vopsite la Braila :aplauze: :aplauze: ,as vrea sa fiu autorul transformarii.
Daca sunt DA e mai usor,cu electrica 1043 e mai greu,nu ajunge numai sa o vopsesti.Dar vorbeste cu Cristi pentru mai multe detalii.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Mar 29, 2007 6:08 pm

Salutare!

Ce am gasit ieri prin debara la un prieten,o cutie plina de sine,2 vagoane de marfa si o aburoasa 8O 8O,toate foarte vechii,sinele sunt cu traverse de carton.

Vagoane marfa Lugoj
Imagine

Imagine

Si o locomotiva G 8.1. sau BR 55 a FS

Imagine

Imagine

Imagine

Dupa cum se vede la vagonul acoperit trebuie osii si la locomotiva e oleaca mai mult de munca. Cu ajutor locomotiva va deveni seria CFR 40.000
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Apr 02, 2007 11:16 pm

Salutere!

Poze cu lumina la 060-DA:
Mers inainte:
Mers inapoi:
LDH

Mesaj de LDH » Lun Apr 02, 2007 11:18 pm

nu se poate stinge lumina din cabina DA-ului?
Toate cele bune,
LDH
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Apr 14, 2007 5:01 pm

Salutare!

Noi achizitii:

3 masini la scara,SUZUKI SWIFT;AUDI A8;LAND ROVER

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Si o comparatie cu 1/72

Ultima oară modificat Dum Mai 27, 2007 6:51 pm de către Gam3, modificat 1 dată în total.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Apr 14, 2007 7:39 pm

Si acum vagoane,un set, LILIPUT DRG Rheingold.
Un vagon bagaje,2 vagoane salon cl 1 si 2 vagoane salon cl 2,saloanele sunt dotate cu iluminare interioara.Pe langa set inca un vagon bagaje separat.Toate vagoanele au numere diferite.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Ultima oară modificat Dum Mai 27, 2007 6:53 pm de către Gam3, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”