Expozitia de pe Dorobanti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sunt sigur ca asemenea expozitii, indiferent de nivelul tehnic sau artistic, sunt un mare plus in viata fiecarui oras. Arata oamenilor ca exista si alte modalitati de a-ti consuma timpul liber, diferite si poate mai evoluate decat cele propagate cotidian prin mijloacele de "invadare in masa" in mentalul colectiv.

Putem sa criticam, putem sa laudam, anumite evolutii si in domeniul modelistic se vor petrece de acum in Romania. Deja exista concurenta intre orase, si orgoliile se incing. Concurenta domnilor, inainte de toate, va face lucrurile sa se miste inainte!
 
eu unul am fost la expozitie si mia placut destul de mult , mai ales macheta centrala , o macheta de 9 m pe 2 m realizata din cate am inteles de robert tanasa , macheta care de altfel este prezentata si pe forum la "prezentari si discutii despre diorame, . Sincer cred ca merita vizitata .
in curand cred ca o sa pun si io niste poze pe aici care sa cuprinda mai multe detalii ale expozitiei
 
Vad ca unii aveti vorbe rele. Ca sa stiti si voi, unele diorame dintre acelea sunt lucrate si de copii de 5 ani, daca voua vi se pare ca pentru niste copii mici cum sunt ei au lucrat prost, inseamna ca voi la varsta aia aveati deja diorame serioase acasa nu gluma!

Intradevar, mai sunt mici imperfectiuni, dar va repet, unele dintre diorame sunt facute de copii care in loc sa stea in fatza TV-ului la desene, vin acolo si invata metode diverse de constructii etc. Eu cred ca daca ei la varsta asta au lucrat asa, cand o sa fie mari, daca inca o sa le mai placa domeniul, o sa fie urmatoarea generatie de fani si modelatori ... ganditi-va... :-?

Nu va bateti joc de munca cuiva, deoarece nu puteti garanta ca voua v-ar fi iesit mai bine la varsta aia... Machetele lucrate de copii respectivi devin din ce in ce mai complexe. Ca fapt divers, se folosesc materiale germane: "aparate" pentru iarba, pistoale cu silicon topit etc.; mie nu mi se pare ca se joaca!


ANUNT: Expozitia respectiva Trenulete.ro s-a mutat la Mall Baneasa Shopping City Bucuresti (et. 1, intrarea dintre IKEA, aproapa de magazinul Orange). Uneori intrarea costa 10 lei, alte ori este libera. Va recomand sa mergeti si sa vedeti acolo machetele, mai ales pe cea Digitala Marklin H0, macheta lucrata la standarde germane, daca platiti 5 lei le puteti si dirija! :aplauze:


Salutari! ;)
 
Daca sunt lucrate la varsta de 5 ani, as vrea sa ma intorc in timp sa vad cum scot o diorama la 3 ani.

Nu aruncati betisoarele de la acadele, fac din ele inima interpolarizata secvential incastrata in miez magnetic ecologique :D

PS: baieti, fuga RPD ca s-a mutat standardul german de cerut lei la Shoping Center Mall Pall Mall 8)

Vis a vis de Orange, peste drum de strada, colt cu Vodafone, deasupra la Cosmote, numar par :mask:
 
obiwan a spus:
PS: baieti, fuga RPD ca s-a mutat standardul german de cerut lei la Shoping Center Mall Pall Mall 8)

In ziua de azi un pachet de tigari costa peste 10 lei si nu sunteti in stare sa dati 5 lei... si mai spuneti ca "sunteti" modelatori... (nu fac referire la nimeni).

In loc sa discutam despre pasiunea noastra comuna stam si ne dam interesanti, nu mai criticati, ci puneti-va pe construit!
 
ByOnu a spus:
obiwan a spus:
PS: baieti, fuga RPD ca s-a mutat standardul german de cerut lei la Shoping Center Mall Pall Mall 8)

In ziua de azi un pachet de tigari costa peste 10 lei si nu sunteti in stare sa dati 5 lei... si mai spuneti ca "sunteti" modelatori... (nu fac referire la nimeni).

In loc sa discutam despre pasiunea noastra comuna stam si ne dam interesanti, nu mai criticati, ci puneti-va pe construit!

Copilu', chiar construim in fum de tigari de 11 Ron, de-aia nu vedem ce construiesc soimii patriei inainte de a se naste :D

Care e pasiunea ta, aceea de a face reclama celor cu rebutul diesel de Tillig, plata in avans, carcasa din 2 bucati la autogen?
 
obiwan a spus:
Care e pasiunea ta, aceea de a face reclama celor cu rebutul diesel de Tillig, plata in avans, carcasa din 2 bucati la autogen?

Nu fac reclama nimanui, vorbeam despre Expozitie, nu despre Magazin. Si nu te obliga nimeni sa platesti, oricine poate sa vina sa se uite (e gratis), daca vrei mai mult (dirijat, o tura cu ochelarii digitali din locomotiva etc.) platesti.

Era doar o recomandare deoarece am vazut expozitia de mai multe ori, ce, n-ai voie sa-ti spui parerea?

Nu ma bag intre voi si firma respectiva, nu stiu care sunt problemele dar sunt curios, repet - vorbeam despre expozitia de diorame... :wink:
 
ok, abia astept a fac slalom cu Ae 8/14 printre biberoane :D
la modul serios, orice expo de trenuri e binevenita, conteaza sa vezi ceva nou, sa fim mai multi , sa schimbam pareri, insa multi dintre noi nu suntem de acord cu taxa pe valoarea adaugata la trenulit :-?
 
ByOnu a spus:
... cea Digitala Marklin H0, macheta lucrata la standarde germane....

asa cum spunea si tyco,diorama marklin este facute de clubul bucuresti...numai robert stie cat ghips si ziare cu aracet i-a trecut prin mana :p
 
ByOnu a spus:
Va recomand sa mergeti si sa vedeti acolo machetele, mai ales pe cea Digitala Marklin H0, macheta lucrata la standarde germane, daca platiti 5 lei le puteti si dirija! :aplauze:


Salutari! ;)

Multumim pentru aprecieri.
Ne bucuram sa auzim ca macheta este la standarde germane desi este lucrata in Romania, initial intr-un garaj si apoi intr-o hala a fostei Policolor Bucuresti
Macheta Marklin este lucrata 100% exclusiv de o parte a membrilor Clubului Sportiv Feroviar - Bucuresti asa cum au subliniat tyco si cosmin78