Locomotiva cu aburi BR 38 Liliput

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Locomotiva cu aburi BR 38 Liliput

O locomotiva veche, din generatia anilor ‘70 realizata pe sasiu metalic. Alimentarea de tip vechi, cu care culegea tensiune pe o polaritate prin rotile de pe cazan si pe o polaritate cu rotile de pe tender, facea dificila aplicatia automata de pe diorama, dar punea in pericol si statia in cazul digitalizarii prin punerea in scurt a blocurilor de alimentare. Am modificat acest gen de alimentare, aplicand o lamela de contact pe cazan, pe partea rotilor izolate, care colecteaza acum tensiune si de pe aceasta parte prin cele trei loti locomotoare… La tender am impartit “munca” de colectare a tensiunii intre cele doua boghie in mod egal printr-un artificiu. Am sectionat greutattea metalica in care ajungea curentul prin suruburile boghielor si am izolat partile intre ele. Ambele polaritati si-au gasit continuitatea prin cabluri cu alimentarea de pe rotile de tractiune de pe caza care colecteaza acum pe ambele parti. In plus, am adaugat la colectarea curectului si carutul purtator cu cele doua osii ale sale, ca contribuie si ele acum la o alimentare cursiva.

Dupa legarea tuturor firelor, am creat reteaua de alimentare intre tender si cazan. Motorul de tractiune avea un umar de prindere rupt. Cum acesta era dina ntimoniu, dificil de lipit maia les ca ruptura era chiar in locul unde o gaura filenatata facilita prinderea lui de sasiu, a fost schimbat integral cu un al t motor din aceiasi generatie, pastrat pentru “cine stie ce” prin magaziile depoului PanArin. Asta inseamna ca e bine sa pastrezi…

Pentru iluminare am folosit leduri alb cald de la zexstar la farurile lokomotivei si leduri punctiforme rosii de la HGD, pentru felinarele de pe tender. Ele sunt alimentate printr=o punte de diode redresoare si inseriate cu cate un rezistor de 820 ohmi la faruri si 920 ohmi la lampile finale de pe tender.

http://trenulete.info/locomotiva-cu-aburi-br-38-liliput/
 
BR 38 Liliput gata de drum pe diorama de la Satu Mare

Batranica din imagini, o frumoasa BR 38 fabricata de Liliput in anii ‘80, a fost testata cu succes pe diorama de la Slobozia dupa ce a iesit cu bine din Atelierele PanArin si expediata mai apoi la Satu Mare unde va rula pe diorama lui Dan, diorama cese afla in constructie si care va fi, dupa parerea mea, cea mai mare si mai complexa diorama lucrata de un amator acasa. Imagini despre evolutia acestei diorame puteti vedea aici: Diorama de la Satu Mare