ICE 2 - Trix

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pot spune ca am si eu unul la fel.din pacate nu am stiut ce sa fac la el.O sa-l ascult pe dadrian.
Dcm, cam imi pare rau de ele.Cu bani ce i-am dat pe el ne luam altceva :-?
 
Mai jos citeva poze ca ar putea ajuta:
Placuta de lumini:

Aceasta placuta are numai lumini albe; asa cum se poate vedea in detaliul de mai jos:

Pentru lumini albe/rosii trebuie alta placuta (cod 574006) sau montate pe placuta existenta 2 smd-uri rosii

Cupla conductoare de curent pentru ICE este foarte simpla, se monteaza pe lateralul cuplei 2 placute de cupru:

Sunt foarte ieftine si rezolva multe probleme

O fotografie cu comutatorul de lumini pentru ultimul vagon. De asemenea este foarte ieftin si nu da gres niciodata:



Adrian
 
@dcm
Eu am 2 garnituri ICE, la una din ele am facut conversia, la cealalta nu.
Lasa-ma citeva zile si pot sa-ti spun exact ce si cum. Daca te intereseaza pot sa-ti aduc si tie piesele odata cu ale mele.

Adrian
 
in cazul ICE cred ca cea mai buna solutie ar fi inlocuirea placutelor simple(doar lumini albe) cu placute care sa aiba si lumini rosii,iar apoi montat un decodor doar pentru lumini,care sa fie pe aceeasi adresa cu decodorul principal si care sa permita schimbarea luminilor pe directia de mers.astfel garnitura se poate mari oricand cu vagoane intermediare,dupa plac.
 
Salutare la toata lumea,

Va anunt ca problema ce face obiectul acestui topic a fost rezolvata.

Mai exact in data de 10.09. am o avut o intrevedere la Cluj cu Dan, HGDan, care a sacrificat 5 ore dintr-o insorita si calduroasa zi de simbata pentru a interveni cu precizie chirurgicala asupra placutelor originale. Mai exact a extras placutele din botul vagoanelor a inlaturat cu bisturiul smd-urile originale ( albe ), a dat gauri suplimentare in final rezultind doua placute cu lumini albe / rosii. Pentru ca treaba sa fie completa in vagonul cu post de conducere a montat si un decodor marca HGD astfel incit acum luminile se schimba functie de sensul de mers.

Din pacate nu avem poze din timpul interventiei pt ca operatia a fost facuta in mare parte sub microscop :D

Dl Doctor Dan a avut o dimineata plina pt ca tot chirurgical a intervenit si asupra unui ICE 1 de la Fleischmann, ICE care a necesitat de urgenta implanturi de mufa cu 8 pini si decodor in vagonul nemotorizat. Operatia a reusit dar pacientul nu se misca inca destul de natural. Se mai cauta valorile optime pt compensarea de sarcina. Precizam ca s-a folosit un decodor ESU Lokpilot Basic si daca cineva s-a mai lovit de aceasta problema si ne poate ajuta, multumim.

Toate cele bune.

dcm
 
dcm a spus:
... nu se misca inca destul de natural. Se mai cauta valorile optime pt compensarea de sarcina. Precizam ca s-a folosit un decodor ESU Lokpilot Basic si daca cineva s-a mai lovit de aceasta problema si ne poate ajuta, multumim.

Daca motorul este in 3 poli atunci este mai potrivit un decodor v3.0 cu PWM setat la 15 kHz.

Daca este in 5 poli incearca diminuarea drastica a compensarii, de genul: CV54 = 4 - 8, CV55 = 4.