Ajutor realizare semafor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eheee ieri am facut rost de vreo 40 de LED uri de mai multe culori numai bune pentru inceperea constructiei de semafoare
 
Gata am revenit cu poze din pacate nu am gasit LED ur galbene asa ca am pus un portocaliu deschis ,in poze nu se vede prea bine semaforu si pozele




 
Si poze



in prima poza semaforu nu e prins intr o parte am facut io poza asa :D
Am si io o intrebare am vazut ca la LED urile pentru semafoare se mai dau si niste rezistente poate sa imi dea cineva detalii despre ele ?
 
LED-urile sunt diode speciale, care sunt in stare sa lumineze la polarizare directa. Tinand cont ca ele singure nu sunt capabile sa-si auto-limiteze curentul care le parcurge, revine in sarcina noastra inserierea lor cu rezistente adecvate, care se calculeaza astfel:

R = (Ualim - ULed) / ILed

unde:

Ualim = tensiunea maxima de alimentare la sine sau la iesirea decodorului digital (volti)
ULed = tensiunea la bornele LED-ului in polarizare directa, de circa 2V la LED-urile rosii, orange, galbene, verzi (usor crescatoare de la rosu spre verde), respectiv circa 3.5V la LED-urile albe
ILed = curentul nominal prin LED, de circa 0.01 - 0.015 - 0.02A pentru marea majoritate a LED-urilor

Se aleg rezistente standardizate de valori putin mai mari sau egale cu cele calculate, iar puterea lor P (W) se alege mai mare sau egala cu valoarea:

P = R x ILed x ILed = (Ualim - ULed) x ILed

unde, bineinteles rezistenta se exprima in ohmi, tensiunile in volti si curentii in amperi :idea:
Deoarece LED-urilor NU le place deloc sa fie polarizate invers, ar fi bine ca la bornele lor sa se conecteze in antiparalel diode simple, daca montajul nu prevede alte modalitati de protejare a lor la inversarea tensiunii de alimentare. In cazul alimentarii lor de la iesirile de lumini ale decodoarelor digitale, inversarea tensiunii nu se produce niciodata, deci diodele de protectie conectate in antiparalel cu LED-urile pot lipsi.