Stație de alimentare cu pă’cură’

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cazanul vertical functiona cu carbune. Acesta era carat cu cosul de nuiele din buncar la focar.

Misha: da. La Fetesti cazanul vertical e in anexa, sub buncarul de pacura e pompa W.
 
@Razvan: încearc㒠linkul pe care l-am pus pe pagina anterioară’. mi se pare o rezoluţie destul de bună’. Doar c㒠poziţia este incertă’. S㒠se fi dezvoltat aşa de mult gara Feteşti din '38 încoace? Un plan de linii de atunci ne-ar ajuta mult.

@Că’tă’lin: Nu am înţeles bine la ce te referi când zici anexă’. Eu vă’d în pozele ITF un singur corp de clă’dire, spre deosebire de cele dou㒠(mic şi mare)pozate de Dan la Ră’zboieni. Deci, care e anexa?
 
Catalin, acum am inteles.

Mihai, prima oara m-am uitat peste hartile postate de tine dar am vrut sa vad si capatul estic al gari, poate statia de pacura a fost in acea zona :?:
Totusi este ciudata pozitionarea liniilor, pe staga coboara iar pe dreapta sunt 3 curbe :roll:
 
Capă’tul estic al gă’rii Feteşti:

Pare mai credibil㒠poziţionarea clă’dirii în aceast㒠zon㒠datorit㒠apropierii fronturilor caselor. Doar o vizit㒠pe teren ne poate ajuta mai mult.
 
Salut,

faceam referire la Iasi pentru ca acolo inca exista un turn de pacura intreg, din categoria acestora, tip "bloc".

Misha, scuze ca te-am confuzat. Tu te uiti la poza din '38, eu aveam in cap actualul castel de pacura care are cazanul de abur intr-o anexa. Da, la cel din '38 cazanul cu abur este sub rezervorul de pacura. Se vede in poza de la pagina 108 foarte bine si cosul de evacuare fum de la acest cazan, cos ce iese din cladire la nivelul P. Acelasi "aranjament" se vede bine si la pagina 78 din ITF vol 2. De fapt in aceasta ultima poza se vede bine si fochistul...

Nu sunt lamurit asupra pozitiei castelului de pacura ce se vede in pozele din 1938.
 
Că’tă’lin, mare rugă’minte: spune-mi mă’car zona de la Iaşi unde este castelul de care vorbeşti, că’-i mare ră’u depoul. Studiez şi eu pe Google maps, dar o să’-mi ia ceva...
Mulţumesc,
 
catalin a spus:
eu aveam in cap actualul castel de pacura care are cazanul de abur intr-o anexa.
Adic㒠actualul este cel marcat cu roşu în imaginile din satelit puse pe pagina anterioară’. Cum spuneam, dup㒠poziţia umbrelor se disting 2 corpuri lipite cel din stânga mai înalt, iar cel din dreapta mai mic - anexa.
 
Raspunsuri:

1. vezi pasarela depoului, uita-te spre depou. E o cladire cu acoperis dreptunghiular, gri, jupuit, langa niste rezervoare mari de pacura (rotunde). E la 90 de metrii de pasarela.

2. da.