Poduri si alte lucrari de arta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
are trotuar din lemn...pai asta inseamna sa fac un trotuar de-al mare,sa incapa pe
el .... :p
 
are trotuar pe o parte si pe alta.daca elimini grinzile din mijloc,ca sa mentin
latimea actuala a podului trebuie sa pun intre trotuare ceva de 10mm,adica o sa
iese un trotuar de-al mare
 
in laterale o sa am un trotuar de 7mm si in mijloc de 25mm....
ma mai gandesc ce o sa fac
 
dar, nenea, de ce nu departezi podurile? intreb si eu, ca prostu'. :D :D iese excelent si le poti sprijini pe aceleasi pile, un pic mai late - adica pile comune pt cele doua poduri paralele.
sau pot sa faci doua poduri independente, chiar cu design diferit, ca si cum linia a fost dublata ulterior, iar podul nou are alt design. si atunci iese ca in schita lui ldh si e si mult mai realist.
 
nu inteleg limitarea de 1-2mm
ce te impiedica?

pune si tu o poza cu situatia reala si atunci poate gasim o solutie.
 
problema nu ar fi sa le departez asa cum zice LDH,insa am Roco line cu teresament
,iar ptr asta imi trebuia linie cu terasament flexibil,ceea ce nu se mai fabrica si nici
nu se mai gaseste.ca sa fac terasamentul manual,n-o sa iese la fel ca cel de
fabrica.....
 
cred ca poti sa tragi de el ca putin-putin chiar si liniile vechi profil u te lasau sa le indoi. oricum, plasticul se inmoaie la o anumita temperatura. dar nimeni nu te obliga sa le departezi in 5cm. poti sa o faci in 50cm - ma refer la un capat de pod. chiar si sticla poti sa o faci sul la un diametru corespunzator.
 
distanta standard intre linii paralele la roco este de 61 mm
linia dreapta unde o sa stea podu´ e de 2,5 m...merge sa le cracanez intr-un metru,insa ma gandesc la estetica,se vede urat
 
nu cred ca se vede urit. plus de asta, e o situatie des intilnita in realitate.
 
pe portiunea predeal-brasov, liniile caii duble sint nu numai la distanta variabila, ci si la diferenta de inaltime variabila
 
dupa pod,mai am 30 cm linie dreapta dupa care intra in tunel unde imediat incepe o curba ,care nu ma lasa sa fug de distanta standard,cea de 61mm
 
fa doua tuneluri de linie simpla cu intrari la distante diferite, de exemplu.
 
buna ideea,ma gandisem si eu pe la inceputuri la asa ceva insa am abandonat-o
trebuie decat sa fac doua portale simple....mai mai gandesc la treaba asta
 
decizie finala....modific podul,distanta intre axele sinelor va fi de 55-60 mm,un compromis destul de bun
 
inca nu am inceput nik,serviciu´ ma vlaguieste....
vreau ca de pe pod sa intre in tunel,insa nu direct,ci dupa 20-30 cm
o sa raman cu 4 grinzi de pod :roll: ....poate fac un pod pe una din liniile simple