Probleme de functionare GENLI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am conectat GENLI la 2 calculatoare unul cu mufa serial nativa si celalalt cu PCMCIA SERIAL. Primul opereaza cu windows XP, iar celalalt cu Vista la ambele nu exista decat cate un utilizator.
 
Problema s-a rezolvat prin reinstalarea TrainController-ului se pare ca varianta pe o aveam eu nu era ok. :lautar:
Va multumesc frumos tuturor pentru ajutorul acordat.
 
:aplauze: Acum urmeaza sa te joci doua saptamani si sa constati ca tot din Mm e mai simplu si mai rapid de controlat :D
 
sogard_2003 a spus:
:aplauze: Acum urmeaza sa te joci doua saptamani si sa constati ca tot din Mm e mai simplu si mai rapid de controlat :D
Ai perfecta dreptate un Mm se poate controla mult mai usor.
Pentru mine urmatorul pas este construirea unui S88 pe care sa-l leg la calculator si sa pot controla mai bine viitoarea diorama. Spun viitoarea diorama pentru ca deocamdata eu sunt la stadiul testarii tuturor echipamentelor necesare acesteia.
Dupa terminarea testelor imi voi face o configurare a echipamentelor necesare dioramei pentru ca ulterior sa nu mai fiu nevoit sa o tot modific.
Inca odata iti multumesc frumos pentru ajutorul acordat.
Cu respect
Eugen
 
Astazi am avut timp suficient sa testez posibilitatile de lucru cu GenLi. Pot spune pentru cei interesati ca acesta functioneaza la fel de bine atat cu PCMCIA cat si cu USB 2.0 TO RS 232 CONVERTER. Avand in vedere ca cel de-al doilea nu costa foarte mult(15 lei) parerea mea este ca mai bine construiti GenLi si sa folositi acest tip de converter decat sa va apucati de GenLi USB. Spun acest lucru deoarece la GenLi USB mai apare in plus un FT232 care nu este foarte usor de pus pe placa fara o anumita experienta. In acelasi timp acest lucru poate reprezenta o provocare pentru cei care vor sa-si dovedeasca indemanarea.