Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Indicatoare folosite în stații CFR

catalin

Mesaj de catalin » Mar Mai 13, 2014 2:47 pm

a....era sa uitam de sistemul implementat de armata germana in ww1 si care a supravietuit in multe locuri in toata perioada interbelica. Din motive inca nedeplin intelese de mine (probabil pentru o vizibilitate mai mare pentru mecanicii germani neobisnuiti cu reteaua) s-au montat niste placi gigant :

Imagine

crop:

[Link Removed for Guests]

sau au vopsit numele statiei direct pe frema de lemn:

Imagine

colectia Florin Cicos.
All aboard !
tozlovanuvlad

Mesaj de tozlovanuvlad » Joi Mai 15, 2014 11:46 pm

pres_mihai scrie:Ce font se foloseste la aceste tablite?
Nu e niciunul din cele uzuale. Eu am reconstituit literele in Photoshop dupa fotografiile pe care le-am facut. Unele litere lipsa le-am generat din bucati de litere asemanatoare (F din E, P din B, A din V, M si N din I, etc).
misha

Mesaj de misha » Sâm Mar 07, 2015 10:32 pm

Salut,

Care e explicaţia diferenţei de culori la plă’cuţele de staţie între caramiziu pe fond alb (Leţcani-Dorohoi) şi alb pe fond albastru (Ploieşti-Slobozia)? De regiune istorică’?
Putem face o presupunere despre cum erau pă’cuţele tipice pentru staţii pe epoci?
vedeţi aici: [Local Link Removed for Guests]

Ca font, cel mai aproape gă’sit de mine este Roma Semibold [Link Removed for Guests]

@tozlovanuvlad: pozele puse de tine nu mai sunt disponibile. Poţi face ceva s㒠remediezi? Mulţumesc.
toate cele bune!
Mihai
tozlovanuvlad

Mesaj de tozlovanuvlad » Dum Mar 08, 2015 10:29 pm

Pozele sint puse pe serverul majhost care e picat de o peste o luna; sper sa nu il fi inchis de tot. Pina imi fac cont in alta parte, iata produsul finit:

Imagine

Il am si la rezolutie mai buna pentru cei interesati.

Si un exercitiu cu aceste caractere:

Imagine
misha

Mesaj de misha » Dum Mar 08, 2015 11:15 pm

Mulţumesc mult,
între timp m-am apucat şi eu de treabă’... revin când este gata.
toate cele bune!
Mihai
misha

Mesaj de misha » Lun Mar 09, 2015 8:22 am

Salut,
Am mai studiat şi am observat urmă’toarele:
1. fontul alb/albastru (ce a pus tozlovanuvlad mai sus) NU este acelaşi cu cel din nordul Moldovei (caramiziu/alb). Asta cel puţin pe plă’cuţele de staţie supravieţuitoare şi care apar în imaginile gă’site de mine.
2. Pentru literele de la "Sala de aşteptare.." şi "Șeful Staţiunei" cred c㒠ar merge DIN1451... mai multe variante aici: [Link Removed for Guests]
toate cele bune!
Mihai
Scrie răspuns

Înapoi la “Cladiri”