The Railway Series- britanice la N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mrpuf

Active Member
Trenulist
2 Martie 2016
228
404
Timisoara, Arad, Hunedoara
Buna seara, azi va propun un subiect interesant, si cel putin pentru mine nostalgic, ca roman nascut in anul caderii comunismului.
Este vorba despre aburoase britanice, poate foarte straine noua, atat ca si culori, dar si proportie, dimensiune, si solutii tehnice.
Dar ele ne sunt aproape si chiar foarte vii prin capodopera inocenta daruita de rev. W. Awdry (fiului sau), anume The Railway Series- carticelele ilustrate cu Thomas si prietenii lui, tranaformate mai apoi in filmulete (doar desene animate nu sunt, cel mult stop motion).
Asa ca, iata-le, sursa inspiratiei pentru unele din personajele indragite:
IMG_20240308_215501274~2.jpg
Prima din linie este un mult indragit "Pannier"- se numea astfel datorita rezervoarelor de apa tip desaga, aici o locomotiva de rezerva a London Transport- in caz ca metroul interbelic avea nevoie de un ajutor mai pufaitor- in TTE era Montague sau Duck, numit dupa faptul ca macheta parintelui Awdry se cam clatina.
Cea din dreapta este un LSWR A1X "Terrier"- numit dupa sunetul produs de gazele evacuate prin cos, dar si datorita "vitalitatii"- accelera foarte rapid. O locomotiva maruntica dar vanjoasa, premiata in anii '890 la Paris. In TTE, Stepney, the Bluebell engine
Iar in mijloc, un GWR 14XX Auto Tank, numit astfel fiindca era cuplat cu un vagon cu post de conducere- un Auto Coach, dotat cu o conexiune mecanica a acceleratiei, franei, si sensului de mers. Restul se facea prin semnale acustice. In TTE, Oliver.
Scuzati materialul prusac cuplat, astept cateva bunatati.
Toate 3 sunt Dapol, o experienta lina si fina-chiar si Auto Tank-ul nitel mai batranel- diferite de N-urile teutone.
Enjoy, si 8 Martie fericit si tihnit tuturor!
IMG_20240308_205542558~2.jpgIMG_20240308_213210623~2.jpgIMG_20240308_213058556.jpgIMG_20240301_214630252~2.jpg
 
Dragute.

Am si eu un "Terrier", numai ca l-am ales pe No. 54 "Waddon" din 1876, care e acum intr-un muzeu din Canada. Si evident in vopsirea "Locomotive Green" din epoca, care era de fapt siena arsa pentru ca nimeni nu a indraznit sa-i spuna lui Willam Stroudley, care era daltonist, ca verdele ales de el e de fapt maroniu.

Am modificat-o un pic pentru un proiect care de de multa vreme in stand by, eliminand cuplele NEM mult prea mari si folosind numai imitatiile de cuple originale.
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Multumesc, nostima povestea lui Stroudley, foarte englezeasca. Dar si copilasul sau a iesit impresionant, indiferent de culoare!
PS As fi chiar foarte curios de proiect, sunt destul de incantatoare micutele englezoaice, si, intr-adevar, monstrozitatile NEM, oricum oribil de disproportionate si pentru o BR50, nu le vin bine deloc. Dar nici cu Kadee nu mi le pot vorbi imagina. Eventual cu o bara de tractiune subtirica si neagra
 
Voi face poze locomotivei cand o voi trezi din amorteala si ma voi reapuca de proiect. Pentru moment, asa cum am scris si aici, lucrez la un altul care trebuie sa fie gata pana la expozitia din luna mai de pe Fraueninsel. ;)
 
  • Like
Reacții: mrpuf