Sunt incepator, dar vreau sa fac diorama detaliata :))

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

aritonclaudiu1

New Member
5 Martie 2022
6
0
Botosani
Salutare, vreau sa fac o diorama modulara. Având în vedere ca am o mansarda la casa, pot sa ma extind cam 8 metri lungime pe 2,5 lățime. Dar, dacă e sa forțez nota, pot sa ocup tot podul casei care are cam 13 metri lungime pe 10 lățime. Dar deocamdată ma limitez la prima măsură. Am nevoie de ajutor de la 0, materiale, stânci, munți copaci, păduri etc. Orice sfat e binevenit. Vii veni și cu întrebări punctuale, pe măsură ce apar.. Mulțumesc! Și Paște liniștit!!
 
Am studiat puțin forumul, mi-am făcut o idee generala despre teraformare wi vegetație. Cred ca în primul rand ar trebui sa mi cumpăr sculele necesare. Cuttere, aracet, poliester...
 
Depinde ce vrei sa faci. Eu as incepe cu modulele, traseul, automatizarile daca le vrei, toata cablaraia. Vegetatia o pui cand este gata traseul si functioneaza fara repros. Degeaba pui iarba daca apoi treci cu un cablu ingropat. Te-ai hotarat pe ce mergi? Triaj, manevre, rulat continuu? Nu sugerez mai mult de 60-90cm max latime faca nu ai acces facil pe ambele parti fara sa te apleci prea mult. Spor la treaba.
 
  • Like
Reacții: aritonclaudiu1
Depinde ce vrei sa faci. Eu as incepe cu modulele, traseul, automatizarile daca le vrei, toata cablaraia. Vegetatia o pui cand este gata traseul si functioneaza fara repros. Degeaba pui iarba daca apoi treci cu un cablu ingropat. Te-ai hotarat pe ce mergi? Triaj, manevre, rulat continuu? Nu sugerez mai mult de 60-90cm max latime faca nu ai acces facil pe ambele parti fara sa te apleci prea mult. Spor la treaba.
O sa postez niște poze cu o diorama modulara din Germania, pe care o am în minte ca reper,dar nu știu pe ce site sa încarc pozele. Sunt încă în faza de documentare și, sincer, nu știu cum sa fac automatizările. Dacă mai sunt topicuri despre automatizare, aștept un link. Dacă nu e foarte greu, poate fac și automatizare, dar deocamdată am în minte o diorama simpla de rulare continua, din care un modul cu gara și restul peisaj general, câmpie, munți... ideea este ca as vrea sa o fac în asa fel încât sa pot adaugă și alte module după... de aceea nici nu prea m am gândit la automatizari..
 
O sa postez niște poze cu o diorama modulara din Germania, pe care o am în minte ca reper,dar nu știu pe ce site sa încarc pozele. Sunt încă în faza de documentare și, sincer, nu știu cum sa fac automatizările. Dacă mai sunt topicuri despre automatizare, aștept un link. Dacă nu e foarte greu, poate fac și automatizare, dar deocamdată am în minte o diorama simpla de rulare continua, din care un modul cu gara și restul peisaj general, câmpie, munți... ideea este ca as vrea sa o fac în asa fel încât sa pot adaugă și alte module după... de aceea nici nu prea m am gândit la automatizari..
Atunci incepe cu ramele pt module, standard sau nu, depinde ce vrei de la ele. Pui liniile, faci toate imbinarile, rulezi garnituri pe ele, corectezi ce nu iti place. Dupa aia faci relief, balastare si restul de maruntisuri. Documenteaza-te inainte cum sa alimentezi liniile, dupa aia o sa fie greu de modificat. Eu am alimentat bucla de 7-8m intr-un singur loc, ca la analog, doua fire. Acum cu digital, am aceeasi alimentare dar ma lovesc de o inductanta tampita sau ce draq e de modifica semnalul dcc. Unele locomotive refuza sa se miste in conditii in care altele merg fara probleme. Ce epoca intentionezi si ce vrei sa rulezi. Abur, diesel, electrice? Inca un sfat. Macaze cu raze mari si raze mari pe curbe cat iti permiti. Banui ca activezi la HO.
 
Ultima editare:
Atunci incepe cu ramele pt module, standard sau nu, depinde ce vrei de la ele. Pui liniile, faci toate imbinarile, rulezi garnituri pe ele, corectezi ce nu iti place. Dupa aia faci relief, balastare si restul de maruntisuri. Documenteaza-te inainte cum sa alimentezi liniile, dupa aia o sa fie greu de modificat. Eu am alimentat bucla de 7-8m intr-un singur loc, ca la analig, doua fire. Acum cu digital, am aceeasi alimentare dar ma lovesc de o inductanta tampita sau ce draq e de modifica semnalul dcc. Unele locomotive refuza sa se miste in conditii in care altele merg fara probleme. Ce epoca intentionezi si ce vrei sa rulezi. Abur, diesel, electrice? Inca un sfat. Macaze cu raze mari si raze mari pe curbe cat iti permiti. Banui ca activezi la HO.
 
EpocaV- VI, scara HO. Voi rula ocazional și aburoase, dar în primul rand material din epoca actuala. Am găsit niște kituri pt module de la woodland scenics. A luat cineva ? Au și picioare cu roti reglabile
 
M-am documentat doar mai demult. Eu sant fan WS, toate modulele si diorama sant facute cu materiale de la ei. Cred ca te ajunge scump. Posta mai ales, daca iei de acolo. Intradevar, module drepte si de colt, in cutie ai tot ce trebuie sa termini modulul, mai putin linia. Cred ca iesi mai ieftin local, roti, lemnarie gasesti si aici la tine. Trebuie sa faci un calcul intai, apoi pui in cos si simulezi tranzactia, sa vezi cat te ajunge ca pret si transport. Doar nu dai ok.
 
Ultima editare:
Kitul de modul, drept sau colt sau patrat , lemnaria pt rame si picioare, 70$. Nu ai role, ai doar capete de picior reglabile prin infiletare, pt a corecta denivelarile podelei, daca exista. Kitul de materialele pt teraformare sar de 150$, depinde de unde le iei. Direct de la WS sant scumpe, MSRP. Poti descarca la scara forma modulelor si simula cum vrei sa faci si ce tipuri intra. Mie imi pare scump. Posta s-a scumpit enorm, chiar si cea mai ieftina.