Ceferizare scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mrpuf

Active Member
Trenulist
2 Martie 2016
228
404
Timisoara, Arad, Hunedoara
Buna seara,

Am ajuns si eu in punctul in care doresc sa aduc o tusa nationala/locala si parcului scara N, incepand, mai timid, cu aburoasele, ce pot necesita retusuri mai mult sau mai putin semnificative.

De la o foarte locala MAV 325 dintr-un Br 53, ce a facut parte din depoul Arad, care necesita cateva modificari substantiale, mai ales la nivelul marchizei, la mai simplu de ceferizat G8, P8, BR94 sau Kriegslok-uri, as avea ceva de lucru, doar de as avea timp (pe langa minidiorama Moneasa).
Screenshot_20231203-215033-919.png
Cu toate acestea, vreau sa incep cu ceva mai simplu :un T9. Am 2 in dubiosul meu contingent, traforajul nu implica mare lucru, si nu, nu va fi ilustra 7311. Mai degraba 7326, ce a trecut si pe la UVA, foste Weitzer, la vremea aceea Dimitrov.
De aici si principala dilema ce o propun: neavand acces la pozele de pe clouduri decedate, cei ce ati trecut deja prin asta, cum ati procedat in privinta placutelor? Nu m-as multumi cu "abtibilduri". Ati photoetch-uit pe undeva la o asemenea scara? Multumesc in avans,
Screenshot_20231203-223220-315.png
Si, probabil dupa ce ajunge si depozitul MAV de la Igra (impreuna cu o statie tip II), voi replica o gara de prin Crisana/Banat, pe un mic modul. Ceva cu 3 linii maxim, foarte folositoare reportajele lui Dan TM, precum si cartea lui Jancso Arpad, pentru shortlist. Zabrani ar fi fost faina (si foarte bine documentata in carte), doar ca nu corespunde gara cu kit-ul Igra, si nu cref ca pot face o extensie suficient de credibila. Sunt deschis la propuneri, Liebling sau Sacosul Mic par verosimile.
Screenshot_20231203-223203-620.png
Screenshot_20231203-223441-307.pngScreenshot_20231203-223511-278.png
Si uite cum iar am umplut prea multe randuri.
 
Ultima editare:
Buna seara, asteptand cu mare interes placutele, am trecut la modificari si vopsiri, si prima e, bineinteles, 7326 a uzinei de vagoane din Arad. Intrebarea, si marea rugaminte este daca are cineva in colectia persoanala vreo fotografie cu ea la o rezolutie decenta, poate si cea din TCR nr. 4A, apartinand lui Ulf Diehl. Multumesc din suflet!Screenshot_20240319-002149-147.png
 
7326 1968, probabil una din multele poze facute in aceeasi zi.
Sursa este magazinul online Trotskee, de pe ebay.co.uk, imaginea a fost la vanzare.
Sper sa nu fie probleme de copyright.

7326  1968.jpg
 
  • Like
Reacții: AdyAero și mrpuf