Adunate de prin Polonia...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cu ocazia ultimei delegatii in germania-Nordhausen va prezint cateva fotografii.nu am putut face fotografii in voie deoarece neamtul este neamt si are reguli stricte,asadar de data asta voi fi mai scurt in prezentarea materialului.intadevar dupa cum spunea un prieten de pe forum-citez:"atentie!comunismul nu a murit inca pe acolo!"-am intampinat o gramada de probleme(unele doar datorita faptului ca eram de cetatenie roman).
vechiul depou care din cate am inteles are peste 100 ani vechime
 
fiind intr-o scurta deplasare in interes de serviciu prin germania si anume in nordhausen si prinzand un intreg weekend aici,m-am gandit ca nu ar fi rau sa vizitez imprejurimile.mentionez ca sunt pentru a doua oara aici.am consultat un pliant si cu stupoare am aflat ca ma aflu inzona unde s-a pus bazele constructiei faimoasei si totodata ingrozitoarei rachete V1 si V2 in timpul WW2.fiind insotit pretutindeni de aparatul foto,am plecat in cautarea groaznicului loc unde a fost lagerul de munca de la MITTELBAU-DORA infiintat de GOEBBELS,si unde au fost aproximativ 20 000 prizonieri.probabil pt a sterge marturiile acestui loc si ororilor ww2,acest lagar a cam fost sters de pe fata pamantului,conservarea lui lasand de dorit.am reusit sa fac cateva fotografii pe care am sa vi le prezint si voua.in vestitele tunele din munte nu am reusit sa intru fiind inchisa intrarea.si de aceasta data ca si la auschwitz am ramas foarte marcat.
 
cu ocazia ultimei delegatii la depoul din costrzyn-polonia am sa postez cateva fotografii facute pe drum precum si in depou .
trecand prin slovacia ,la intrarea unui sat in apropiere de zvolen, am fotografiat o micuta aburoasa de cale ingusta si un vagon atasat
 
si acum o mica colectie a unui receptioner PKP cu care m-am imprietenit




si aceasta este o mica parte din colectia lui.acasa are de 20 ori mai multe exponate dar din pacate bateria de la aparat se consumase...mi-a promis ca la urmatoarea delegatie o sa-mi faca cadou un felinar pe gaz pentru macaz din 1912,care momentan se afla in alt depou.are adevarate raritati
 
fiind in delegatie si avand nedespartitul canon cu mine,am profitat de ocazia de a fotografia cateva babaciuni de prin depoul de la hatvan-ungaria si un taurus in depoul de la nordhausen-germania


 
cu ocazia ultimei delegatii in germania am facut cateva fotografii intersante zic eu.
asadar las fotografiile sa vorbeasca:





locomotivele si vagonul au fost fotografiate intr-o remiza in Karsdorf