Colectia Obiwan

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
obiwan a spus:
...Vagon acoperit, special pt Ferry-boat (este mai ingust si are semnul cu ancora) , ....

....si este mai scund.

vagonul ala autobasculant asa este si in realitate,cu sasiul concav? :roll:
 
Vagon transport cabaline, constructie pe trei osii, detaliat ca la carte. Gri-ul de pe acoperis nu prea ma excita, dar pt ca e realizat finesco recunosc ca imi place
 
Da asa este, e curbat. Probabil pentru a nu permite luft cand basculele sunt la orizontala.Si io m-am holbat intens cand l-am luat, dar asa sunt facute. Despre cum e in realitate, sincer, habar nu cunosc.
 
Urmeaza garnitura cu haleala, trasa de fantastica BR 58 Rivarossi.Lokomotiva a primit recent un lokfuhrer de la Faller si un decodor cu sunet de 58.Multumesc lui nenea Mity of Braila pt sunetul de pe magistrala audio.
Vagoanele sunt tot Liliput, am io ceva special cu firma asta.Componentele garniturii sunt comandate la Liliput Hobby, cu exceptia vagonului mov-albastru. Acesta a fost adus de colegul de club si prieten Doru de pe meleaguri civilizate.Vagonul mov il cautam de mult, are ceva magic in coloratura. Dar si un mic incovenient- sabotii sunt deplasati spre exterior.Atelierul Kenobi Ltd va remedia problema.

 
Frumoasa colectie ! Felicitari si la mai multe garnituri !
Pacat ca nu este o diorama pe care sa ruleze toate garniturile, cu macaze si gari si un mers al trenurilor. :lol:
Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi decodorul cu Mity. Un filmulet ceva cu sonor ?
 
Da, Alin, doar de acolo am pseudonimul.Era trenul interstelar, aterizat in depoul Kenobi.
Maveriick va fi si diorama, dar pana acum m-am rezumat la cumparat sina, macaze, iarba ,confectionat poduri, portale de tunel, pomi, etc...
Mai sunt multe de facut, dar cu timpul si cu buget strangulat.
Continuare.Garnitura de cisternoase pe trei osii din vremuri demult apuse.
Masina este BR 91 OBB Liliput, cisternele de la acelasi producator.
 
O locomotiva apreciata ce trage vagoane de siloz goale,deoarece cererea de ciment e masa neglijabila.Sper ca in viitor sa traga platforme cu seifuri goale ale bancilor ce vor da faliment :D :D :D
ND2 Bachmann China:
 
Pana vin vagoane chinezesti (despre care am o parere FFF buna-cineva bine intentionat a dezbatut subiectul pe forum), poate defila cu aceste silozuri foarte detaliate produse de Roco si Trix.
 
Tot din categoria vechituri electrice, EP 2, productie Roco, comanda speciala cu pret la fel de special, onorata de Doru, coleg de suferinta.
locomotiva fara accesorii, proaspat scoasa din cutie:
 
Pozitive: silentiozitate, 5 poli inclinati, spatiu special destinat decodorului, detalii fine,intensitate lumini optima, constructie echilibrata si compacta, ca la gama Profy.
Negative: spite roti plastiq(ar mai putea lua lectii de la Liliput), demontare carcasa anevoie.
 
Alte epoci in continuare, dieselul electric Hercules SIEMENS si cisternoasele aferente.Locomotiva a avut o traiectorie ciudata pana a ajunge in depoul Kenobi. Vest-HGDan-Pitesti(24 May)-inapoi la Cluj.Model detaliat , schema vopsire super, conform districtului Kenobi, rulaj fara compromis.
th_DSCF2267.jpg
[/url]
 
Cisternele sunt de la trei firme diferite:
KVG-Marklin
AVIA-Liliput
Holcim-roco
 
Preferata mea este KVG, o piesa de colectie la care nu-i gasesc cusur, Marklin s-a straduit consistent pentru acest model.
 
Salt inapoi la epoca III. Aburoasa BR 18.316 DB Liliput. Achizitie Doru.
Detalii numeroase, suspensii pe fiecare osie tractoare, tractiune tender.
Rotile motrice sunt mai mari in diametru decat cele de la BR 01.
Patru cilindri, doi in flancuri, doi plasati central.
Sasiu ,deflectoare, biele, tender, roti toate din metal. InteRfata DCC 8 pini,
pregatita pentru generator fum. Este una dintre cele mai bine realizate loko Liliput . Folosita in Kenobi District la tractiunea garniturii de vagoane Dompfeil (bineinteles ca tot Liliput), furnizor Liliput Hobby.