Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
stiam de existenta acestui sistem pentru masini. e foarte interesant. e bine sa ai asa ceva montat pe macheta. da o nota de realism in peisaj, dar din pacate pentru multi dintre noi ramine doar un vis frumos datorita pretului prohibitiv. in bucuresti am vazut asa ceva pe la 4,5 milioane lei.
cit despre telescaun, super.
succes!
 
Sal ,

Iata o poza de familie cu o parte din divizia de motorizate ! :lol: Iar vagoanele le voi prezenta la infanterie ! :wink:

IMG_2888.jpg

IMG_2890.jpg
 
pcg a spus:
Sal ,

Iata o poza de familie cu o parte din divizia de motorizate ! ....

La vagoane mai mult ca sigur ai nevoie de un obiectiv tip "Fisheye" , oricum este de invidiat colectia ta feroviara .

Vorba lui LDH , a devenit cam mica diorama , poate una ca la Cluj ar satisface "setea" de expansiune :mrgreen: .

La tine Blue Tiger-ul ce sunet scoate la deplasare , ma refer la sunetul scos de motor si angrenaje , nu la cel din decodor ???
Ca la al meu la mersul inainte (cu mecanicul in fata) scoate un sunet insesizabil , dar la deplasarea in "marsarier" scoate un bazait enervant la viteza mica , dupa un prag de viteza dispare si apare aproape de viteza maxima , aceste sunete apar si cand locomotiva se deplaseaza singura , fara vagoane .

Scuze de offtopic , astept raspuns .
Multumesc .
 
Sal,

La Blue Tiger nu am nici un zgomot. Problema se pune daca folosesti raze mici cum ar fi R1 si R2. In rest nu trebuie sa ai probleme.
 
Pe R2 chiar nu are probleme , "ataca" curba cu viteza mare si nu da semne sa deraieze , mai greu tin vagoanele pasul cu ea :) .

O sa vb cu rally sa vad de unde provine zgomotul , eu zic ca e de la motor , desi doar cand se misca intr-un sens face zgomot , in celalalt merge cum ar trebui , faza asta o face de cand am luat-o , dar am zis ca trece dupa rodaj .
 
Salut pcq super colectia de "motorizate"dar nu vad Blue Tiger sau acesta apare in partea a-II-a din "motorizate' :?: cred ca la "infanterie"ar trebui sa pui vagoanele pe "plutoane"si "companii" 8) vezi ca are RALLY prelungiri pentru diorame sau te-ai hotarit sa faci ceva home made :?: te rog poate faci ceva sa vedem si noi filmuletele tale(la mine netul este ok si pc-ul este ok,poate niste linkuri,ceva) :D
 
O sa public si partea a doua de motorizate, dar mai dureaza un pic. Filmulete o sa mai pun , dar pe masura ce avansez cu lucrarile.
 
M-am apucat de citeva teste sa va pun live filmuletele.Daca iese o sa va invit la Movie Live Show.
 
Astazi am facut testele preliminare pe diorama pentru a instala Car System-ul. Rezultatele au fost peste asteptari. Filmuletul mai jos.

http://www.cpsolution.ro/Movies/MVI_2891.html
 
Am vazut filmuletul :D cred ca mai ai ceva de pus la punct la traseul masinutei daca va ramine pe diorama ,dar arata bine traseul
 
Sal ,

Mos Nicolae a venit devreme la mine in seara asta. Iata cu ce : :lol:
Recunoasteti modelul ?

IMG_2895.jpg

IMG_2896.jpg

IMG_2897.jpg
 
Salut pcq felicitari pentru noua achizitie ,cred ca este cea digitala Baureihe 01.5 Reko DR Ep.III :D (deja fiu"miu tropaie sa-i iau si lui una dar cea analog pe care RALLY din pacate nu o mai are dar asta este o sa o iau la anul sau cind mai aduce RALLY :( Baureihe 03 Reko DR Ep. III)
 
Punct ochit, punct lovit. Ai dreptate. Singura mea problema este ca batranele doamne nu merg pe diorama mea actuala. Au raza minima in curbe 415 mm. Dar nu se stie pe viitor ce o mai fi ! :wink:
 
Pai asta este dar merita sa faci numai un traseu pentru ea :D ,eu unul asa am sa fac dar toate la timpul lor :D mai multe nu zic acum
 
Ce bine le sta impreuna, cu siguranta e o placere pt ele sa imparta aceleasi linii. Se inteleg mai bine ca apartin aceeasi epoci.


Sa o stapanesti sanatos!
 
Felicitari pentr ambele BR-uri
Sunt cu adevarat grozave
Am mai vorbit despre R1 si R2 dar cred ca daca te uiti putin la articulatii e posibil sa mai poata fi facut ceva
Eu am incercat 03-ul pe Piko "U" si in afara faptului ca incetinea putin la curbe in rest OK
Nu am pus-o pe Piko "I" :oops:

Aaaaaaa...si ia exemplul lui Lok - cred ca merita Batranele Doamen o remiza circulara

Ce zici?
 
Daca ma hotarasc sa extind diorama, (tu stii ca sunt un pic dili :lol: ) imi iau turnanta si remiza pentru cinci loco de la Fleischmann. Dar mai intai trebuie sa termin cu achizitiile. Vreau sa achizitionez astea intai : BR-ul 41, 89 , 94 ,95.