Intrebari diverse

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ce suprafata este recomandata(material) pentru a fi asezate sinele la scara N si de asemenea exista terasament la vanzare separat?este nevoie de terasament,imbunatateste rulajul trenului?
Mai simplu spus,vreau sa fac un mic layout de inceput (nimic spectaculos)si nu stiu ce se potriveste mai bine pt a aseza setul minitrix cand o sa-mi vina.

Cu stima,
Adrian
 
Ca suport se poate folosi atat polistiren extrudat de cca 2 cm grosime cat si placaj de 5-6 mm.
1. Poti folosi sina cu tot cu terasament ex. Fleischmann Piccolo care merge lipita cu silicon atat pe polistiren cat si pe lemn - obtii rezultate rapide si bune insa aspectul nu este prea realist.
2. Daca folosesti sina normala ar fi 2 optiuni -
2.1 terasament preformat ex. Noch 99167N - role de 5 m cca 75 ron/rola e un pic cam scump si cam sare pietris din el, ai probleme la macaze, incrucisari - poate fi lipit de blat sau se fixeaza cu suruburi odata cu sina - e bun izolator fonic, aspect mai realist decat FLM Picolo
2.2 terasament home made - presupune asa cum spunea si sogard_2003 lipirea sub sina a unei fasii de pluta un pic mai lata decat traversele si turnarea ulterioara a pietrisului + imbibare cu solutie apa, aracet si un pic de detergent pt. vase - pare un pic mai complicat, necesita mai multa munca si rabdare insa daca iti faci mana este si cel mai realist rezultat.
Eu le-am folosit pe toate exact in ordinea expusa si m-am oprit la ultima varianta - in privinta suportului, extrudatul e mai usor de gasit si de modelat il recomand pt inceput.
 
Ca brcosminp am procedat si eu, varianta cu terasament home made este cea mai buna, efectul este unul realist. Nu recomand deloc utilizarea sinelor cu tot cu terasament.

Aici ai pasii realizarii terasamentului :
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1354

Si la gara Blandiana:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7624&postdays=0&postorder=asc&start=15

Spor!
 
Multumesc pt informatii,apropo unde gasesc Noch 99167N?Am cautat pe la cateva magazine online romanesti dar am gasit numai HO..
 
@ Adycoke:

Uita de magazinele romanesti... suntem prea putini pasionati de scara N ca sa aduca produse la scara asta numai pentru noi. Cauta firme din strainatate, Germania sau chiar UK, care accepta plata cu card si trimit prin posta. Si eu am avut la inceput dubii, insa metoda chiar functioneaza si este absolut OK. Evident, ca sa nu platesti transportul doar pentru doua lulele, e bine sa comanzi mai consistent. Spor!
 
Subscriu, chiar daca nu ma pasioneaza scara N: in romania cred ca numar pe degetele de la o mana magazinele pe scara N (si mai imi si raman degete disponibile), iar oferta cam lasa rau de dorit (cel putin vis-a-vis de scara HO).
Sa traiasca magazinele din germania (desi am luat si ceva din uk - dar via germania) si ebay-ul, dar avand in vedere ca nemtii sunt cam batuti in cap si mai jos de 18-20 de euro transportul nu vor sa lase (desi exista acel maxibriefinternational - un fel de recomandata - pe la vreo 3-5 euro), singura sansa e sa iei ceva cu adevarat consistent, ca sa nu ajungi sa platesti mai mult transportul decat produsul.
 
Probabil aduc, dar s-ar putea sa fie la niste preturi de mai bine te lasi de meserie.
Spre exemplu (poate e exceptia care confirma regula), cautand niste chestii de la kibri mi s-a facut o oferta in care si daca plateam tot transportul integral de la neamt tot ieseam mai bine. N-am injurat ca e dreptul lui cum isi face calculele, dar am zis pas.
Avantajul pe ebay si magazinele nemtesti (si nu numai) este acela ca poti gasi produse la reducere (care poate sa fie destul de mare). Nu exista o reteta sigura, depinde de cat de multe vrei sa cumperi, dar si de ce anume produse. Inainte de a cumpara cel mai bine poti sa ceri o oferta de la magazinele romanesti, si dupa aia sa faci un mic studiu de piata pe internet. La sfarsit o sa vezi clar care e cea mai buna oferta (si aici, dupa caz, poate fi oricare dintre ele).
 
Pana acum magazinul online cu cele mai bune preturi din toate cate am cautat este acesta http://www.modellbahnshop-lippe.com/index.asp?l=gb.Din ce am citit transportul ar fi 9.50 euro,nush daca mai sunt alte taxe pe la noi,vama ceva habar nu am.
Insa aveti dreptate legat de faptul ca nu se merita comanda doar pt terasament ,o sa vad ce mai strang,probabil un track extension care costa vreo 100 eur.
Apropo nemtii astia am observat ca au un sistem misto pe site,ceva cu puncte bonus,care pana in final te alegi un discount de 3 % la urmatoarele comenzi.Este o chestie ,mai ales atunci cand te cuplezi mai multi.
 
In mod normal nu ai de ce sa platesti vama sau alte taxe, pentru ca sunt tot in marea uniune europeana (vezi acronimul).
Cel mult s-ar putea sa platesti diferenta de tva, dar asta direct la magazin (cca 5%, ca nemtii au 19% si noi 24%). Asa face spre exemplu amazonul (.co.uk, probabil si .de), desi as fi curios sa vad daca varsa vreun leut la statul roman. Cel mai bine fa ca mine, fa-ti un cont si da o comanda de test, pana la modalitatea de plata, si acolo vezi clar si exact suma pe care o ai de platit.
Intr-un timp ma batea si pe mine gandul sa comand ceva fix de la magazinul gasit de tine, ca tot gaseam linkuri pe net, dar in final nu am mai intreprins nimic, deci feedback nu am de unde sa dau.
 
Purchase value 99,56 €

Shipping and handling
9,50 €

Total amount: 109,06 €
included sales tax: (19 %) 17,41 €
included sales tax: (7 %) 0,00 €

Am simulat o comanda,se pare ca se percepe doar suma de 9,50 pt transport ,deci este OK :)
 
In privinta materialului la N oferta magazinelor online romanesti este aproape inexistenta deoarece este o cerere mult prea mica pe acest segment. Este cumva normal, insa cum spunea si Florin, inainte de a comanda de afara nu strica sa intrebi si la noi pentru ca majoritatea aduc si pe comanda si scapi de costurile de transport, partea neplacuta este ca uneori poate dura un pic mai mult decat un transport normal din UE insa nu este un termen de necontrolat. Pur si simplu intrebi si pui toate aspectele cap la cap gen pret vs perioada de livrare si iei o decizie. Trebuie sa ai in vedere ca exista si riscuri in privinta transportului produselor achizitionate de pe Ebay sau magazine on-line externe, in general ajung fara probleme insa in cazul unei comenzi mai mari trebuie sa fii sigur ca pachetul are tracking number si este asigurat.
 
Am vazut la multe locomotive si nu stiu ce sunt/ce rol au. Poate stiti voi :)

(e semnalat in poza, cu rosu)


 
Tot ce stiu este ca acelea sunt deflectoare de fum menite sa-i pastreze fata celui ce conduce locomotiva cat mai curata:) cele din poza sunt de tip Witte, mai sunt si cele Wagner care sunt ceva mai mari.
 
Dap, si in miscare, curentii de aer ghidati de acele deflectoare imping fumul cosului peste marchiza astfel incat fata "soferului" ramane fara negru de fum
 
Am inteles, deci au o anumita inclinatie spre interior ca sa ajunga curentul de aer la cos. Ingenios.
 
adycoke2 a spus:
Purchase value 99,56 €

Shipping and handling
9,50 €

Total amount: 109,06 €
included sales tax: (19 %) 17,41 €
included sales tax: (7 %) 0,00 €

Am simulat o comanda,se pare ca se percepe doar suma de 9,50 pt transport ,deci este OK :)


Eu pentru 3 vagoane am platit 13.50 euro transporul, am facut comanda pe 16.02 iar produsele au plecat de la ei pe data de 01.03.

Tot 13.50 euro transport la 12 produse, comanda facuta pe 03.01 si plecata de la ei pe 15.01.

Comunicarea prin mail cu ei este buna, coletul este bine facut.