garile Breaza si Poiana Tapului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

csipike

New Member
3 Mai 2019
2
2
50
Buna tuturor,

am gasit aceasta foarte interesanta postare
https://forum.lokomotiv.ro/index.php?threads/10175/
dar e din 2012 si ma gandeam ca daca raspund acolo nu mai citeste nimeni ...
Am citit ca gara Breaza si Poiana Tapului au fost proiectate de Maria Cotescu. Stie cineva mai mult? In thread scrie ca planurile pot fi gasite la arhivele statului, ceea ce nu ar fi greu, pentru ca sunt in Bucuresti, iar la Breaza scrie numai de inginer. Ma gandeam cand merg la Sinaia in august sa merg sa vad si garile. Si ma intreb daca si Breaza Nord ar fi de aceeasi arhitecta dupa stil, pentru ca in fisa e-architecture scria ceva de ansamblul garilor. Maria Cotescu a lucrat pt. CFR, a construit si Grivita in Bucuresti, si parcelarea Viilor pentru CFRisti.

multumesc mult
Maria
 
  • Like
Reacții: bogdanra și ICRA
Interesant subiectul. În Proiectul Feroviar nu scrie nimic despre cele două gări.
 
Daca va referiti la cartea lui Toader Popescu, am vorbit cu el pentru ca mi-a fost coleg, si mi-a raspuns ca el s-a ocupat pana in 1916 iar cele 2 gari au fost construite dupa razboi, arhitecta fiind din perioada interbelica. Am cautat si eu azi cartea, dar la biblioteca este inchis :(
 
Cartea nu contine nimic despre cele 2 gari (constructiile actuale)
 
Buna tuturor,

am gasit aceasta foarte interesanta postare
https://forum.lokomotiv.ro/index.php?threads/10175/
dar e din 2012 si ma gandeam ca daca raspund acolo nu mai citeste nimeni ...
Am citit ca gara Breaza si Poiana Tapului au fost proiectate de Maria Cotescu. Stie cineva mai mult? In thread scrie ca planurile pot fi gasite la arhivele statului, ceea ce nu ar fi greu, pentru ca sunt in Bucuresti, iar la Breaza scrie numai de inginer. Ma gandeam cand merg la Sinaia in august sa merg sa vad si garile. Si ma intreb daca si Breaza Nord ar fi de aceeasi arhitecta dupa stil, pentru ca in fisa e-architecture scria ceva de ansamblul garilor. Maria Cotescu a lucrat pt. CFR, a construit si Grivita in Bucuresti, si parcelarea Viilor pentru CFRisti.

multumesc mult
Maria
A venit nebunia asta si nu am reusit sa ajungem la arhive. Ati ajuns cumva?
Faceti referire la Breaza Nord, dar gara Breaza principala acum este Breaza HC. Breaza HC este, in forma actuala, transformata din Breaza intiala care continea doar o parte din actuala constructie///

Aveti ceva planuri? ati reusit sa gasiti?

Va multumesc